Oon tässä pari päivää yrittänyt asentaa XP:tä uuteen koneeseen... vaan ei onnistu kovalevyn formartointi! Voiko vika olla asennus-cd:ssä? Vai kovalevyssä? Homma (xp-asennus) etenee aivan normaalisti siihen asti kunnes aloitan formatoinnin. Formatointi jämähtää aina 0% ja kovalevyn valo ei sano mitään (ei formatoi?)...!
Bios tunnistaa kovon ja samaten asennussofta koska levyn voi jakaa partitioihin etc. Kokeilin myös sekä FAT että NFTS (?)-systeemeitä ja ei vaikuttanut mitenkään. Parhaimmillaan olen odottanut noin 40 min ilman että mitään on tapahtunut...
XP-asennus: formatointi ei onnistu!!!
7
882
Vastaukset
- Ukko
Vie takasin liikkeeseen
- Karpalopukki
Eli kumpi vaihtoon? Kovo vai cd?
- as-keetti
Jos levy, kertomastasi päätellen, tuntuisi kuitenkin olevan kunnosssa, olis ehkä kuitenkin syytä tarkistaa se MITEN oikein asennat?
esim. tästä:
http://koti.mbnet.fi/coy/kayttis/kayttojarjestelma1.html- Karpalopukki
Kyllä aivan noiden ohjeiden mukaisesti asensin. Homma toimii aina siihen asti kunnes asennusohjelma yrittää formatoida kovalevyä. Siihen vaiheeseen se jää aina, edes kovalevyn valo ei välähdä.
Kokeilin niinkin että tein vanhalla koneella, jossa on 98, rescue disketit Partition Magicilla. Boottasin sitten uuden koneen disketeillä, formatoin kovalevyn ja aloitin asennuksen alusta cd:tä. Nyt alku meni taas hyvin, asennusohjelma käynnistyi ja tunnisti formatoidun kovalevyn. Nyt asennusohjelma ehdotti (samassa vaiheessa kuin mitä se aikaisemminkin)samat formatointi-vaihtoehdot ja sen lisäksi vaihtoehdon että hyväksytään nykyinen formatointi ja asennetaan siihen. Valitsin viimeisen vaihtoehdon. Asennusohjelma sanoi että se tarkistaa kovalevyn/aseman ennen asennusta (ei voinut valita toista tapaa) ja kun se aloitti tarkistamisen tapahtui sama kuin silloin kun yritin formatoida asennusohjelmassa: Jämähti 0%:iin!!! Kovalevy valo ei edes välähtänytkään enää... Karpalopukki kirjoitti:
Kyllä aivan noiden ohjeiden mukaisesti asensin. Homma toimii aina siihen asti kunnes asennusohjelma yrittää formatoida kovalevyä. Siihen vaiheeseen se jää aina, edes kovalevyn valo ei välähdä.
Kokeilin niinkin että tein vanhalla koneella, jossa on 98, rescue disketit Partition Magicilla. Boottasin sitten uuden koneen disketeillä, formatoin kovalevyn ja aloitin asennuksen alusta cd:tä. Nyt alku meni taas hyvin, asennusohjelma käynnistyi ja tunnisti formatoidun kovalevyn. Nyt asennusohjelma ehdotti (samassa vaiheessa kuin mitä se aikaisemminkin)samat formatointi-vaihtoehdot ja sen lisäksi vaihtoehdon että hyväksytään nykyinen formatointi ja asennetaan siihen. Valitsin viimeisen vaihtoehdon. Asennusohjelma sanoi että se tarkistaa kovalevyn/aseman ennen asennusta (ei voinut valita toista tapaa) ja kun se aloitti tarkistamisen tapahtui sama kuin silloin kun yritin formatoida asennusohjelmassa: Jämähti 0%:iin!!! Kovalevy valo ei edes välähtänytkään enää...Itellä kävi kerran vastaava tilanne W2K:n kanssa, jämähti juuri tuohon formatointiin. Vaihdoin kokeeksi kovoakin mutta ei auttanut. Lopuksi selvisi vian olevan CD-asemassa ja siinäkin vikaa sen verran vähän että ei huomannut kuin käyttiksen asennuksessa. Joten koita tehdä boottikorput (6kpl) tai vaihda CD-asemaa. Boottikorpuista senverran että täytyy olla samalla SP-versiolla tehty kuin asennettava versio.
- Karpalopukki
Rakentelija kirjoitti:
Itellä kävi kerran vastaava tilanne W2K:n kanssa, jämähti juuri tuohon formatointiin. Vaihdoin kokeeksi kovoakin mutta ei auttanut. Lopuksi selvisi vian olevan CD-asemassa ja siinäkin vikaa sen verran vähän että ei huomannut kuin käyttiksen asennuksessa. Joten koita tehdä boottikorput (6kpl) tai vaihda CD-asemaa. Boottikorpuista senverran että täytyy olla samalla SP-versiolla tehty kuin asennettava versio.
Otin neuvosta vaarin ja kokeilin vaihtaa cd-asemaa. Ei auttanut nyt sekään. Samaan kohtaan juuttui asennus. Eli heti kun asennusohjelman täytyisi tehdä jotain kovalevylle niin ei onnistu. Erillisillä, noilla mitä aikasemmin mainitsin, sekä dos/fdisk-systeemeillä onnistuu formatointi ja osiointi mutta asennus-cd ei osaa tehdä mitään kovalevylle (tunnistaa kyllä osioinnit).
Kokeilin myös ide-kaapelin kytkeä kaikilla eri tavoilla mutta ei auttanut sekään. Alkaa tuntumaan siltä että oiskohan tuossa emolevyssä jotain häikkää...?
- Karpalopukki
Mikäli tästä jollekin on iloa niin kerronpahana nyt että vika taisi olla muistipalikassa. Lainasin kaverilta palikkaa ja asennus onnistui heti. Vaihdoin oman muistipalikkani liikkeessä mutta sekään ei toiminut. Täytyy siis hankkia uusi palikka vielä ja jos sekään ei toimi niin laitan emon vaihtoon! ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2256981Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p3334889"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1483683Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1183490Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m693428Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi542920Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2702759Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.842470- 252386
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk1081975