Jos raskaus uhkaa naisen henkeä

Anonyymi

Onko abortin vastustajat sitä mieltä että abortin kuitenkin saa jos raskaus uhkaa naisen henkeä? Sikiö kun myös kuolee jos nainen kuolee. Eikö näin?

Useimmissa maissa missä on tiukka aborttilaki niin tämmönen pykälä on. Jos nyt kuviteltais että me asuttais aborttimoralistien haaveilemassa järjestelmässä niin abortinhan saisi yksinkertaisesti sillä että ilmoittaa tekevänsä itsemurhan, jolloin raskaus on henkeä uhkaava.

Irlannissa taisi näitä tapauksia olla jonkin verran, kun niistä oli mediassa joskus. Tiedän omankin tutun käyttäneen joskus tätä syytä kun on ollut aborttikielteinen uskis lähettävä lääkäri. Abortti tuli viikossa. Laki sen myöntää ihan poikkeuksetta hengenvaara syyllä. Tästä on jo 20 aikaa. Ei tarvinnut alkaa keksimään mitään sosiaalijuttuja. Yksinkertaistaa asioita.

Raskaus voi olla tosiaan rankka monella lailla. Tuntuu että elämä tosiaan loppuu.

2

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä keino. Sehän on selvä hengenmenon vaara.

    • Anonyymi

      Kyllä, jos on fysikaalisesti osoitettavissa oleva terveyssyy johon todennäköisesti kuolisi ennen keskosviikkoja. Mitään lapsellista itsariuhittelua ei tietenkään lueta näihin kuuluvaksi. ;) Silloinhan uhan aiheuttaa pään sisältö/sairaat ajatukset, eikä raskaus. Ne ei estä mitenkään raskauden loppuun viemistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      281
      2221
    2. Olen niin kesken

      Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys
      Ikävä
      16
      1640
    3. Tietääkö joku ylläpidosta?

      Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi
      Sinkut
      214
      1342
    4. Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)

      Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä
      Ikävä
      185
      1155
    5. Minkä ikäinen

      Minkä ikäinen on kaipauksesi kohde?
      Ikävä
      76
      1134
    6. Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva

      joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v
      Ikävä
      60
      963
    7. TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."

      Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p
      Tanssii tähtien kanssa
      18
      934
    8. Martina ei mennyt naimisiin

      IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva
      Kotimaiset julkkisjuorut
      135
      915
    9. Tunnisteita kaipaajille

      Onko jokin juttu mistä sun kaivattu tietää et viesti ois hälle? ☎️📝
      Ikävä
      51
      876
    10. Mä tuun aina rakastamaan sua J

      Mutta en pysty kertomaan, että mikä mulla on hätänä. Mä en kertakaikkiaan pysty. Joskus naureskelit muiden ihmisten vai
      Ikävä
      61
      843
    Aihe