Kuinka monta bussia on varalla

Kun raitiotien ajolangat tippuu ja korjaus kestää kolme päivää, montako bussia tarvitaan korvaamaan poraliikenne?
Paljonko siihen on budjetoitu ja onko porakuskeilla linja-autokortti hätätilanteiden varalle joita tulee ennemmin tai myöhemmin.
Mikä on vasteaika että bussiliikenteestä tulee poralinjaa vastaava ja kaikki työssäkäyvät pääsevät kotiin?
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ei yhtään. Ratikalla ei kuulemma matkusta kukaan, joten mitään varajärjestelmää ei tarvita.

Äänestä

Olisitte rakentaneet sen metron, ei tippuisi ajalangat.

Äänestä

Ratikkakuskeilla ei tarvitse olla linja-autokorttia. Sen sijaan TKL:llä ja Paunulla on aina jonkin verran vara-autoja, koska myös linja-autoihin voi tulla vikoja.

Äänestä

Mitä tekee ratikkakuskit kun ei pääse linjalle? Menevätkö kortistoon kolmeksi päiväksi?
Jotenkin tuntuu siltä että liikennöinnissä on munat laitettu yhteen koriin miettimättä sitä mitä tapahtuu kun vihervasemmiston jumaloima pora ei pääse kulkemaan.

Äänestä

Bussit sulatetaan ratikan tultua kirkonkelloiksi. Peace man ☮

Äänestä

Saako porakuskit tuntipalkkaa vai työmarkkina tukea sillä aikaa kun ajolankoja korjataan?
Jotenkin tuntuu siltä että suunnitelmia ei ole, vaikka tuhannet ihmiset tulevat kärsimään tämän tuotoksen takia jonka sanottiin tuovan kaksinketaisesti sijoitetut rahat takaisit.
Onko meitä veronmaksajia kustu silmään ja väitetty että nyt vain sataa?

Äänestä

Taksit ottaa mielellään ratikkamatkustajat kyytiin, ja lankojen pudottaja maksaa koko lystin omasta pussistaan.

Äänestä

Kuka korvaa joukkoliikenteen käyttäjän menetetyn työajan kun johtoja korjaan päiviä?
Mielestäni liikennevakuutuksessa ei ole sellaista pykälää.
Jos päivässä kulkee 100 000 matkustajaa ja jokainen myöhastyy tunnin töistä?
Aika kallis potti siihen nähden että bussivuorot ei yhden auton hajoamiseen tyssää.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kun raitiotien ajolangat tippuu ja korjaus kestää kolme päivää, montako bussia tarvitaan korvaamaan poraliikenne?
Paljonko siihen on budjetoitu ja onko porakuskeilla linja-autokortti hätätilanteiden varalle joita tulee ennemmin tai myöhemmin.
Mikä on vasteaika että bussiliikenteestä tulee poralinjaa vastaava ja kaikki työssäkäyvät pääsevät kotiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu