Mustasukkaisuus

Anonyymi

Olemme lesbo pariskunta ja kumppanini on pettänyt minua miehen kanssa eikä ymmärtänyt että se satutti minua enemmän kuin se että olisi pettänyt minua naisen kanssa. Noh yritän antaa anteeksi mutta vaikeaa se on. En ole mustasukkainen.

Mutta kumppanini on minunkin puolestani eli hän on jo alkusuhteessamme lukenut viestejäni puhelimestani ja noin kuukausi sitten hän katsoi viestini kun nukuin koska halusi varmistaa etten petä häntä kun käyn isäni luona auttamassa.

Hän kysyy aina puheluideni jälkeen kenen kanssa puhuin ja mistä. Hän pakotti minut katkaisemaan välini entiseen säätööni vain siksi kun koki hänet uhkaksi itselleen. Kommentoituaan kuvaani että oon kaunis. Hän ei luota minuun yhtään vaikken edes ole koskaan katsonut muihin naisiin päinkään. Enkä ikinä katso hänen viestejään tai kysele vaikka hän katsoi exiensä kuvia ja medioita. Hän puhuu kauniisti existään ja näyttää minulle heidän kuviaan. Mutta jos tekisin saman hänelle hän huutaisi ja jättäisi minut.
Hän haluaa aikatauluttaa kaikki tekemisiäni jos menen kaupungille yksin ja kyseenalaistaa menenkö varmasti yksin. Kumppanini ei usko kun en halua seksiä ja sitten ivallisesti kysyy olenko pannut jonkun toisen kanssa kun en hänelle anna ja tuhahtaa että ei ihme että petti minua.

Onko kellään neuvoja tähän tilanteeseen

5

273

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hänellä on huono itsetunto ja on epävarma itsestään. Tunnistan itseni tuosta tekstistä. Tilannetta ainoastaan parantaisi se, että hän tiedostaa ongelmansa ja pyrkii kehittämää itseään ja käytöstään neutraalimmaksi. Pitäisi myös puhua avoimesti peloistaan ja toinen ei saa missään nimessä tuomita kun epävarmuuksistaan avautuu. Molempien pitäisi oppia joustamaan toisen suuntaan.

    • Anonyymi

      Heijastaako sinuun omia tunteitaan, halujaan. Siis koska itse pettää, uskoo sitä myös toisen tekevän. Tai ehkä pelkää sinun jättävän, jos tuo oli vain kertahairahdus eikä osoitus tunteiden puuttumisesta. Onko hänellä seksuaali-identiteetti kriisi. Jos et ole ilmaissut selkeästi antaneesi anteeksi, voi uskoa että kostat.
      Asioista kannattaa varmaan puhua suoraan, jos suhteella on vielä annettavaa.

    • Anonyymi

      Nämä on näitä, jotka luulee toisenkin ajattelevan ja toimivan samalla tavalla kuin itse. Tuollaiselle kannattaa sanoa hyvästit. Ei ne koskaan muutu.

    • Anonyymi

      Jos kirjoitus on tosi. Silloin olet saanut kumppanin joka harjoittaa henkistä väkivaltaa. Pitää sinuun yllä jatkuvaa kontrollia ja vähättelee sinua ihmisenä. Jos haluat jatkaa yhdessäoloa, silloin teidän pitää hakea ongelmaan apua. Siis yhdessä hakea. Henkinen väkivalta on ilmiö, joka ei häviä muuten toisesta.

    • Anonyymi

      On aivan sama kumpaa sukupuolta kumppanisi edustaa. Te olette valinneet toisenne erikoisystäviksi jonka kansa luodaan luotettava ja kaunis yhteenkuuluvaisuus.

      Kumppanisi ei edusta tuota. Hän tietoisesti väärentelee ja uhkaailee asioita jotka tietää haavoittavan sinua.

      Salli kumppanillesi tilaisuus etsiä toinen ihminen vierelleen.
      Sinä, (normaalimpana) et edusta mitä se haluaa.
      Pesäero - ystävyysero- on kummallekin parasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      386
      939
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      875
    3. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      209
      749
    4. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      696
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      70
      659
    6. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      68
      655
    7. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      645
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      36
      630
    9. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      609
    10. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      43
      581
    Aihe