Onko abortin vastustajat sitä mieltä että abortin kuitenkin saa jos raskaus uhkaa naisen henkeä? Sikiö kun myös kuolee jos nainen kuolee. Eikö näin?
Useimmissa maissa missä on tiukka aborttilaki niin tämmönen pykälä on. Jos nyt kuviteltais että me asuttais aborttimoralistien haaveilemassa järjestelmässä niin abortinhan saisi yksinkertaisesti sillä että ilmoittaa tekevänsä itsemurhan, jolloin raskaus on henkeä uhkaava.
Irlannissa taisi näitä tapauksia olla jonkin verran, kun niistä oli mediassa joskus. Tiedän omankin tutun käyttäneen joskus tätä syytä kun on ollut aborttikielteinen uskis lähettävä lääkäri. Abortti tuli viikossa. Laki sen myöntää ihan poikkeuksetta hengenvaara syyllä. Tästä on jo 20 aikaa. Ei tarvinnut alkaa keksimään mitään sosiaalijuttuja. Yksinkertaistaa asioita.
Raskaus voi olla tosiaan rankka monella lailla. Tuntuu että elämä tosiaan loppuu.
Jos raskaus uhkaa naisen henkeä
Anonyymi
2
176
Vastaukset 2
- Anonyymi
Hyvä keino. Sehän on selvä hengenmenon vaara.
- Anonyymi
Kyllä, jos on fysikaalisesti osoitettavissa oleva terveyssyy johon todennäköisesti kuolisi ennen keskosviikkoja. Mitään lapsellista itsariuhittelua ei tietenkään lueta näihin kuuluvaksi. ;) Silloinhan uhan aiheuttaa pään sisältö/sairaat ajatukset, eikä raskaus. Ne ei estä mitenkään raskauden loppuun viemistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 101960
- 60883
Carunan hinnat
Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun68683- 41645
- 61639
Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit
ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka22552Kunnan päätie ja sen lähialueet
Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la33548Toimittajat ulkomailta saapuivat eilen vaskiviikoille
Toimittajat lähtivät tutustumaan Lieksan yöelämään ja kultturitarjontaan. Kaikki yllättyivät kuinka aktiivista ja innoka24512- 46484
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?37478