Töihin pitäisi palkata se jolla on korkein moraali ja joka tekee työn parhaiten.
Hoitoalla tämä on tärkeää, mutta on toimittu toisin. Idea on se, että kun työtä ei saakaan se parhain ja työnsä rehellisesti tekevä vaan lusmu ja epärehellinen, oppivat kaikki että ei kannata tehdä töitä kunnolla. Kyllä työntekijät tämän oppivat!
Uskokaapa vain kyllä toiset työntekijät huomaavat jos joku tekee työn korkealla moraalilla ja hyvin. Tämä yleensä kannustaa positiiviseen kilpailuun jossa muutkin yrittävät olla mahdollisimman hyviä. Pudotus tapahtuu kun pomo pakkaakin sen huonoimman ja epärehellisemmän.
Vanhustenhoidossa tämä mahdollistaa vanhusten kaltoinkohtelun sillä vanhukset eivät kerro mitään.
Kouluissa asiat toimivat samoin.
Näin opitaan moraaliton ja huono tapa toimia töissä.
Tämän jälkeen ihmetellään miksi tapahtuu väärinkäytöksiä, jos siis he jäävät kiinni.
Miksi pitäisi palkata työntekijä jolla on korkein moraali?
8
68
Vastaukset
- Anonyymi
Suomi24keskustelu toimii samoin. Palkitsemalla epäasialliset saadaan kaikki epäasiallisiksi.
- Anonyymi
Pedofiilien osalta asia toimii samoin.
- Anonyymi
Kiitos . 👩🦽 Pelastit päiväni.
😇
Tämä on v a l i t e t t a v a s t i
tosi "hoitoalalla" .
Toiset tekee työtä rahasta ja toiset
sydämellä ❤
Oikein levollista viikonloppua . - Anonyymi
Uutta hoitajaa palkatessa ei välttämättä ole tiedossa onko työhön valitulla korkea moraali ja onko hän hyvä työssään. Ajan mittaan huomataan että tuli tehtyä virhe.
- Anonyymi
Lue aiheen Kuopio keskusteluja. Katso, mitä muut ajattelevat, ja osallistu keskusteluun. Suomi24 - tuhansia aiheita.
Työhönotto tapahtuu muualla.
- Anonyymi
Nykyajan työnantajat eivät välitä mistään muusta kuin siitä, että työntekijä on halpa, jolle tarvitsee maksaa mahdollisimman vähän palkkaa. Tämähän tietysti rapauttaa työmoraalia, mutta tällaiseksi tämä maailma nähtävästi halutaan, joten sitä saavat mitä tilaavat...
- Anonyymi
Lue aiheen Kuopio keskusteluja. Katso, mitä muut ajattelevat, ja osallistu keskusteluun. Suomi24 - tuhansia aiheita.
Töihinotot keskustellaan muualla. - Anonyymi
Onko kyse palvelukoirasta? Töihin pitäisi palkata _se_ jolla on korkein moraali ja joka tekee työn parhaiten.
Ihmisistä paitsi peruSSuomalaisista käytetään hän sanaa.
Töihin pitäisi palkata HÄN jolla on korkein moraali ja joka tekee työn parhaiten.
Lisäksi kaupunki unohtui.
Töihin pitäisi KUOPIOSSA palkata HÄN jolla on korkein moraali ja joka tekee työn parhaiten KUOPIOSSA.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1038199Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1017482Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot885646Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,885606Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1194810Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1282591Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys592485Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e81455Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71424Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa521305