Pissan karkailu

Anonyymi

Odotan esikoista, rv 18 meneillään ja eilen tunsin sikiön ensimmäiset liikkeet. Tänään sitten juuri äsken aivastin oikein kunnolla ja vähän pissaa karkasi housuun. Pitänee alkaa tosissaan jumpata lantionpohjan lihaksia, ettei tule tavaksi. Tähän asti oon kuvitellu ettei tää mua koske kun ikinä ennen aikuisena ei oo lirahtanu. Onko kokemusta, miten hyvin lihakset palautuu sitten raskauden jälkeen, jos tosiaan aikaisemmin ei ole ollut mitään pidättelyongelmaa?

2

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joo kokemusta on ja ei ne ko. lihakset aivan itsestään raskauden jälkeen palaudu. Pikkuisen ne vaatii jumppaa ja treeniä, joka olisi hyvä aloittaa jo raskauden puolivälissä, eli sunnilleen noilla sinun viikoilla, mutta viimeistään siellä viimeisellä kolmanneksella.
      Ekassa raskaudessa itse vähän laiminlöin alapään lihastreeniä, mutta toista odottaessa olen ollut viisaampi.
      Jostain luin et neljää viidestä virtsankarkailusta kärsivästä raskaana olevasta naisesta kykenee estämään ja ainakin vähentämään karkaavan virtsan määrää treenaamalla aktiivista yksinkertaista supistusliikettä yskäisyn aikana.

      • Anonyymi

        Kiitti vastauksesta. Neuvolasta annettiinkin viimeksi jumppaohjeita, pitää alkaa tekee niitä ettei ois kesällä perheessä vauvan lisäksi minäkin vaipoissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      20
      18184
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      56
      5072
    3. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      24
      4717
    4. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      27
      4620
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      36
      4440
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      67
      4332
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      62
      3903
    8. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      42
      3565
    9. Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?

      Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on
      Suomalaiset julkkikset
      40
      2844
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      45
      2559
    Aihe