Nykyään huuhaa ammattimaisuus valttia, taisitten sosiaaliturvan varaan elämistä, eläähän kirkko enemmän sotapolitiikalla kuin uskonnolla ,risti toisessakädessä ja kivääri toisessa Yhdysvaltain tapaan !?
Nyt se on todistettu että oskkeisiin sioittaminen on vain peliä, kuin pajatsolla !?
11
60
Vastaukset
- Anonyymi
Maailman taloustieteen huiput kannustavat velkaantumiseen ja sen tuomaan pörssikurssien nousuun. Taloustieteellä ja uskonnolla on paljon yhteistä usko ikuiseen elämään niin ihmiskuntana kuin pörssiosakkeena.
- Anonyymi
Eikös se kirkkokin ole laittanut osan rahoistaan osakkeisiin?
Uskossa vahvana kirkonmiehet veroeurot pörssiin kantaa. - Anonyymi
Elliott tuli Sammon suurimpiin omistajiin kuuluvana tahona julkisuuteen viime syksynä kertoessaan omistavansa yli kolme prosentti yhtiöstä.
Elliottin vaatimus Nordea-omistuksesta luopumisesta ei ole uusi, mutta aktivistisijoittaja aktivoitui vaatimuksessaan uudelleen Sammon kolmen viikon kuluttua järjestämän pääomamarkkinapäivän alla. Elliott on perustellut vaatimustaan Nordea-myynnistä Sammon potentiaalilla ilman Nordeaa.
Sampo on jo ilmoittanut aikeistaan luopua Nordea-omistuksestaan ajan myötä ja on jo myynytkin osan omistamastaan Nordea-potista. Yhtiö omistaa nykyisin 15,9 prosenttia Nordeasta.
Elliottin ulostulossa on kyse luopumisen kiirehtimisestä. Sijoittaja tukeutuu tällä kertaa selvitykseensä, jonka mukaan enemmistö Nordean omistajista toivoisi Sammon luopuvan Nordea-omistuksestaan jo vuoden kuluessa.
Usko omistajaan jolla 3% osakkeista määrää Sammon kurssin ei Solidium tai muu suurempi omistaja. Usko ilmaiseen rahaan on vahva. - Anonyymi
Sanoisin, että on todistettu ettei osakkeet ole sama kuin kasinopeli.
Vaikka porukka yritti tosissaan, ei pörssiromahdusta tapahtunut ja kurssit palasivat vastaamaan tuotto-odotuksia.
On nimittäin niin, että huonon osakkeen kalliilla ostaminen syö rahaa. Ylimääräistä rahaa on harvalla niin paljon, että sitä voi pitkään käyttää osakekurssin vedättämiseen. Nyt porukka on polttanut muutaman miljoonan ja taskut on tyhjät.
Asiat on kuin ennenkin paitsi että raha on kadonnut. Olisi sen voinut käyttää viisaamminkin...- Anonyymi
30 miljardia valtio jakanut ja osa varmasti mennyt pörssiin.
EKP jakanut lähes 4000 miljardia pankeille , eikä vieläkään tullut Kemijärvelöe tehdasta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
30 miljardia valtio jakanut ja osa varmasti mennyt pörssiin.
EKP jakanut lähes 4000 miljardia pankeille , eikä vieläkään tullut Kemijärvelöe tehdasta.Meneekse kaikki osakkeisiin? pikkasen kurssit nousee vai?
- Anonyymi
Käy niin kuin UMTS kaupoissa. Joku vetää nenästä pientä ihmistä.
- Anonyymi
2020 rikkaat rikastui valtionvelan verran , sinne rahat menivät.
- Anonyymi
Todista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Todista.
Mitä pitää todistaa , valtionvelan kasvua , maataloustuen määrää , verovapaiden osinkojen saajien , vai työttömien märää vai jotain muuta?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä pitää todistaa , valtionvelan kasvua , maataloustuen määrää , verovapaiden osinkojen saajien , vai työttömien märää vai jotain muuta?
Se pitää todistaa, että valtionvelka on mennyt rikkaille, jos niin on käynyt.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2153637Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen143499Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä912608Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman122199Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling592150Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.111919Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue481745- 901601
- 791207
- 721163