Helsingin Sanomien loukkaava ja ala-arvoinen kielenkäyttö

Anonyymi

HS julkaisi 7.2.2021 artikkelin otsikolla "Vladimir Kalsarimyrkyttäjä pääsee samalle listalle Konstantinos Paskahousun, Johanna Mielipuolen ja Ivailo Kaalinpään kanssa". Lehden juttu otsikoitu journalistisesti ala-arvoisesti ja naapurimaan valtionpäämiestä ja samalla kymmeniä miljoonia naapurimaan asukkaita loukkaavasti. Se, että joku kiihkomielinen käyttää mainitunlaista ilmaisua, ei oikeuta suomalaista merkittävänä itseään pitävää sanomalehteä käyttämään tuota ilmaisua. Otsikkoa voi täysin perustellusti pitää juuri sellaisena vihapuheena, josta Tasavallan presidentti pari päivää aikaisemmin valtiopäivien avajaisissa varoitteli. Lehden menettelyyn olisi syytä puuttua oma-aloitteisesti niin Julkisen sanan neuvoston kuin oikeusviranomaistenkin. Jokin kohtuus sentään pitäisi olla vallita Helsingin Sanomissakin, vaikka kuinka haluaa julistaa Venäjä-vastaisuuttaan.

14

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Myös Hämeen Sanomat julkaisi saman hauskan jutun, miksi totuutta pitäisi peitellä. Kyllähän kalsarimyrkyttäjä listalle ehdottomasti kuuluu. Tarja Halonen voi lukea Demarista korrektimpia tarinoita, jos pahoittaa mielensä miesihanteensa kritisoinnista.

    • Anonyymi

      Koko maailma käyttää Putinasta nykyään vain Vladimir Kalsarimyrkyttäjä nimeä.

      • Anonyymi

        Jahas. Natopalstan trolli on täälläkin monistamassa itseään koko maailmaksi?


    • Anonyymi

      No mutta onhan se gangsterihallinnon keulakuva sellainen kalsarinmyrkyttäjä....

    • Anonyymi

      Tuliko Pietarin trollitehtaassa nyt kovinkin paha mieli? Kysy Kalsarinmyrkyttäjältä, jos heruisi hieman vaarallisen työn lisää.

    • Anonyymi

      Voi voi, kaikesta sitä voi mielensä pahoittaa. Useat nimet on ihan ansaittu. Aika lähellä oli ettei uutta lempinimeä olisi kuultu, kun myrkytys meinasi viedä hengen. Onhan se tietenkin niin että ei saa vallanpitäjiä arvostella, ne eivät välttämättä kestä sitä.

      • Anonyymi

        Suomen Stasi-noidalla on krokotiilinnahkaperse, mutta herkkä hipiä tietyissä asioissa.


    • Anonyymi

      Mainio juttu taas kerran.

      Hesari se osaa ja uskaltaa...

    • Anonyymi

      Aika vitsikästä,että samat ihmiset arvostavat Putinia jaTrumpia ja haukkuvat demokratioita.

      Trump hävisi vapaat vaalit selvästi.
      Mitenhän kävisi Putinin?

    • Anonyymi

      Mihin uskoa ??? Jos ryssä olis tuosta Navalnysta halunnut päästä eroon nii ei tuo enään olis hengissä ! Jottai mätää koko jutussa !
      Tutkimattomat ovat Herrain tiet !

      Krasnaja

    • Anonyymi

      Niinpä, julkaistiinhan Hesarissa se Navalnyinkin puolustuspuheenvuoro suomennettuna, jossa hän kertoi pikkumiehen Kremlissä olevan raivoissaan ja sitten suomalaistutkija Lassila ihasteli tv:ssä Navalnyin verbaalista lahjakkuutta.

    • Anonyymi

      Pitäisi Suomen valtiojohdonkin uskalktaa lausua samanlaisia kommentteja ihan julkisesti eikä mumista vaan kainaloonsa. Antaisi eduskunnan kyselytuntiinkin vähän eloa kun asioista puhuttaisiin oikeilla nimillä.

    • Anonyymi

      Median tehtävä on välittää uutisia. Tuo, jos mikä on uutinen.:)

    • Anonyymi

      Navalnyi on peloton mies. Hänellä on sellainen ominaisuus, jota ihailemme venäläisissä: rohkeus.

      Mitä ominaisuuksia voimme ihailla Putinissa?

      Voisiko aloittaja vasta tähän vilpittömään kysymykseen?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      71
      4215
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      15
      2674
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2307
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      11
      2233
    5. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      107
      2176
    6. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2131
    7. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      107
      2123
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      603
      1924
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1905
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      23
      1673
    Aihe