Pissan karkailu

Anonyymi

Odotan esikoista, rv 18 meneillään ja eilen tunsin sikiön ensimmäiset liikkeet. Tänään sitten juuri äsken aivastin oikein kunnolla ja vähän pissaa karkasi housuun. Pitänee alkaa tosissaan jumpata lantionpohjan lihaksia, ettei tule tavaksi. Tähän asti oon kuvitellu ettei tää mua koske kun ikinä ennen aikuisena ei oo lirahtanu. Onko kokemusta, miten hyvin lihakset palautuu sitten raskauden jälkeen, jos tosiaan aikaisemmin ei ole ollut mitään pidättelyongelmaa?

2

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joo kokemusta on ja ei ne ko. lihakset aivan itsestään raskauden jälkeen palaudu. Pikkuisen ne vaatii jumppaa ja treeniä, joka olisi hyvä aloittaa jo raskauden puolivälissä, eli sunnilleen noilla sinun viikoilla, mutta viimeistään siellä viimeisellä kolmanneksella.
      Ekassa raskaudessa itse vähän laiminlöin alapään lihastreeniä, mutta toista odottaessa olen ollut viisaampi.
      Jostain luin et neljää viidestä virtsankarkailusta kärsivästä raskaana olevasta naisesta kykenee estämään ja ainakin vähentämään karkaavan virtsan määrää treenaamalla aktiivista yksinkertaista supistusliikettä yskäisyn aikana.

      • Anonyymi

        Kiitti vastauksesta. Neuvolasta annettiinkin viimeksi jumppaohjeita, pitää alkaa tekee niitä ettei ois kesällä perheessä vauvan lisäksi minäkin vaipoissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      182
      5057
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3636
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      40
      2638
    4. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      41
      2296
    5. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      101
      2212
    6. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      29
      2087
    7. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      73
      2074
    8. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      88
      2033
    9. Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?

      Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet
      Sinkut
      21
      1556
    10. Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin

      Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään
      Maailman menoa
      115
      1477
    Aihe