Lunta ei ole kaikkialla? IL

Anonyymi

On suoranainen ihme, ettei kukaan loukkaantunut tai kuollut poikkeuksellisen törkeässä ja pitkäkestoisessa takaa-ajossa.

Varastetulla moottoripyörällä poliisia paennut mies kaahasi 50:n alueella jopa yli 120:n tuntinopeutta aiheuttaen lukuisia vaaratilanteilla jalankulkijoille ja autoilijoille. Mies ei välittänyt punaisista valoista sen enempää kuin kielletyistä ajosuunnista väistellessään poliisin sulutusyrityksiä.

Yllättäen karkuun
Tilanne käynnistyi syyskuisena arki-iltana Helsingin Suutarilasta, missä poliisipartio kiinnitti huomiota vastaantulevaan moottoripyörään. Partio kääntyi perään.

Moottoripyörä noudatti aluksi 50:n nopeusrajoitusta, mutta oikaisikin yllättäen liikenteenjakajan väärältä puolelta ja lähti kiihdyttämään lujaa vauhtia karistaakseen poliisit perästään.

Poliisit kiihdyttivät perään ja ilmoittivat takaa-ajosta muille partioille. Suutarilantiellä nopeus nousi enimmillään 122:n lukemiin. Lähistöllä ollut moottoripyöräpoliisi ehti kuitenkin vastaan ja asettui valmiiksi odottamaan liikenneympyrään.

Kaahari hidasti ympyrän kohdalla, mutta havaittuaan pyörän poliisiksi hän lähti entistä lujempaa kiihdyttämään karkuun.

Poliisiautolla ei olisi ollut mitään mahdollisuutta tavoittaa yli 1000-kuutioisella Triumph Speed Triplellä revitellyttä karkuria. Moottoripyöräpoliisi pysyi kuitenkin sitkeästi pakenijan kannoilla tämän kiihdytellessä läpi lähiökorttelien ja ulkoilupolkujen.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. 20v on otettu kiinni

        Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
        Savonlinna
        333
        11496
      2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

        Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
        Maailman menoa
        37
        3498
      3. Mitä meidän välillä

        Tapahtuu lopulta?
        Ikävä
        79
        3067
      4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

        16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
        Maailman menoa
        102
        2803
      5. 92
        2666
      6. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

        Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
        Maailman menoa
        47
        2482
      7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

        https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
        Maailman menoa
        155
        2394
      8. Savonlinnan murhapolttaja romani

        Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
        Maailman menoa
        275
        2294
      9. Ei me taideta

        Pystyä kokonaan olemaan erossa.
        Ikävä
        45
        1481
      10. Kun aika on oikea niin

        Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
        Ikävä
        14
        1460
      Aihe