Helsingin Sanomien loukkaava ja ala-arvoinen kielenkäyttö

Anonyymi

HS julkaisi 7.2.2021 artikkelin otsikolla "Vladimir Kalsarimyrkyttäjä pääsee samalle listalle Konstantinos Paskahousun, Johanna Mielipuolen ja Ivailo Kaalinpään kanssa". Lehden juttu otsikoitu journalistisesti ala-arvoisesti ja naapurimaan valtionpäämiestä ja samalla kymmeniä miljoonia naapurimaan asukkaita loukkaavasti. Se, että joku kiihkomielinen käyttää mainitunlaista ilmaisua, ei oikeuta suomalaista merkittävänä itseään pitävää sanomalehteä käyttämään tuota ilmaisua. Otsikkoa voi täysin perustellusti pitää juuri sellaisena vihapuheena, josta Tasavallan presidentti pari päivää aikaisemmin valtiopäivien avajaisissa varoitteli. Lehden menettelyyn olisi syytä puuttua oma-aloitteisesti niin Julkisen sanan neuvoston kuin oikeusviranomaistenkin. Jokin kohtuus sentään pitäisi olla vallita Helsingin Sanomissakin, vaikka kuinka haluaa julistaa Venäjä-vastaisuuttaan.

14

85

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Myös Hämeen Sanomat julkaisi saman hauskan jutun, miksi totuutta pitäisi peitellä. Kyllähän kalsarimyrkyttäjä listalle ehdottomasti kuuluu. Tarja Halonen voi lukea Demarista korrektimpia tarinoita, jos pahoittaa mielensä miesihanteensa kritisoinnista.

    • Anonyymi

      Koko maailma käyttää Putinasta nykyään vain Vladimir Kalsarimyrkyttäjä nimeä.

      • Anonyymi

        Jahas. Natopalstan trolli on täälläkin monistamassa itseään koko maailmaksi?


    • Anonyymi

      No mutta onhan se gangsterihallinnon keulakuva sellainen kalsarinmyrkyttäjä....

    • Anonyymi

      Tuliko Pietarin trollitehtaassa nyt kovinkin paha mieli? Kysy Kalsarinmyrkyttäjältä, jos heruisi hieman vaarallisen työn lisää.

    • Anonyymi

      Voi voi, kaikesta sitä voi mielensä pahoittaa. Useat nimet on ihan ansaittu. Aika lähellä oli ettei uutta lempinimeä olisi kuultu, kun myrkytys meinasi viedä hengen. Onhan se tietenkin niin että ei saa vallanpitäjiä arvostella, ne eivät välttämättä kestä sitä.

      • Anonyymi

        Suomen Stasi-noidalla on krokotiilinnahkaperse, mutta herkkä hipiä tietyissä asioissa.


    • Anonyymi

      Mainio juttu taas kerran.

      Hesari se osaa ja uskaltaa...

    • Anonyymi

      Aika vitsikästä,että samat ihmiset arvostavat Putinia jaTrumpia ja haukkuvat demokratioita.

      Trump hävisi vapaat vaalit selvästi.
      Mitenhän kävisi Putinin?

    • Anonyymi

      Mihin uskoa ??? Jos ryssä olis tuosta Navalnysta halunnut päästä eroon nii ei tuo enään olis hengissä ! Jottai mätää koko jutussa !
      Tutkimattomat ovat Herrain tiet !

      Krasnaja

    • Anonyymi

      Niinpä, julkaistiinhan Hesarissa se Navalnyinkin puolustuspuheenvuoro suomennettuna, jossa hän kertoi pikkumiehen Kremlissä olevan raivoissaan ja sitten suomalaistutkija Lassila ihasteli tv:ssä Navalnyin verbaalista lahjakkuutta.

    • Anonyymi

      Pitäisi Suomen valtiojohdonkin uskalktaa lausua samanlaisia kommentteja ihan julkisesti eikä mumista vaan kainaloonsa. Antaisi eduskunnan kyselytuntiinkin vähän eloa kun asioista puhuttaisiin oikeilla nimillä.

    • Anonyymi

      Median tehtävä on välittää uutisia. Tuo, jos mikä on uutinen.:)

    • Anonyymi

      Navalnyi on peloton mies. Hänellä on sellainen ominaisuus, jota ihailemme venäläisissä: rohkeus.

      Mitä ominaisuuksia voimme ihailla Putinissa?

      Voisiko aloittaja vasta tähän vilpittömään kysymykseen?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      102
      8137
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      90
      7411
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      87
      5587
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      78
      5572
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      114
      4773
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      123
      2548
    7. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      57
      2439
    8. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      7
      1401
    9. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      7
      1384
    10. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      46
      1230
    Aihe