Ei suksen pohja ollutkaan huokonen

Anonyymi

Ei siellä mitään huokosia ole eikä suksen pohja ime yhtään voidetta itseensä. Siellä on rakoja ja epätasaisuuksia mitä saa tasoitettua sulalla voiteella. Siihen se jää.

5

147

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei auton maalipinnasakaan mitään huokosia mukamas olle, mutta silti se kerää hirveästi paskaa ja vahauksen jälkeen käyttäytyy taas ihan eri tavalla. Taas joku trolli haluaa aloittaa kuzmin taistelun tai voiteet on perseestä keskustelun.

      Kannatta tavata netistä vaikka pinta energian peruskäsitteet ja seosmuovien ominaisuudet ensin. Sit kun siellä saunapadassa sulattelee sitä lunta niin näkee miten ”puhdasta” se onkaan.

      Kannattaa muutenkin ihmetellä, miksi lähes joka asiaan pistetään pinnoite päälle. Jopa leivän päälle ja mersun penkkiin.

      Niin ja hiihtää ensin 1000 km voitelemattomilla suksilla ja sitten 10 km voidelluilla. Saattaa kokea ahaa elämyksen.

      Mut jos keskituntinopeus on kävelyvauhtia, kannata hiihdon sijaan kävellä vaikka monot jalassa vaihtelun vuoksi. Tai lopettaa hiihto ihan vaan piruuttaan.

      • Anonyymi

        Suurin osa kävelee suksilla laduilla koska luisto niin huono tai eivät osaa perinteisen potkua esim ylämäessä uskalleta laittaa painoa ponnistavalle jalalle ja loivatkin mäet mennään haarakäyntiä.


    • Anonyymi

      MARKETTISUKSISSA ,

      eli kaikissa kuluttajille myytävissä suksissa, ei ole hiontaa ja kuvioajoa. Se täytyy tilata erikseen tai käsikuviolaitteella voi laittaa (kestää yhden lenkin 5 km).

      Maastohiihtosuksen hionta ja kuumakäsittely maksaa noin 60 - 150 euroa riippuen menetelmästä. Hiottamassa laskettelukeskuksessa saatta jopa tuhota suksensa, pahemmin kuin alku/loppu-kauden keleillä hiihtämällä,

      • Anonyymi

        Ilmeisesti 80 ja 90 luvulla suksien pohjat oli hirveitä pesusieniä ja imivät vahaa kunnolla. 4 kertaa piti uutta parkkua laittaa, että vanha oli syrjäytynyt. Nykysuksissa kertakin uutta parkkua riittää. .. ja sit tämä oldschool porukka toistaa samaa vanhaa levyä


    • Anonyymi

      Molybleeni imee hiilivetyjä syvälle etenkin kuumakäsittelyssä, hartsi ei niinkään

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      391
      3107
    2. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      182
      2473
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      36
      1902
    4. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      283
      1668
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      54
      1189
    6. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      282
      990
    7. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      248
      826
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      80
      823
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      49
      683
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      46
      601
    Aihe