Luento vanh. lest. ekklesiologiasta
Ex-vl-saarnaaja Joona Korteniemi piti joku viikko sitten STI:llä luennon vanhoillislestadiolaisesta seurakuntaopista. Oletteko huomanneet.
https://www.youtube.com/watch?v=dxVt20DKWR4
Mielenkiintoinen ja kiihkoton. Olisi mielenkiintoista kuulla, mitä ajatuksia tuo herättää esikoisissa ja LFF:ssa. Teidän oppihan on loppuviimein hyvin lähellä vl-oppia.
2
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Taidat sotkea esikoislestadiolaisia ja esikoisia keskenään. Esikoisilla ei ole mitään tekemistä vanhoillislestadiolaisten kanssa tuskin LFF:kään.
Sen sijaan me, Esikoiset ry ja LFF olemme tehneet yhdessä lähetystyötä Virossa.
Vamhoillislestadiolaisilla, samoin kun esikoislestadiolaisillakaan, ei ole kykyä toimia lainkaan muiden kristittyjen kanssa. Ellet tuota tiedä on parasta olla tekemättä tällaisia avauksia jossa sotketaan eri lestadiolaisryhmiä tavalla joka ei vastaa todellisuutta.
Korteniemi on ollut vanhoillislestadiolaisia. Liikkeessä on aivan eri rakenne ja toimintatavat, kun näissä muissa edellä mainitsemissani liikkeissä. Muut pois sulkeva lakihenkinen seurakuntaoppi estää kaiken yhteistyön. - Anonyymi
Korteniemi ei käsityklseni mukaan ole ollut koskaan elävässä kristillisyydessä. Eriseuran tai lukemani perusteella jopa kaksinkertaisen eriseuran kannattaja hän lienee.
Miksi tänne joku kirjoittelee noita vanhoillisten eriseuraa koskevia viestejä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi suomalaiset eivät lähde mellakoimaan kaduille?
Minä pitkän työuran ravintolayrittäjänä tehneenä ja kohta kotini, kesämökkini ja yritykseni menettäneenä, olisin valmis lähes mihin vain, seurauksista7467708Dannyyn liitetty Helmi Loukasmäki täytti vasta 20 vuotta! Poseeraa "vanhuksen" kanssa...
Voi että hän on vielä niin nuori: https://www.suomi24.fi/viihde/dannyyn-78-liitetty-helmi-loukasmaki-taytti-20-vuotta-poseeraa-vanhuksen-kanssa-kuin-m1916444- 152871
Yölintu : Matti Silmu on kuollut
Matti Silmu, Yölintuorkesterin perustaja on kuollut. . . .432733