No niin. Nyt saa Piia apua velkoihinsa ja voi jatkaa sairaslomaansa vaikka hamaan tappiin asti ilman taloudellisia huolia... Eikö tässä maassa olisi ihan oikeitakin avuntarvitsijoita? https://www.is.fi/makihyppy/art-2000007782192.html
Piia Nykänen ja velat
Anonyymi
773427
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 77
Vanhimmat
Onhan sillä sentään sappikivet vaivanaan.
Eikös jompikumpi miehistä voisi ottaa Pian kotiavuksi himaansa !!!!!!!!!
Laiska on ja kouluttamaton luuseri koko nainen, Nykäsen rahoilla eli ja matkusteli.
Hän mikään luuseri ole ! Jos Matti on kustantanut arjen niin mitä siittä Piaa haukkumaan käy moni mies pitää vaimoistaan ja perheistään huolta , toivon Pialle vain kaikkea hyvää
Mullakin mies kuoli. kaksi alaikäistä lasta jäi. Ei auttanut jäädä saikulle makaamaan. Töoiisä oli käytävä. Enkä ollut koskaan, kenenkään elättinä. Aina olin ollut töissä. Piialla ei ollut enää alaikäisiä lapsia.
Nyt, kun Mattia ei ole enää tuomassa äpettä pöytään, niin kyllä Piian pitää alkaa tulla toimeen omillaan. Olishan se ennen kuulumatonta, että jos elättäjä kellahtaa, niin sitten jonkun muun pitää tulla elättämään.
Ja todellakin miten se Aki Palsanmäki voi tulla pitämään huutokauppaa Matin tavaroista, koska Mattihan ei Akista pitänyt?
Totta, tarttis nyt viimeinkin ryhdistäyä ja elättää vain itsensä.
Tuo muutaman kymppitonnin velka mua nyt ihmetyttää. Se ei ole edes paljon, kyllähän siihen maksusuunnitelma pitäisin löytyä pankin kanssa. Mielikuvani on sellainen, että Matti muutti aikoinaan Piian taloon. Eli mitä nää Matin velat on, ei tuon mukaan yhteistä asuntovelkaa ainakaan. Jos Matti oli ottanut esim. autovelkaa tms. joista Piia ei kuulemma tiennyt, niin eihän Piia ole niistä vastuuussa. Miten nää perikunta-asiat sitten meneekään, joku varmaan tietää paremmin.
Jotensakin näin on julkisuudessa veivattu. Palsa halusi Matin ohjelmaan, Matti kieltäytyi jolloin Aki ehdotti, että hän voi tuoda omaa sälää ohjelmaan muka Matin omistamaksi ja myyntiin. Kun ahneuksissaan halusi hyötyä tästäkin julkisuuden henkilöstä. Tuossakin valossa hyvin outoa, että leski on lähdössä Palsanmäen kanssa minkäänlaiseen yhteistyöhön. Mun mielestä vainajan tahdon rikkomista, jotain syytä siihen oli, että Matilla oli tuommonen asenne Palsanmäkeen. Enkä kyllä yhtään ihmette, ahne, epämiellyttävä, kaksimiemisyyksiä laukova pelikaani.
Mihinkäs Piian rahat sitten kadonneet, jos Matti kustansi arjen, Piia kävi töissä joten pitäisi olla säästöjä pahan päivän varalle.
Tuosta on enemän juttua Matti Nykäsen kirjassa.
Iltalehti kirjoittaa asiasta 09.09.-20 näin:
"""Kirja: Matti Nykänen kieltäytyi Aki Palsanmäen ohjelmasta – huutokauppakeisari ehdotti ovelaa lavastusta
09.09.2020 klo 15:29
Matti Nykänen latasi huutokauppakeisarina tunnetulle Aki Palsanmäelle sellaiset ehdot, ettei niihin voinut suostua."""
Kannattaa lukea ainakin tuo Iltalehden juttu, koska siinä kerrotaan selvästi Matin kanta huutokauppakeisarin juonituksiin.
Te olettekin kaksi eri ihmistä. Ei hän elä kuten sinä, tai sinä et elä kuten Pia, joten mikä on juttusi pointti?
Jaahas, itse "pointti" iski jälleen. Mikä sun käsityskykysi noin yleensäkin on ja mikä oli vaihteeksi tuon räpellyksen p o i n t t i???????
Luuleks että kaikkien elämä on samanlaista?
Joo itte on velkanssa täytyny maksaa ja mennä töihin! 17.000 €. Jos nyt ei hirvee summa ole.!!!. Onhan olemassa velkaneuvojia!!!!. Mut pitää nyt saada huomioo !!!. Surullista jos mitallit pitää kaupata!!.
