Suomi velkaantuu Marinin hallituksen saattelemana ennätysvauhtia. Valtion julkinen velka suhteessa bruttokansantuotteeseen saattaa nousta lähemmäksi 80 prosenttia vuoteen 2024 mennessä.
Erityisesti suomalaiseen politiikkaan ja hallitus-pohjaan kohdistuu nyt erityislaatuista epäilyä. Miltei 81 prosenttia vastaajista kokee, että Suomen poliittiseen johtamiseen liittyy epävarmuutta.
https://vm.fi/documents/10623/17688657/Taloudellinen katsaus, kevät 2020, esitysmateriaali.pdf/b82b6e39-f48e-f0c6-4f34-b07dae23604e/Taloudellinen katsaus, kevät 2020, esitysmateriaali.pdf
Suomi elää velaksi. Velka ei ole vaaratonta, vaikka etenkin näin vaalikeväänä moni muuta väittää.
Tämä on velkanautiskelijoiden ykkösargumentti, kun he toteavat että Suomi ei ole suinkaan pahimpien velkaantujien joukossa.
Ongelma on, miten elää kasvavan velkataakan kanssa. Suomi vanhenee Euroopan nopeinta tahtia. Yhä pienemmän joukon työssäkäyviä on omilla verotuloillaan kyettävä kannattelemaan yhä kasvavaa joukkoa eläkeläisiä ja pientä joukkoa vauvoja.
Mitä enemmän velkaa, sitä vähemmän julkisessa taloudessa on liikkumavaraa. Etenkin, kun kriisit tahtovat aina yllättää – noin kymmenen vuoden välein.
On turha toivoa, että valtion velkojen osittainen mitätöinti poistaisi Suomen talouden rakenteelliset ongelmat.
Velkanautiskelijoiden vastapainona ovat talouskonservatiivit, joiden mielestä pitäisi elää enemmän suu säkkiä myöden. Tämä porukka – jota itsekin edustan - tuntuu olevan tällä hetkellä häviöllä.
Suurin osa suomalaisista kavahtaa julkistakin velkaa, mutta näkemykset eroavat rajusti sen suhteen, mitä sille pitäisi tehdä.
Veronkiristykset eivät saa suurta suosiota, mutta vielä vähemmän kansa haluaa julkisten palveluiden leikkauksia. Jotain kuitenkin tarttis tehdä, jotain sellaistakin mistä äänestäjät eivät tykkää.
On yksi keino kyetä elämään kasvavan velkavuoren kanssa ilman että tarvitsee leikata tai himoverottaa työtä ja yrittämistä hengiltä.
Se on talouskasvu. Se edellyttää, että yritykset uskaltavat investoida ja palkata uusia työntekijöitä, myös kotimaahan.
Olisi Sipilän hallitus jatkanut, meillä olisi toivonkipinä
8
125
Vastaukset
Sipilän hallitu oli kaatunut jo yli kuukausi ennen eduskuntavaaleja ja jatkoi vaalien yli vain toimitusministeriönä. Sitä paitsi hallituksen kolmas puolue, Sininen Tulevaisuus, ei saanut yhtään kansanedustajaa uuteen eduskuntaan ja keskusta koki murskatappion vaaleissa. Näin ollen Sipilä ei olisi saanut taakseen eduskunnan enemmistöä, kun hallitustunnustelija valittiin.
- Anonyymi
Se tiedetään, mutta Sipilällä oli ote velkaiseen maahan, miten luovia eteenpäin.
Ei voida näin edetä sosiliti pääministerin johdolla, se tietää velkaa vain llisää. "tunnin" ministeri Kiuru siinä edelleen häslää. - Anonyymi
Jep . Suossa oli ja niin olisi Suomikin ,jos tuo suo kuokka ja Jussi haalitus olisi jollain ilveellä saanut jatkoa. Keskusta on aina pitänyt öky tilallisten asioista huolta ja rahat multiin ja multiin olisi pistänyt työntekijätkin niin kova oli kuritus palkansaajia kohtaan jotka oli tuon hallitus ohjelman maksumiehen osassa työttömiä myöten.
- Anonyymi
Kedkustan vasemmistolaiseksi muuttunut politiikka torppasi Sipilän hallituksen saamat säästöt ja kestävyysvajeen kirin. Lähtemällä mukaan viherkommunistien hallitukseen, kepu avasi ovet ko. suomen tuhoajien valtaanpääsyyn.
- Anonyymi
Ne säästöt on jouduttu maksamaan jo korkojen kera esim. kunnille. Tuho oli on sitä luokkaa, että heikompaa hirvittää. Mutta eihän se hetkauta vaikka verot siellä nousisi taivaisiin, koska pääomilla tai tuilla elelijät laistavat sen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ne säästöt on jouduttu maksamaan jo korkojen kera esim. kunnille. Tuho oli on sitä luokkaa, että heikompaa hirvittää. Mutta eihän se hetkauta vaikka verot siellä nousisi taivaisiin, koska pääomilla tai tuilla elelijät laistavat sen.
Hassua kokoomulaisvihreää politiikkaa kun Helsinki suurimpana keskittymnä laski kunnalisveron. Mulla maksatta lordi tyyppisen elämänsä monet.
- Anonyymi
6 - minuutin lakot ja tunnin Kiuru tuli kallliiksi, miljardeja maksoi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle172353Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom671559Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1031489Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A61432Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681305Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell801250Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.401231Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001194Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311087En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?521056
