tekeekö Tohmajärven toimisto (t) viisumeja venäjälle, ihan tällaselle perus suomalaiselle (ei poliittinen) Kun menee entinen vanhaks nyt keväällä, jos ennakkoon teettäs, kai se raja joskus aukee? nimim. ei bensaturisti
venäjän viisumi
Anonyymi
141436
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Vain Myrkynvihreille annetaan viisumi Venäjälle, Myrkyt on Putinin luotto jengiä, noita OMO- joukkoja
jopas oli vastaus.... no kait sentäs Sputnik viitosta saa, sä kyllä tarviisit luuviitosta...
Tuskinpa sitä viisumia kannattaa seisomaan ottaa, niin kauan kun sitä ei kuitenkaan voi käyttää.
Itseasiassa ei tee, sillä viisumit myönnetään Venäjällä mihin mm. Tohmajärven Matkapalvelu ja Matkakarjala lähettää passit.
Korjaan!
Siis Venäjän lähetystö myöntää viisumit!
Oottelehan nyt ainakin kesään asti ennen kuin alat suunnitella viisumin hankintaa.
Pahoin pelkään ettet ainakaan sitä ennen siitä paljoa hyödy ja se on uskomattoman hyvin jos sittenkään! Vaikka suomalaisten osalta selvittäisiinkin tästä tautisesta ajasta tämän vuoden aikana kohtuulliseen olotilaan, niin on syytä varautua siihen ettei rajantakaisessa Karjalassa onnistuta ihan yhtä hyvin.
Kannattaa vaatia viisumille jatkoa samaan hintaan. Varmaan ymmärtävät venäläiset veljemme.
Onhan niitä viisumeja saatavilla kestoltaan eri pituisia ja hinta tietysti määräytyy sen mukaan.
Kahden vuoden viisumista meni puoli vuotta hukkaan kun raja meni kiinni. Kohta ei ole vuoteen päässyt venäjän reissuille, mutta toivotaan että tauti helpottaa ja pian pääsee. Nyt ovat tehneet uuden hyvän tien kostamuksesta murmansk-pietari valtatielle ja siinäpä onkin tuleva rengasmatka. Värtsilä- petroskoi- kostamus. Kannakset, inkerinmaat, aunukset ja ääniset on retkeilty ja laatokka kierretty, kiva että jotakin uutta on luvassa.
Anteeksi kun nyt haukun suoraan meitä ja heitä kaikkia jotka tulevaisuudessa kuvittelevat käyvänsä rajan takana esim; vaikka tankkaamassa.
Siinä vaihesssa kun suomen puolella kaikki alkaa olla voitettua koronan suhteen niin rajan takana venäjän värtsilässä se ei ole ,kuka olisi niin hullu jos raja aukenisi että menisi tankkaamaan edes siihen ensimmäiselle tankkauspaikalle vielä vaihtas valuuttaa siellä rupliin,haloo onko pojilla ketään kotona ! ei ole kun edes kuvitellaan raja reisussa.
Kai te tajuatte mikä takapajula se on,siellä rajan pinnassa sortavalaa myöten voi tauti olla helposti yli viiden vuoden ja enemmänkin.
Sieltä kuoli se levykauppias joka mersulla ajeli,ei oo enään myymässä jonossa seisoville,miten on onko kolmaks kiini,voi olla ettei sitä ole enään silloin kun sinne on turvallista mennä siihen voi mennä vaikka yli 5 vuotta ,kolmaksen omistaja liikemies kuoli koronaan,hänen ylläpitämiä on kalkkikaivoksen nähtävyydet ja piipun piha.
Kun eräänä vuonna ehkä suomalaiset olisivat rajalla,niin aika on saattanut muuttua,rajan takana ei ole samanlaista,valtion bensa asema on voinut poistua aikaa sitten samoin muut palvelut rajan pinnasta,lisäksi mahdolliset suomalaiset rajoiteet autoissa joita tullaan näkemään nopeasti sähköistyvässä autoilussa,mutkia voi tulla matkaan lähivuosina niin että bensan myynti tai jonot ovat historiaa.
Ei paljon tohmis erotu rajantakusen alueista.Tiestökin samanlaista kynnöspeltoa samoin tyhjiä liiketiloja tulvillaan.Ihmisetkin tohmiksella pääosin suomalaisia ja venäläisiä.
Näin se vaan on.
Vapaa valinta kyllä ne viisumin matkatoimistot hommaa kun tarvittavat asiapaperit ja passi on voimassa.
Tuossa eilen 19:53 purki tuntojaan nainen jonka ukko on siellä karjalassa ravannut tankkaamassa.Ehken tankannut muitakin ja tuonut tuliaisina esim satiaisia.
Toinen vaihtoehto mieshenkilö joka ei saa lupaa vaimoltaan tankkausreissuihin.Elikkä kadehtii ketkä siellä käyvät.
Jos raja aukeaa ja venäjällä on koronaa niin on sitä silloin vielä suomessakin.
Vai luuletko että rajan auki ollessa se korona pysyisi kiltisti vain venäjällä?
Jos raja on auki eikä suomessa enää koronaa esiinny niin kyllä se silloin on kadonnut venäjältäkin.
Kolmas on auki ja bensa-asemat on auki rajan takana, sortavalan ja petroskoin hotellit toimii normaalisti venäläisten asiakkaiden turvin.
Mm. pietarin ja moskovan seuduilta tullaan lomailemaan ja koronaa pakoon karjalan tasavaltaan ja se pitää siellä palvelut pyörimässä.
Kun korona aikanaan helpottaa ja raja aukeaa, elpyminen siellä on nopeaa kun suomalaiset turistit taas pääsee sinne ostoksille ja matkailemaan.
Ei korona mikään maailmanloppu ole, kuten ei ollut rutto tai espanjantautikaan vaikka olivatkin paljon tappavampia kuin korona.
Elä mäne venäjälle jos nuin pelottaa, silleen siitä seleviit.