Jätä tupakka pois niin loppuu valitus. Aina keksii uuden valittamisen aiheen. Pysyy näin lehtien otsikoissa näinkö matti halusi sinun toimivan. Tyhmä muija lopeta jo.
Lopettas tupakan polton niin valitukset vähenis. Näinkö matti toivoi että loppuelämän valitat. Lopeta jo
Myisi talon, miksi vuodattelee krokotiilin kyyneleitä. Mitä ihmettä yksi ihminen tarvitsee taloa. Kukaan ei puhu Matin lapsista mitään. Tuo muija on kyllä tärähtänyt jättäisi tupakan ja viinan pois, niin siinäkin säästäisi. Olisi soittanut Matille ambulanssin, kun näki että mies oksentaa ja on kipeä. Matti tuli töistä ja rouva hillui kotona. Oksettava valittaja.
Ja onhan se sairaus toi julkisuuden hakeminen. Nyt on pippa laukan ohjelmassa kyllä on tyhmä toi nykänen. Haluaa oll valokeilassa keinolla millä hyvänsä.
Ei ole normaalia enää tuon surun kanssa rypeminen. Tottakai koskee kun puoliso kuolee, mutta tuossa ajassa pitäisi olla jo surun muuttunut ja edes jollain lailla arjen pyöriä. Työhön meno olisi varmasti ollut hyvää lääkettä. Ei ehtisi koko ajan miettiä surullisia asioita ja rypeä itsesäälissä.
ei ole sellaista kuin suruaika ! se ei kestä vain vuotta , usein vasta alkaa silloin kun tajuaa mitä kaikkea on tapahtunut
Ei kukaan herää henkiin , itsesäälissä rypemällä. Sellaista elämä on jotkut kuolee, mullakin mies tapaturmassa. Sille ei voinut mitään. En turruttanut surua lääkkeillä, vaikeaa oli olla paikkakunnan juorujen kohteena. Juoruajat sais hävetä, saattaa heidänkin puoliso kuolla.
Ei ole ensimmäinen eikä viimeinen, jonka pitää yksin jatkaa matkaa. On surkea ihminen, taitaa omatunto kolkuttaa, kun ei soittanut Matille apua. Nyt saa kyllä valittaa ja puhua pahaa Matista, kuitenkin roikkui Matissa muutaman vuoden. Lehdille kertoo Matin ryyppäämiset, niilläkin jutuilla yrittää nostaa itseänsä.
Tyrkkyhän tuo nainen on. Vähän väliä lehtien palstoilla kitisemässä, kuinka on vaikeaa...
Joo, ei ole ainut naisihminen Suomenmaassa, jolta on mies kuollut. Muut surusta toivuttuaan ovat jatkaneet elämäänsä ja jatkaneet työntekoa entiseen malliin.
Surevat tietysti kukin tavallaan, mutta eivät ruikuta sitä toistuvasti vuosikausia. Nolointa on, että tuo Nykäskä vatvoo sitä ja kerjää sääliä (ja rahaa...) lehtiotsikoissa.
No, tietenkinhän se saa joka valivalista jokusen satkun Seveniltä ja naamansa lehden kanteen.
Eiköhän lehdet ihan itte pidä häneen yhteyttä , hän ei ainakaan esitä mitään , vaan kertoo aidosti kuin asiat on
Itse oli nähnyt Matin jossain esiintymässä, oli sanonut tuon minä kesytän. Tämän kertoi, veitolan yökylässä ohjelmassa, jossa Veitola oli heidän vieraana.
Joo aivan samanlainen kuon Riitta Väisänen!!!.
Suomenmaan ensimmäinen leski?????? Kitisee muutaman kybätonnin veloista, töihin vaan vihdoin ja viimein. Tai tönö myyntiin ja yksiöön vuokralle, se ei paljon kustanna noilla leveyksillä. Naurettavaa näiltä auttajilta ryhtyä hyväntekijäksi laiskalle ja julkisuuden kipeälle naiselle.
Eikö ihminen saa olla laiska? Hullut paljon töitä tekee. Töitä tekemällä ei pääse rikastumaan.
Oikeesti hei. Onko teillä noin paha olla omissa nahoissanne kun pitää haukkua aivan tuntemattomia ihmisiä.
Mitä täällä on haukuttu, oletko itse valmis maksamaan Nykäsen velat, kaivahan sitten kuvettasi, oleppa hyvä!
Tuntematon ihminen.... Joka säännöllisesti hyppelee julkisuudessa "Matin suksilla"!
Nyt joku kitisijä vetää höplästä. Matti jos tehnyt velkaa, ei niitä Pialta mitata. Harkimo ja Jetro talousmiehiä, ei kai kusetettavia? Kuka nyt haluaa kyseenalaista julkisuutta Pelikaanin lisäksi! Nyt selitystä kehiin näiltä "auttajilta" mahdollisille huutis ostajille eli tosiasiallisille maksajille, miten ja mistä velat koostuu? Miksi tämä kolmikko ei auta omista pusseistaan, tai "kasseistaan". Eikös tuo kiittämätön leski arvostellut julkisuudessa Matin muistolle lahjoitettua patsastakin?
