Eurajoen koululla on huippuhienot paneelit mutta mistä voi seurata niiden tuottoa? Nehän on olleet jo muutaman vuoden.Esimerkillinen tapaus miten pitäisi suomen koulut varustaa puhtaaseen energiaan.
Tarkoitus ei ole sitten tekijää arvostella vaan mitä on tekniikan tuotto ja onko ollut jotain pulmia. Säästö puuhissa itse että saisin talooni aurinkovoimalan myös. Kunnollinen isohko maksaa hemmetisti n7000€ avaimet käteen.
Tarkoitus ei ole sitten tekijää arvostella vaan mitä on tekniikan tuotto ja onko ollut jotain pulmia. Säästö puuhissa itse että saisin talooni aurinkovoimalan myös. Kunnollinen isohko maksaa hemmetisti n7000€ avaimet käteen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tossa on mussalon opinahjon tietoja.
https://peda.net/kotka/perusopetus/mussalon-koulu
9.2.2021 0 kwh tuotto eli lienee lumen alla.
https://vision.gef.fi/033cf516-07a2-4165-86a1-c9e474193435/
Vastaavaa kun olisi eurajoen koululla,paneelit putsattuna harja tai puhallin siistiminen ja kunnon kulkusillat. Aika vähän on suomessa panostettu puhtaaseen energiaan joka nykyään jopa makselee paneelien hintoja poiskin. Elektroniikka vanhenee mutta itse paneeli toimii kymmeniä vuosia.
Kukaan ei tiedä tai käy foorumilla?
Paneelit poistettu katolta?
Ovat jo rajan takana?
Mitä paneeleille kuuluu? Toiminnassa? Voiko esim itse koulu laittaa nuorille esimerkkiä miten paneelit toimii ja on puhasta energiaa. Luulisi itse koulun tekevän tämän työn vai onko velli perseitä opettajat tietokoneissa???
Ovat toiminnassa. 413.08 kWh tämän päivän tuotto. Reilu 3 vuoden kokonaistuotto 228.54 MWh. CO2 päästöjä vältetty tältä päivältä 289 Kg. CO2 Tot. 160 t 3 vuoden ajalta. Nettiportaalin kautta lukiolaiset pääsevät seuraamaan arvoja ja jotenkin niitä sitten opetuksessaan kait käyttävät. Lapijoen sähkö Oy:ltä voinee kysellä tarkemmin, jos asia kiinnostaa enempi,
Hyvä homma!