ja mihin loppuvat kunnanvaltuuston mahdollisuudet vaikuttaa?
Saatte itse selvittää asiaa hetken.
Tiedättekö millaista valtaa kunnanvaltuustot käyttävät?
5
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Kunnanvaltuustojen tehtävä ovat aika rajalliset, koska useat palvelut on laissa määriteltyjä, samoin kuin niiden taso. Liikkumavara on suurin niissä palveluissa joiden tasoa ei ole määritelty, kuten esim kulttuuri, liikunta, nuorisopalveluissa. Kaikista eniten kunta käyttää valtaa kaavoituksessa., rakentamisessa, ja esimerkiksi palveluverkkojen laajuudessa (koulujen koko ja Sijainti, tai päätöksissä ottaa maahanmuuttajia alueelleen).
- Anonyymi
Voiko kunta rajoittaa yrittäjää perustamasta vastaanottokeskusta kunnan alueelle?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voiko kunta rajoittaa yrittäjää perustamasta vastaanottokeskusta kunnan alueelle?
Voi. Aina voidaan keksiä joku sääntö, vaikkapa paloturvallisuus jne...
- Anonyymi
VATT:n selvitysten mukaan kunnavaltuutetut ajavat ensisijaisesti oman kaupunginosansa asioita. Keskustassa asuvat valtuutetut eivät näe tai tunnista lähiöiden tarpeita.
- Anonyymi
Ei persu tiedä. Kun joku Pihtiputaan persu kuulee päässeensä valtuustoon, niin kääntää Skodan nokan Helsinkiin ja kävelee eduskuntaan kaatamaan hallitusta.
Sitten saamme taas nauraa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1378328Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1047529Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot925706Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,975656Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1194830Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1452658Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys612513Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e81485Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71454Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa531349