Eikös puoliso vastaa veloista jos naimisissa olivat. En tiedä olisiko avioehdolla mitään merkitystä.
Ensin maksetaan velat, jos vainajältä jää omaisuutta, niin se realisoidaan, mutta tämä tyrkky ei myy Matin taloa, kun joutuisi maksamaan pois lasten osuuden. Ihme kitisijä ja valittaja.
Nyt pitää Nykäskän ryhdistäytyä ja töihin tienaamaan. Apuun pankki ja suku, jos ei muuten saa asioitaan kuntoon. Suomi olis puolillaan uusavuttomia leskiä, jos jää laakreilleen lepäämään ja valittamaan.Röyhkeätä olettaa, että tuntemattomat auttaa ostamalla ahneelta romukauppiaalta Matin jäämistöä. Ei hän ollut eläissäänkään halukas yhteistyöhön Akin kanssa, sanoi ettei ole myytävääkään, eikä Akilla tarpeeksi rahaa.
Surettaahan se tietysti kun joutuu itse kaiken maksamaan. Vie se mielen apeaksi, enää ei ole juhlia eikä mitään kivaa. Vaan tavan talliainen sitä joutuisi anelemaan pankista lainaa maksaakseen velkansa. Voiskohan noi heput alkaa takaajaksi?
Toivottavasti kaunis Piia saa kaikki velat maksettua.
Kaunis? Tupakan ja alkon vanhettama, ennen aikojaan vanhettunut ja turvonnut.
Se oli vitsi vitsi..
Pitääköhän hänen maksaa saamistaan rahoista lahjaveroa? Vai maksaako Hjallis ja Jetro senkin?
Niin, eikös Matin tavaroista mahdollisesti saadut varat ole myös perikunnan, lapset ym.
Mitähän Matin äiti ja sisarukset mahtavat ajatella tuostakin touhusta?
Pia ja Hjallis olisivat lutuinen pari.
Ihan saman näköisiäkn
Nuo Piian hiukset on jäätävän kamalat😱
Eiks se nyt yritä kaupitella niitä Matin pokaaleja. Onko ne yksin Pian omaisuutta, voiko se niitä edes myydä ilman Matin lasten suostumusta.
Lehtien palstoilla valittaa, kun asunto olisi myytävä.
Yrittää väkisin työntää itseään julkisuuteen, vaikka ei mikään julkkis edes ole.
Mikähän sitä vaivaa, kun on ollut pitkällä sairaslomalla.
Eikös tämä Piia ole käynyt töissä. eikö kykene maksamaan asuntoaan. Outoa valitusta. Mullakin lasten isä kuoli. lapset jäi ilman isää 8 ja 10 vuotiaina. Ei auttanut valittaa. Töissä piti käydä. Mistään ei saatu mitään apua.
Voiko saikulla esiintyä telkku ohjelmissa. Todella outoa, monilla leikattu sappikiviä, selkää ja vaikka mitä. Eikä ole jääneet valittamaan loppu iäksi.
Älä viitsi, vai ette muka saaneet apua mistään, ei tullut eläkettä lapsille, eikä leskelle? Pia Nykänen ei saa minkäänlaista eläkettä.
Kyllä kai noista pokaaleitten arvosta on osa Matin lasten omaisuutta.
Matin pokaalit eivät ole Pian! Eivät ne kuulu leskelle. Perillisiä on, pokaalit kuuluvat Matin lapsille.
Vaikea paikka on jokaiselle puolison kuolema. Nämä olivat kuitenkin olleet aika lyhyen aikaa yhdessä. Vaikeammista menetyksistä joutuu toipumaan moni ja lyhyessä ajassa. Mutta Pia on Pia ja osaa käyttää vieläkin Matin menestystä hyväkseen. Muuta ei sitten osaakaan.
Pia nappasi valtakunnanlesken valtikan Ninalta. Matista riittää nyhdettävää juttujen ja juttupalkkioiden muodossa vielä vuosiksi. Mutta että nyt on sitten lapsensakin valjastanut tähän julkisuuteen. Mahtaa pojulla olla herkut oltavat Joutsenossa, kun äiti vuotanut terveystietonsa.
Mutta metsään meni jos tämä itseään täynnä oleva Huutokauppahuij siis keisari otettiin projektiin mukaan. Kansahan tiesi, ettei hommasta mitään tule.
Nyt vain mökki myyntiin tai lisää lainaa pankista. Viisikymppiselle joku alle 20 tonnia ei ole maksettava eikä mikään. Paitsi että ei taida Pia kyetä töihin, koska suru?
Eikö niistä puolet kuulu avio-oikeudella Pialle.
Taidat alkaa vihertää.
Puhuitko kasville?
Asiat kuntoon Piia Nykänen! Olet kaunis ja upea nainen. Sinulla on hyvä koulutus ja työpaikka. Minä tiedän, että tulet nousemaan jaloillesi. Matin elämääsi jättämää aukkoa ei varmaan mikään täytä, mutta pikkuhiljaa asia järjestyvät. Myös talousasiat tasapainottavat.
Tietysti puolison menetys on surullista, mutta rajansa kaikella. Jos olisi kysymys jomman kumman syntymä- tai edes lapsuuskodista, ymmärtäisin tuon ruikutuksen kodin menetyksestä. Seitsemässä vuodessa ei niin kovasti kiinny mihinkään, että tuollainen "suru" sen menetyksestä koituisi. Jos edes olisi yhteisiä alaikäisiä lapsia, niin ymmärtäisin, mutta nyt, nuori nainen, töihin, lopeta ruiskutus. Fiksua olisi myös poistua julkisuudesta!
Kaunis ja upea.?????
Onko kommentoijalla näössä vikaa.
Ei Pia ole enää nuori. Monet yli viiskymppiset eivät enää ole elämänsä kunnossa, tulee yhtä sun toistakin kremppaa. Vielä hänenkin pitäis jaksaa leikkiä toisten ihmisten pienten lasten kanssa 8 tuntia päivässä jotain 15 vuotta. Jaksaisitko sinä?
Aivan hyvin Pia voisi myödä talon,vielä saa hyvän hinnan kun talo on suht.koht hyvässä kunnossa. Sitten ei olekaan mukavaa kun talo menee pakkohuutokauppaan velkojen vuoksi. Lapsensa ovat jo aikuisia eikä nuorinkaan enää kovin kauaa asuisi äitinsä kanssa.
Onkohan niin, etä kun pääsi julkisuuden makuun, niin siitä on vaikea luopua?
Tuli vähän sama mieleen. 🙄
Kehtasi siitäkin valittaa kun Matin iäkäs äiti kutsuttiin Urheilu-gaalaan eikä hän saanut kutsua.
Eikös siellä Pian kotikunnassa ole sossua? Sinne vain anelemaan toimeentulotukea.
Ei kunnissa enää käsitellä toimeentulotukia vaan Kelassa. Miten mahtaa olla, että kelpaavatko edesmenneen miehen jättämät velat kukausittaisiksi kulueriksi.
Mites hän kykeni meneen Farmi ohjelmaan jos on sairas. Kait siitäkin jotain maksetaan ja varmaan on seuraavaks jossain selviytyjissä tai vastaavassa niin että violetti letti vaan heilahtaa.
Varmaankin julkkis-BBssä :D
Nää on oma rotunsa nää julkisuuteen hamuavat, mikä lääke tuohon sairauteen purisi?
Julkisuudesta on näköjään vaikea luopua. Silloin käydään läpi ihan kaikki. Jos ei muualla, niin juorulehtien palstoilla ainakin.
Kuka hullu haluaa ostaa Matti Nykäsen vanhaa roinaa, eihän sen autokaan meinannut kelvata kenellekään.
Miten nää julkisuuteen väkisten änkeevät "nobodyt" tuntuu nykyään lisääntyvän kuin sienet sateella...?
17.000e on pikkusumma mutta luotto tiedotmalle rouva Nykäselle vaikea saavutus.
Eikös tämä paljon mainostettu julkkishuutokauppa mennyt perssieilleen?
Taitaapi ne Piian itku koti kiinnitykset olla jo jollakin Pankilla.
Menis töihin ja ottais pankista lainaa, niin meidän muidenkin tarvii omista sotkuista selvitä. Eikä tuo mitään auta jos nyt saisi jostain 17000 niin hetken päästä tarvis lisää. Joku tossa hänen kaaviossaan ei täsmää? Jos velat on Matin, niin antais mennä talon veloista, jossain vaiheessa se velka sitten olisi kuitattu ja saisi elää velatonta elämää.
Mitä tulis jos me kaikki lesket itkittäis, paruttais, nyyhkyttäis surkeuttamme.
Pia oli Matin viides vaimo ja yrittää sillä tahkoo rahaa.
Jos ja kun Hjallis/Ruustet/Palsanmäki auttaa tuota vain yhtä raasua niin kyl on inhimillisyys kyseenalaista.
Meitä on paljon ja apua tarvitaan elämiseen eikä muistojentalon säilyttämiseen.
Mites Jethron omat velat? Järjestetäänkö siihenki huutokauppa.
Velat myyntiin ilman pohjahintaa, vaadin minä!