Autismidiagnoosi

Olen 30 vuotias mies, ja asun yksin. Olen kuntouttavassa työtoiminnassa maanantaista torstaihin. Herään aamusin klo 6, ja syön aamupalaa Lähden kotoa vartin yli 7. Olen työtoiminnassa kahteentoista. Siinä sitten työtoiminnan jälkeen kävelen kylillä. Seuraan askelten määriä puhelimen askelmittarilla.

Kahden aikoihin laitan ruokaa. Syön päivittäin kaksi lämmintä ateriaa. Toisen lämpimän aterian syön kuudelta. Iltaisin katselen netflixiä. Olen harrastuksena perehtynyt paikallishistoriaan. Jonkun verran olen lainaillut kirjastosta kirjoja liittyen lähialueen historiaan.

Yhdeksältä illalla teen smoothien, ja kymmeneltä menen nukkumaan. Pyrin pitämään unirytmin myös viikonloppuna. Herään viikonloppuna yleensä viimeistään seitsemän aikoihin.

2

1013

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mulle ehdotettiin vuonna 2018 ammatillista kuntoutusselvitystä. No laitoin sitten hakemuksen siihen. Suht nopeasti taisi tulla kotiin postia, että pääsen siihen. Pääsin tuohon ilman lääkärin todistusta, kun olin tuolloin vielä alle 29 vuotta. Kela kustansi matkat yms. Lokakuulla 2018 olin kolmen päivän jakson siinä ammatillisessa kuntoutusselvityksessä. Todettiin, että saan jatkoa kuntoutusselvitykseen. Olin ammatillisessa kuntoutusselvityksessä yhteensä neljä eri jaksoa. Viimeinen jakso oli viime tammikuussa. Siellä epäilivät meikäläisellä olevan autismia, ja kannattaisi mennä tutkimuksiin.

    • Kävin pari kertaa neuropsykologilla, jonka jälkeen on ollut käyntejä psykologilla. Vaikuttaisi siltä, että autismi tosiaankin on. Autismikirjon oireita mittaavissa kyselylomakkeissa pistemäärät ylittää viitteelliset raja-arvot.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      123
      2634
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      229
      2073
    3. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      184
      1848
    4. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      50
      1717
    5. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      131
      1468
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      57
      1345
    7. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1158
    8. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      289
      946
    9. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      65
      835
    10. Vanhemmassa miehessä

      on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo
      Ikävä
      65
      798
    Aihe