Nyt riittää, toheloministerit!

Anonyymi

Työnantajana en ole tähän päivään mennessä nähnyt Marinin hallitukselta ainoatakaan toimenpidettä jolla olisi vähintäkään merkitystä työntekijöiden palkkaamisen helpottamisessa.

Kaikki on pelkkää hölinää ja näyttää riittävän että asiat esitetään ikäänkuin jotakin olisi tehty vaikka todellisuudessa ei ole tehty yhtään mitään. Eläkeputken katkaisulla ei ole mitään työllistäväää vaikutusta, se tiedetään jo etukäteen, maalaisjärki sen sanoo ja niin sanovat asiantuntijatkin. Mutta demarit väkisin haluavat asian näyttävän joltakin muulta. Ennen sellaista kutsuttiin aivan omalla nimellään.

Tilanne on aivan sama koronan hoidossa. Koko ajan selitetään että pian tulee rokotetta ja nyt on saatu jo 10 000 rokotetta maahan jne. Jos rehellisiä ollaan niin niillä 10 000 rokotteella saadaan aikaan 5000 potilaan rokotus. Suomessa on kuitenkin 5 500 000 asukasta jotka kaikki on rokotettava. Tällä vauhdilla rokottaminen kestää 50 vuotta.

Jos haluttaisiin maan taloutta kohentaa, niin silloin pitäisi korona nujertaa rajusti neljässä viikossa. Maahantuloon pakollinen 14 päivän karanteeni ja maskipakko julkisissa tiloissa ja etäisyyspakko kaksi metriä. Kuukaudessa saataisiin virus pois maasta. Tämä elvyttäisi maan taloutta tehokkaammin kuin mikään muu toimenpide.

Nyt sensijaan ollaan laittavinaan tiukempia rajoituksia ja kansalaiset ovat noudattavinaan niitä.

Koko ajan joudutaan kiristämään rajoituksia ja kansalaisten elämä käy yhä vaikeammaksi ja vaikeammaksi mutta virus senkun jyllää ja leviää räjähdysmäisesti kun systeemi on vääränlainen. Rajat ovat auki ja maahan virtaa estotta viruksia kantavia ihmisiä ja olutbaarit ovat edelleen auki. Ne lienevät kaikkein tehokkaimpia tartuntapaikkoja nykyisin.

Ministerit ovat täysiä toheloita.

16

74

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hmm...

      Matemaattisesti tuo 50 v. rokotusaika on hieman yliampuva. Käsittääkseni, aikuisten oikeasti, Suomessa on tällä hetkellä noin 150 000 rokotettua....siis kertaalleen rokotettua ihmistä. Jos tähän on mennyt 1,5 kk, ja tuo on tahti jatkossakin, niin 5 000 000 suomalaista on rokotettu (10 000 000 rokotetta siis tarvitaan) noin 8 vuoden aikana ( 100 000 rokotetta /kk).

      Mutta tokihan tähän on monenlaista matematiikkaa, Viisikon mielestä 6 miljardia on melkeen sama kuin 4 miljardia, tällä ajattelulla Viisikko voi hyvinkin aidosti kuvitella että jokainen Suomalainen on juhannuksena 2021 rokotettu kahteen kertaan.

      Tälläisiä lahjakkuuksia meillä on Suomea johtamassa.

    • Anonyymi

      Meillä ei ole lamaa mutta hieman koronaa.
      Yrittäjille on otettu velkaa valtion piikkiin 30 miljardia.
      Työttömille ei ole anmettu lisää tukea lainkaan.
      120 000 lisätyöllistä ei riitä , sen tietää laikki , muttei uskalla sanoa.

      • Anonyymi

        Tarkoitat varmaan että yrityksille on otettu lainaa valtion piikkiin. Ja ne yritykset olivat? Finnair, Nokia, Metso, Valmet, laivayhtiöt jne. Suurimmat rahat menivät Finnairille.

        Pienet ja keskisuuret yritykset eivät ole juuri mitään saaneet eivätkä useimmat edes lähde hakemaan koska tyhjän saa muutenkin.


    • Anonyymi

      Hallitus on 0 täysi 0 .

