Nyt ottaa päähän

Anonyymi

"Vahingossa" tuli kolmatta päivää nyt juotua, hieman pelottaa tulevat vieroitusoireet, mietin että pitäisikö hakautua johonkin vai selviänkö vain kotona lepäämällä ja ehkä loiventavilla.

11

770

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Loiventavat ovat alkoholiriippuvuuden merkki. Lähde katkolle ellet jo mennyt, saat ainakin sopivat lääkkeet.

      • Anonyymi

        Lääkkeet on sekakäyttäjän merkki.


    • Anonyymi

      Älä ota loiventavia, moni on niihin kuollut. Mieti, haluatko kuolla vai tehdä vielä elämässäsi jotain? Vaadi päästä vieroitukseen, soita vaikka hätänumeroon tarvittaessa.

      • Anonyymi

        Moni on kuollut siihenkin, kun on jättänyt loiventavat ottamatta.
        Ja mitä aloitukseen tulee, niin eiköhän tuo kolmen päivän kännääjä ole jo 3 kuukaudessa saanut vieroitusoireensa hoidettua.


    • Anonyymi

      Loiventavat auttaa parhaiten.
      Mutta kuten eräs kaveri lausui, krapulan hoitaminen loiventamalla on kuin ripulin hoito piereskelemällä. Yhtä tarkkaa.

    • Anonyymi

      Kun loiventelu onnistuu, niin silloin niitä useamman päivän putkia alkaa tulemaan.
      Ajan kanssa se loiventelu muuttuu herkästi sellaiseksi, ettei eroa juurikaan ryyppäämisestä ja sit alkaa ongelmat isolla O:lla.
      Kun ei loiventele, niin kovan kolmen päivää jälkeiset olot muistaa vähän aikaa.

      Tsemppiä kaikille.

      • Anonyymi

        ...kolmen päivän juomisen voi turvallisesti lopettaa, kuin seinään, mutta kolmen viikon ei.


    • Anonyymi

      Itsellä viimeaikoina vähän sellaiset kokemukset, että kun en hakeudu katkaisuun, vaan koitan hoitaa tilanteen tälläkertaa itse (hävettää se katkolle TAAS päätyminen...), loiventamalla, niin se kolmen päivän putki venähtääkin kahteen viikkoon ja sitten on kuitenkin pakko hakea apua terveydenhuollosta.

      Ambulanssia soitellaan, mutta en ole hengenvaarassa, niin eivät vie mukanaan... Ottavat vaan verenpaineet ja -sokerit ja toivottelevat, että mene taksilla päivystykseen, jos siltä tuntuu. Jos menen päivystykseen, siellä todetaan, että ei oteta katkolle, koska on vielä promilleja. Koitan vikistä, että en uskalla lopettaa niiden viekkareiden tähden... Ottasitte myrkytystilan vuoksi hoitoon, selviämään? Nyt on onneksi omassa tk:ssa ollut asiallinen hoito. On kohdeltu niinku muitakin sairaita vaivan "itseaiheutettuudesta" huolimatta ja annettu kotiin katkolääkkeet, kunhan puhallus näyttää likelle nollaa. Siis pelkään aina niitä viekkareita ja, että saan jonkun kohtauksen yksin kotona. Monesti uskallan kuitenkin sitten lopettaa, kun mulle luvataan, että olen saamassa apua niihin oireisiin. Mutta ei se katkojen hakeminenkaan voi jatkua loputtomiin. Mun täytyy saada itteni jotenkin tasapainoon ja raitistua. Tuhoudun muuten ja olen jo tuhoutunut jonkinverran.

      Pyydä aloittaja rohkeasti sitä apua! Sairastat hengenvaarallista tautia. Vaikka oliskin vain 3 päivää, loiventamalla se pitkittyy ja pahenee...

    • Anonyymi

      3 päivän putkesta ei tule vielä edes kunnon krapulaa. Korkeintaan pieni ripuli. Mutta jos heikottaa, voi huoleti nauttia suositellut 17 annosta alkoholia!

      Hauskaa kesää kaikille!

      T Nuori lääkäri

      • Anonyymi

        Kiitos! Olen nyt juonut joka päivä 17 annosta ja olo on mainio!


    • Anonyymi

      Meidän yhteiskunta on muuttunut sellaiseksi,että jos haet apua ongelmaasi,päihdehoitajalta,sieltä ei apua tule.Siellä lytätään,haukutaan,mollataan ja karsinoidaan ojassa makaavaan alkoholistiin. Jos sulla on lapsia,lastensuojeluilmoituksia tulee jatkossa tuplittain.Olen seurannut erään ihmisen tietä näissä asioissa ja kauhistelen,mitä valtaa he käyttävät ja kohta on sossu ovellasi.Tämän ihmisen mielestä,nämä käyttävät lastensuojeluilmoitusta vallan välineenä.Kukaan,ei uskalla hakea enää apua tähän pieneenkään ongelmaan.Silloin olet leimattu ihminen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      172
      8451
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      452
      7620
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      76
      3880
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      161
      3685
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      118
      3054
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      55
      2825
    7. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      43
      2060
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      2056
    9. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1893
    10. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      21
      1801
    Aihe