WASHINGTON Yhdysvaltain kongressissa esitetään keskiviikosta alkaen republikaanipuolueen kärsimysnäytelmää. Puolue on tekemässä kipeää pesäeroa Donald Trumpin kaudella rehottaneeseen valehtelemiseen.
Vai onko? Tämä on kysymys, johon tuon näytelmän, republikaanien sisäisen kokouksen, odotetaan tuovan vastauksen. Republikaanit päättävät siinä intohimoisen trumpistin, kongressiedustaja Marjorie Taylor Greenen tulevaisuudesta valtakunnanpolitiikassa.
Kokousta varjostaa puolueen mahtimiesten välirikko. Neljä vuotta presidenttiä sietänyt ja häntä omiin poliittisiin tarkoituksiinsa hyväksikäyttänyt senaatin ryhmänjohtaja Mitch McConnell ei halua enää ikinä puhua Trumpin kanssa.
McConnell on Greenesta tylyn mielipiteensä jo ilmaissut. Hänen mielestään Greenen ”typerät valheet ja salaliittoteoriat ovat republikaanipuolueen ja koko maan syöpä.”
Republikaanien kärsimysnäytelmä
10
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Kulles nyt!
Republikaanisen puolueen eliitti on kenraali ilman armeijaa. Sen äänestäjät kannattavat 90%: sti Trumpia ja inhoavat noita selkärangattomia demarien nuoleskelijoita.- Anonyymi
Jos on noin,niin republikaanien enemmistön on syytä miettiä uudelleen suhteensa Trumpiin.
Olisi eduksi uskoa rehelliseen mieheen/naiseen,eikä maailmanennätystason valehtelijaan.
- Anonyymi
"Republikaanit päättävät siinä intohimoisen trumpistin, kongressiedustaja Marjorie Taylor Greenen tulevaisuudesta valtakunnanpolitiikassa."
Greene erotettiin kahdesta kongressin komiteasta,joisa hän on jäsenenä.
Alku on sekin. - Anonyymi
Amerikkalaista äärioikeistolaisuutta ja äärimmäisen oikeistolaista konservatismia kannattavat vuodattavat Suomessakin monet krokotiilin kyyneleitä, kun trumpilaisuuden kannattajat luovuttajat yksi toisensa jälkeen.
- Anonyymi
Tänään sitten nähdään,miten Trumpin virkarikossyytteen senaatissa käy.
Republikaanien on tietenkin pakko pelastaa evp-presidenttinsä,mutta kalliiksi sekin käy.
Rivit ovat ainakin jossain määrin hajalla.
Trumpin munauksiata maksetaan vielä kauan.- Anonyymi
Syyten on hyväksytty ja käsitellään,
Republikaanit pystyvät sen kaatamaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Syyten on hyväksytty ja käsitellään,
Republikaanit pystyvät sen kaatamaan.Syytteet Trumpia vastaan esitetään 11.2. 2021.senaatissa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Syytteet Trumpia vastaan esitetään 11.2. 2021.senaatissa.
Syyttäjien puheenvuorot olivat Trumpin kannalta murskaavia.
Tosin republikaanisenaattorien enemmistö pelastaa surkean evp-presidenttinsä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.703831Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j883199Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1032463Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.151669Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m711445- 971323
Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä501276- 551083
Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä561050Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11031