Mulla oli ihan pieni (ehkä Lidlistä) ostettu pieni ruukku ananas. Hän kuoli aika nopeasti, sillä unohdin pitää siitä huolta. Mutta kuitenkin kun siirsin sen pois huoneestani noin kuukaudeksi siitä alkoi versoamaan kolme uutta, joten ei kuollutkaan. Kun aloin ottamaan versoja omiin ruukkuohin, huomasin että siinä kuolleessa ”puussa” kuivuneiden lehtien alla oli aivan pikkuriikkisiä ötököitä. Mikään nettisivu ei anna oikein tulosta, olisiko kenelläkään infoa, apua tai ymmärrystä?
Vastaukset 1
- Anonyymi
Meillä ainakin vihannespunkit löysivät ananaksen. Voi olla että sinulla ne oli jo ostetussa kasvissa. Siksi AINA tuotaessa uutta kasvia kotiin sitä pitää säilyttää karanteenissa 1-2 kk Tämä vihannespunkki tappoi meiltä aikoinaan 20 kasvia kun pääsi leviämään. Se tekee lehtien alapuolelle vaaleaa seittiä. Nykyisin suosimme paksu ja vahalehtisiä kasveja tästä syystä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja2931195Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "2991108Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔50948- 106899
- 83877
- 101869
- 108712
- 64578
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh2571Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh11548