Pissan karkailu

Anonyymi

Odotan esikoista, rv 18 meneillään ja eilen tunsin sikiön ensimmäiset liikkeet. Tänään sitten juuri äsken aivastin oikein kunnolla ja vähän pissaa karkasi housuun. Pitänee alkaa tosissaan jumpata lantionpohjan lihaksia, ettei tule tavaksi. Tähän asti oon kuvitellu ettei tää mua koske kun ikinä ennen aikuisena ei oo lirahtanu. Onko kokemusta, miten hyvin lihakset palautuu sitten raskauden jälkeen, jos tosiaan aikaisemmin ei ole ollut mitään pidättelyongelmaa?

2

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joo kokemusta on ja ei ne ko. lihakset aivan itsestään raskauden jälkeen palaudu. Pikkuisen ne vaatii jumppaa ja treeniä, joka olisi hyvä aloittaa jo raskauden puolivälissä, eli sunnilleen noilla sinun viikoilla, mutta viimeistään siellä viimeisellä kolmanneksella.
      Ekassa raskaudessa itse vähän laiminlöin alapään lihastreeniä, mutta toista odottaessa olen ollut viisaampi.
      Jostain luin et neljää viidestä virtsankarkailusta kärsivästä raskaana olevasta naisesta kykenee estämään ja ainakin vähentämään karkaavan virtsan määrää treenaamalla aktiivista yksinkertaista supistusliikettä yskäisyn aikana.

      • Anonyymi

        Kiitti vastauksesta. Neuvolasta annettiinkin viimeksi jumppaohjeita, pitää alkaa tekee niitä ettei ois kesällä perheessä vauvan lisäksi minäkin vaipoissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      136
      2342
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      66
      2251
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      59
      1928
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      72
      1625
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      98
      1470
    6. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      97
      1461
    7. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      117
      1347
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1210
    9. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1181
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      79
      1103
    Aihe