Tuote myydään väärällä nimellä?

Anonyymi

Olen ostanut yrityksen autoon kuluttajana lisävarusteen. Olenko vielä oikeutettu kuluttajansuojalakiin?

Yritys myi osan nimellä jolloin ymmärsin kyseessä olevan 1000 euron osan.

Tänään selvisi, että osan arvo onkin vain 500. Ja tuon nimistä tuotetta ei ole olemassa jonka ostin.

Mitähän tässä voisi tehdä?

4

122

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyseessä ei ole kuluttajakauppa, joten ei ole mahdollisuutta kuluttajansuojaan. Sopijapuolina on ostava yritys ja myyjä. Heidän kiista voidaan ratkaista käräjäoikeudessa. Jos et saa firmaa asiaa hoitamaan niin asiassa on vaikea edetä. Suosittelen neuvottelemista hyvässä hengessä.

      • Anonyymi

        Mutta kuluttajana ostettu? Maksettu yksityishenkilön kortilla?


    • Anonyymi

      Jos sinulle myytiin olematon tuota, on kyseessä selvä huijaus. Esitä ensin myyjälle kaupoan perumista ja pientä korvausta siitä, ettet vie asiaa eteenpäin. Jos ei suostu, kuluttaja-asiamiehelle.

    • Anonyymi

      Eihä sillä ole mitään merkitystä mihin käyttöön olet tuotteen ostanut. Jotenkin tuntuu, että olet ymmärtänyt kaiken väärin, etkä edes itse tiedä, mitä olet oikeasti tehnyt ja miksi.

      Jos tuote on väärä, voit palauttaa sen. Onko epäselvää?

      Sillä mitä sinä olet ymmärtänyt tai luullut tai olettanut tai toivonut, ei ole yhtikäs mitään merkitystä. Jotain olet sählännyt, etkä edes kehtaa kertoa mitä ja miten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      405
      8859
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      172
      3268
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      17
      1744
    4. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      77
      1136
    5. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      1068
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      27
      1055
    7. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      64
      1011
    8. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      79
      975
    9. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      973
    10. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      65
      920
    Aihe