Keskusta 24,8%
SDP 19,6%
Kokoomus 18,1%
Persut 12,2%
Vihreet 9,5%
Vasemmistoliitto 7,4%
Rkp, krist, hjallis ja muut jää 8,4%
SDP 19,6%
Kokoomus 18,1%
Persut 12,2%
Vihreet 9,5%
Vasemmistoliitto 7,4%
Rkp, krist, hjallis ja muut jää 8,4%
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Persut jättäkää maaseudun ihmiset rauhaan!
Halla-aho on äärioikeistolainen maaseuturiistäjä, maaseutu ja aluetukien poistaja.
Potkikaa tuo Helsingin pormestarin virkaan hurahtanut kaupunkilasjulli pois puolueesta kun se ei mitään maaseudun asioista ymmärrä.
Jos kuntavaali edustajien mukaan laskettaisiin, keskusta nousisi tuosta vielä.
Yksiylitse+muiden+valtuutettujen+määrässä+kunnallisvaalit+2017-+
Suomen+Keskusta+ 450+529-+ääntä+ 17,5%+ + 2+824-+valtuutettua.
+ Suomen+Sosiaalidemokraattinen+Puolue+ 498+252-+ääntä+ 19,4%+ 1+697-+valtuutettua.
+ Kansallinen+Kokoomus+ 531+599-+ääntä+ 20,7%+ 1+490-+valtuutettua.
+ Perussuomalaiset+ 227+297-+ääntä+ 8,8%+ + 770-+valtuutettua.
Kepulaisilla on Sontatalikon varsi katkennu ja uutta vartta ei enää löydy, kannattajatkin on siirtyneet PerusSuomalaisiin
Onneksi On PerusSuomalaiset Puolustamassa Kansaa Ja Kansa Antaa Kannatuksen
Kyllä Perus On Paras
Kepun valtuutetut putoaa valtuustoista, Suurin Osa jo itkee putoamistaan, Eikä asetu ehdokkaaksi, Kepu Ei saa ehdokaslistojaan täyteen missään vaalipiirissä, se on tosi asia !
...ettei+kuntavaaleissa+ole+kyse+EU:sta+tai+hallituksen+kaatamisesta,+eli+teemoista,+joita+etenkin+perussuomalaiset+ovat+viime+aikoina+pitäneet+esillä.
–+Kuntavaaleissa+annettu+ääni+ei+ole+koston+tai+kumouksen+väline.+Ääni+vaikuttaa+sen+antajan+omaan+ja+lähimpien+ihmisten+elämään.+Ääni+kannattaa+antaa+sellaiselle,+jolle+olisi+valmis+antamaan+kotinsa+avaimet.
Persut+nyt+8,8+%,+keksusta+17,5+%+äänimääristä+laskien.+Paikoista+laskien+keskusta+32,4+%
Kepulla kolmasosa valtuutettuja, aika paljon.
Sipilä tuhosi valheellisuudellaan kepun.
Valhe on lestan merkki.
Kaikki mihin lestat kajoaa, se hajoaa.
Nyt kannattaa olla valot päällä ja huomioida sellainen tosiasia että monet puolueet tekevät sellaista kuntavaalityötä jossa VAIN haukutaan muita puolueita eikä keskitytä ollenkaan omaan tekemiseen --> Tällaisen puolueen äänestäminen on täysin järjetöntä!