      • Anonyymi

        Hallitus ei ole nolla jos katsotaan eliitin etua.
        Marin antoi eliitille enemmän kuin se ymmärsi pyytää.


    • Anonyymi

      Sanna Marin, kuinka sinä kehtaat?

      Temppua tempun päälle, politiikkaa ja juonittelua päivästä toiseen ja maan asiat makaavat.

      • Anonyymi

        USA jakaa kansalaisilleen 1000 euron shekin
        Marin ja vasemmistohallitus tukee espanjalaisia ja italialaisia 3 miljardilla suomalaisten verorahoilla.
        On meillä hallitus.


    • Anonyymi

      No se harmitta tietysti yrittäjiä kun loppui Sipilän tarjoamat työntekijät 9€/pv.

      • Anonyymi

        No ketä nyt harmittais tuo? Tehokkuus on se juttu työnantajalla, ei niinkään pelkkä palkka. Jos jollekin maksettas oikeasti 9€/pv ei hänen tuottavuuskaan ole minkään arvoinen. Joa joku nyt haluaa maksaa tyhjäntoimittajasta 9 €/pv, ei se kovin hyvää liiketoimintaa voi olla.

        Kohtuus pitää olla palkoissa, mutta turhasta ei kannana maksaa edes tuota 9 € /pv.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No ketä nyt harmittais tuo? Tehokkuus on se juttu työnantajalla, ei niinkään pelkkä palkka. Jos jollekin maksettas oikeasti 9€/pv ei hänen tuottavuuskaan ole minkään arvoinen. Joa joku nyt haluaa maksaa tyhjäntoimittajasta 9 €/pv, ei se kovin hyvää liiketoimintaa voi olla.

        Kohtuus pitää olla palkoissa, mutta turhasta ei kannana maksaa edes tuota 9 € /pv.

        Yrittäjänä en ole moisista 9 euron miehistä kuullutkaan enkä sellaisia työmaalle veisi ammattimiesten haitaksi. Mitä sellaisilla tekisi? Osaavalle ammattimiehelle maksetaan kunnon palkka ja hampuuseille annetaan lopputili.


    • Anonyymi

      Hallituksen olisi pitänyt investoida tulevaisuuteen kuten he jatkuvasti puheissaan ilmoittavat tekevänsä. Kaikki valtion varat ja velat menevät kulutukseen ja kuntien kulutukseen. Mitään ei investoida.

      Olisi kannattanut tehdä vastaavia ratkaisuja kuin USAssa ja auttaa yrityksiä selviytymään. Kuten Pres. Biden ilmaisi äskettäin asian: On vaarallisempaa investoida liian vähän kuin että investoi liikaa. Jopa Kekkosen aikana investoitiin lujasti. Uusia tehtaita rakennettiin ja ydinvoimaloita sekä uusia teknologisia tuotelinjoja. VTT sai lujasti rahaa jotta voisi avustaa teollisuuttaa kehittämään parempia tuotteita jotta saavutettaisiin parempi kilpailukyky ulkomaihin verrattuna. Nyt ei tehdä mitään ja VTT:ltäkin on budjetit leikattu ja ihmisiä irtisanottu valtavat määrät.

      Hallituksen toiminta on täysin käsittämätöntä flegmaattista vetkuttelua ja viivyttelyä ja päättämättömyyttä. Ministerit ovat ilmiselviä toheloita, jokainen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      160
      1529
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      256
      1086
    3. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      183
      742
    4. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      711
    5. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      209
      664
    6. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      63
      645
    7. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      40
      566
    8. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      45
      535
    9. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      39
      534
    10. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      66
      526
    11. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      32
      491
    12. Tulisitpa käymään joskus vielä

      Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd
      Ikävä
      23
      479
    13. Yt:t kunnassa päättyi

      Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul
      Lappajärvi
      53
      467
    14. Sut.

      Tuhotaan. :)
      Tunteet
      38
      460
    15. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      161
      452
    16. Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi

      Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.
      Ikävä
      26
      450
    17. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      69
      441
    18. Poromiehentien remontti ...

      Mikä tilanne? mistä mennään
      Hyrynsalmi
      6
      433
    19. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      22
      395
    20. 19
      394
    Aihe