Sampoa Granlund (Vihdin PS.) on löytänyt netin salaliittosivustoilta teorian. Jos menettänyt otteen elämästä, niin on helppo uskoa kaikenlaista huuhaata. Mutta mikä voima saa ihmisen levittämään sellaista?
Samppa Granlund levittää huhua että Sanna Marin ja Joel Marin olisivat sukua.
14
1655
Vastaukset
- Anonyymi
En oikein ymmärrä tuon salaliittoteorian pointtia. Mitä sitten vaikka olisivatkin sukua? Mihin se vaikuttaisi?
- Anonyymi
Samppa uskoo kaiken hömpöm metistä ja levittää sitä totena. Aikuinen äijä voisi kantaa vastuun sanoistaan. Tuolaiseenko tunariin kuntalaisten pitäisi luottaa.
Mitä ihmettä Samppa tekee Kansallismielisten liittouman toiminnassa - loikkaako sinimustiin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Samppa uskoo kaiken hömpöm metistä ja levittää sitä totena. Aikuinen äijä voisi kantaa vastuun sanoistaan. Tuolaiseenko tunariin kuntalaisten pitäisi luottaa.
Mitä ihmettä Samppa tekee Kansallismielisten liittouman toiminnassa - loikkaako sinimustiin.Ei ole kyse loikasta, vaan ihan aidosta natsista - näemmä on tajunnut sen verran siivota twitteriään, että enää tilin kuvauksessa ei lue "varttinatsi", mutta Samppa ei ilmeisesti ole ymmärtänyt internetin ikuisuutta, saati sitä että kuvakaappauksia voi ottaa kuka tahansa... *kök* kuvia on *köh-köh*
Äärioikeistolaisuuteenhan kuuluu kollektiivinen syyllisyys ja vastuu, joka juontuu esimerkiksi rodusta tai suvusta. Ja nimenomaan negatiivisessa mielessä; siis vastuu toisten samaan sukuun, rotuun tai kansaan kuuluvien pahoista teoista.
Kun tuhansittain juutalaisia taisteli Saksan puolesta I maailmansodassa, se ei tietenkään synnyttänyt natseissa ajatusta hyväksyä heidät yhteisvastuullisesti saksalaisiksi. Sen sijaan rintamakarkuruus olisi muodostanut yhteisen vastuun kaikille juutalaisille, mutku eivät karanneet.- Anonyymi
Repe.RuutikaIIo kirjoitti:
Äärioikeistolaisuuteenhan kuuluu kollektiivinen syyllisyys ja vastuu, joka juontuu esimerkiksi rodusta tai suvusta. Ja nimenomaan negatiivisessa mielessä; siis vastuu toisten samaan sukuun, rotuun tai kansaan kuuluvien pahoista teoista.
Kun tuhansittain juutalaisia taisteli Saksan puolesta I maailmansodassa, se ei tietenkään synnyttänyt natseissa ajatusta hyväksyä heidät yhteisvastuullisesti saksalaisiksi. Sen sijaan rintamakarkuruus olisi muodostanut yhteisen vastuun kaikille juutalaisille, mutku eivät karanneet.Eiku siihen kuuluu juuri se että ei podeta syyllisyyttä esimerkiksi holokaustista. Se oli ihan oikein teille.
- Anonyymi
Tunnen kaverin yläasteikäisestä asti ja vaikka ei aiemmin politiikka kiinnostanut lainkaan (taisi olla vasta 35-vuotias, ennen kuin osasi edes sanoa, että kuka on Suomen päämisteri), niin nykyisin sitten riittää juttua senkin edestä... Asialinja, no mitäs vittua se sellainen mukamas on? Mikä ilmastonmuutos, kommunistien propagandaa! Kuten tästäkin käy ilmi, niin kyse ei todellakaan ole mistään järjenjättiläisestä, vaan pikkumaisesta ja itsepäisestä perusurposta. Salaliittoteorioista maistuu myös mm. juutalaisvainojen kieltäminen, mainittu ilmastonmuutos ja miljoona muutakin isompaa tai pienempää juttua - kai jo tajusittekin, että universumi on 6000 vuotta "vanha" ja dinosaurukset huijausta? Korona ja rokotukset myös. Kyseessä on omaan elämäänsä kyllästynyt tuulilasiasentaja (firma löytyy nimihaulla), jonka tekemisiä tai sanomisia ei pidä ottaa turhan vakavasti.
- Anonyymi
Kaikkea sitä perussuomalaiset saavatkin riveihinsä imuroitua. Varttinatsin.
- Anonyymi
Eikös siellä Vihdissä asu toinenkin superhörhö, Reformi Studion Panu Huuhtanen?
- Anonyymi
Epäilen itse Samppaa vasemmiston operaatioksi, jonka tarkoituksena on tehdä persuista naurunalaisia.
- Anonyymi
Tuskin, koska ei siihen ole tähänkään saakka tarvittu vasemmistolaisia.
- Anonyymi
sama sukunimi ei takaa automaattista lähisukulaisuutta , mutta kenties kaukaisemman
- Anonyymi
Samppa ja Panu olivat dynaaminen duo.
- Anonyymi
Siperia opettaa.
- Anonyymi
Kyseinen kaveri ei ollut terävimmästä päästä koulussakaan. Sellainen koko koulun pelle, jolle kaikki nauroivat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.703821Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j883189Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1012448Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.151669Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m701438- 971311
Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä501256- 551073
Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä561040Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11031