HS julkaisi 7.2.2021 artikkelin otsikolla "Vladimir Kalsarimyrkyttäjä pääsee samalle listalle Konstantinos Paskahousun, Johanna Mielipuolen ja Ivailo Kaalinpään kanssa". Lehden juttu otsikoitu journalistisesti ala-arvoisesti ja naapurimaan valtionpäämiestä ja samalla kymmeniä miljoonia naapurimaan asukkaita loukkaavasti. Se, että joku kiihkomielinen käyttää mainitunlaista ilmaisua, ei oikeuta suomalaista merkittävänä itseään pitävää sanomalehteä käyttämään tuota ilmaisua. Otsikkoa voi täysin perustellusti pitää juuri sellaisena vihapuheena, josta Tasavallan presidentti pari päivää aikaisemmin valtiopäivien avajaisissa varoitteli. Lehden menettelyyn olisi syytä puuttua oma-aloitteisesti niin Julkisen sanan neuvoston kuin oikeusviranomaistenkin. Jokin kohtuus sentään pitäisi olla vallita Helsingin Sanomissakin, vaikka kuinka haluaa julistaa Venäjä-vastaisuuttaan.
Helsingin Sanomien loukkaava ja ala-arvoinen kielenkäyttö
14
104
Vastaukset
- Anonyymi
Myös Hämeen Sanomat julkaisi saman hauskan jutun, miksi totuutta pitäisi peitellä. Kyllähän kalsarimyrkyttäjä listalle ehdottomasti kuuluu. Tarja Halonen voi lukea Demarista korrektimpia tarinoita, jos pahoittaa mielensä miesihanteensa kritisoinnista.
- Anonyymi
Koko maailma käyttää Putinasta nykyään vain Vladimir Kalsarimyrkyttäjä nimeä.
- Anonyymi
Jahas. Natopalstan trolli on täälläkin monistamassa itseään koko maailmaksi?
- Anonyymi
No mutta onhan se gangsterihallinnon keulakuva sellainen kalsarinmyrkyttäjä....
- Anonyymi
Tuliko Pietarin trollitehtaassa nyt kovinkin paha mieli? Kysy Kalsarinmyrkyttäjältä, jos heruisi hieman vaarallisen työn lisää.
- Anonyymi
Voi voi, kaikesta sitä voi mielensä pahoittaa. Useat nimet on ihan ansaittu. Aika lähellä oli ettei uutta lempinimeä olisi kuultu, kun myrkytys meinasi viedä hengen. Onhan se tietenkin niin että ei saa vallanpitäjiä arvostella, ne eivät välttämättä kestä sitä.
- Anonyymi
Suomen Stasi-noidalla on krokotiilinnahkaperse, mutta herkkä hipiä tietyissä asioissa.
- Anonyymi
Mainio juttu taas kerran.
Hesari se osaa ja uskaltaa... - Anonyymi
Aika vitsikästä,että samat ihmiset arvostavat Putinia jaTrumpia ja haukkuvat demokratioita.
Trump hävisi vapaat vaalit selvästi.
Mitenhän kävisi Putinin? - Anonyymi
Mihin uskoa ??? Jos ryssä olis tuosta Navalnysta halunnut päästä eroon nii ei tuo enään olis hengissä ! Jottai mätää koko jutussa !
Tutkimattomat ovat Herrain tiet !
Krasnaja - Anonyymi
Niinpä, julkaistiinhan Hesarissa se Navalnyinkin puolustuspuheenvuoro suomennettuna, jossa hän kertoi pikkumiehen Kremlissä olevan raivoissaan ja sitten suomalaistutkija Lassila ihasteli tv:ssä Navalnyin verbaalista lahjakkuutta.
- Anonyymi
Pitäisi Suomen valtiojohdonkin uskalktaa lausua samanlaisia kommentteja ihan julkisesti eikä mumista vaan kainaloonsa. Antaisi eduskunnan kyselytuntiinkin vähän eloa kun asioista puhuttaisiin oikeilla nimillä.
- Anonyymi
Median tehtävä on välittää uutisia. Tuo, jos mikä on uutinen.:)
- Anonyymi
Navalnyi on peloton mies. Hänellä on sellainen ominaisuus, jota ihailemme venäläisissä: rohkeus.
Mitä ominaisuuksia voimme ihailla Putinissa?
Voisiko aloittaja vasta tähän vilpittömään kysymykseen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2214086Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1112583Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit382305Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811405Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te861288- 481149
- 751037
- 59903
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58881- 45876