En tiedä, mihin säännöt ovat menossa tai olenko jotenkin ymmärtänyt asian väärin. Ainakaan Jypin pelaajat eivätkä varsinkaan puolustajat luistele esim. rännikiekkoa vastaan. Siksi sen yleensä (93 %) vie vastustaja. Minä olen katsonut, että vastustajan puolustajat kyllä luistelevat kiekkoa vastaan omalla alueellaan ja yrittää ottaa kiekon ensimmäisenä. Eikä siitä ole tullut vihellystä tuomarilta tai saati jäähyä. Eikö Jypin leirissä käydä sääntöjä läpi. Vai mistä kiikastaa, ettei vastaan mennä? Onko siinä jotain pelättävää? Ehkä on, minä en ymmärrä.
Se, että puolustaja joskus puikkelehtii näyttävästi kentän läpi kiekkoa kuljettaen ja sitten menettää, kun pitäisi laukaista, siitä ei ole ainakaan joukkueelle mitään iloa, Ehkä puolustaja on kuitenkin saanut jonkinmoista tyydytystä suorituksestaan. Itse asiassa se kuljetus oli turha, jos tulee kiekon menetys. Parempi olisi välillä luopua ja saada siitä, vaikka maaliin johtanut syöttö! Silloin se auttaisi myös joukkuetta!
Lopputulos KooKoo - Jyp 6-2 mairittelee kyllä jypiläisiä kovasti. Peli oli KooKoon täydellistä hallintaa ja numerot voisivat olla huomattavasti suuremmat kotijoukkueen voitoksi. Ei maalivahtia juuri voi syyttää, jos vastustajan annetaan päästä laukomaan paraatipaikalle aivan vapaasti. Miten voi olla, että jypiläiset ovat monta kertaa väärällä puolella ja näin vastustaja saa vapaasti laukoa kiekkoa maalia kohti.
Kolmannessakin erässä Allenilla oli kiekko omassa päädyssä ja hän olisi voinut siirtää kiekon joko eteen päin tai sivuun, mutta hän luovutti kiekon vastustajalle hyvin helposti, ei oikein pannut edes vastaan!
Entä Antoni Honka, ylivoimalla mies seisoo oman maalin takana turvallisesti monta sekuntia! No ei siinä tule onneksi näin takaiskua, mutta tarkoitus olisi kaventaa!!!
Entä "Sählä" Salosen hyökkäyspään jäähy poikittaisesta mailasta, mitä sillä voitettiin?
Pitäisi vähän menttaalisesti jo ennen ottelua käydä asioita läpi, ettei tuli aivan päättömiä ratkaisuja pelissä ja kun ne eivät kuitenkaan auta tilannetta mitenkään.
Kannattaa katsoa videolta, ei yksin omia virheitä, vaan voisiko jotain oppia KooKoon pelistä! Heillä oli vauhtia noutaa kiekkoja ja syöttää sitä ennen ennen kuin jypiläinen tuli yrittäämään kiekon riistoa!
No joukkue on nuori ja vasta opettelee pelin alkeita. Kannattaisi joskus käydä vaikka Diskoksen peleissä ottamassa oppia. Nykyiset valmentajat eivät ehkä kehtaa moittia pelaaja virheistä ja neuvon, että toisella tavalla menetellen olisi joukkue saanut enemmän etua! No pelit jatkuvat vielä, joten harjoitusta on luvassa!
Saako puolustaja luistella rännikiekkoa vastaan?
Anonyymi
0
114
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki1843389Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from1042595Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen82459Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä572432Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276942361Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman72021Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.01780Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling391719Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue321643- 841388