`Valtiollinen poliisi jo kerran ilmoitti ampuneensa Kuusisen Pohjanmeren jäälle, mutta väärämies !? Väinö Tanner kerkisi iloittaa maksavansa hautauskulutkin !?
Kuusinen esitti Tammikuussa 11917 pietarissa Suomelle täyttä itsemääräämisoikeutta, mutta siellä Kerenski ja Suomen oikeisto Senaatti piti sitä kapinana !? Rohkea Kuusinen esitti vielä konpromissia ulkopolitiikan osalta !?
Kuusinen ei uskonut kapinaan ja ei kuulunut toimeenpanioihin, oli valmistautunut Saksan kanssa neuvotteluunkin !?
Kuusinen joutui jäämään Venäjälle tappopelosta 1918, kun toimeksiantona piti ottaa yhteyttä Suomalaisiin Vienanmerellä, Englantilaistenko suojassa !? Kuusinen kävi salaa Suomessa ainaki 3 kertaa henkensäuhalla, josta oikeistomme tehnyt historiassaan Suomen vihollisen !?
( SDP:llä oli kansanedustossa 103 paikkaa ja laittoman ja vilpillisen vaalinjälkeen 98 ja ei mikään laista ja todellista valtaa, säätyjen diktatuurissa !?)
Miksi Suomen Natalnyi O.V. Kuusinen haluttiin ampua, joka virallisesti ensi itsenäistäjä !
Anonyymi
2
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Onneksi Persut on kohta suurin puolue Suomessa.
Kapinakokoomus yrittää pääministeriksi mutta ei taida paukut riittää.
Niin tuo SDP miten sen käy vaaleissa , tuskin hyvin. - Anonyymi
Ei Kuusisella ole valittamista. Suomi sai itsenäisyyden.
Ehkä Kuusinen oliki persimoi vallan suhteen, kun oli mukana poistamassa itsenäisyyttä Terijoella :D
Terkut Pietariin. Nyt teillä jäätyy putket :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain37112375Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2635427Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2153947Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2002665Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151992Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191834Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167910Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271872No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74782Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59746