Mulla tänään kahdeksas päivä möyrivää mahaa ja kunnon riplaa yli 10 krt vrk:ssa. Tänään kävin varmuudeks koronatestissäkin, kun neuvontapuhelimen hoitaja sitä ehdottomasti suositti. No, onhan nyt käyty "matalalla kynnyksellä" sekin testaamassa. Illalla pitäis vielä tulla tekstiviestinä vastaus, varmaan on negatiivinen kun kunnon hengitystieoireita ei oo.
Mutta tää viikon jatkunut vähän kuvottava olo ja ruokahaluttomuus yhdessä suolistosta poistuvan nesteen kanssa vie veronsa. Kävin nopeesti ennen testiä apteekista ripulijuomajauhetta hakemassa. Siinä on glukoosia, natriumia, kaliumia ja maitohappobaktreereija. " annosta oon tänään sitä juonut. Syönyt oon pienen määrän omatekoista kasviskeittoa, mutta uloshan ne kaikki tulee.
onko palstalla kohtalotovereita eli mahataudissa kärvisteleviä? Oiskohan sittenkin vaan vanhaa tuttua noro-virusta?
Ripuli jatkuu
3
115
Vastaukset
- Anonyymi
Aloittaja tässä. Koronatesti negatiivinen, niin kuin odotinkin. Mutta ripaska jatkuu, nyt yhdeksättä päivää. No, täytyy vaan syoda paljon ja syödä kevyesti.
- Anonyymi
Olethan heittänyt kaikki ruuat pois ja hakenut tuoreet ainekset kaupasta ja puhdistanut kotona kaikki pinnat huolellisesti. Ehkä jossain ruuassasi on ollut bakteereita ja mahatauti jatkuu niin kauan kun syöt niitä saastuneita ruokia.
- Anonyymi
Tavanomaisten mahatautien pitäisi mennä ohi muutamassa päivässä.
Googlettaen netti sanoo pitkittyneen ripulin olevan sitten, kun ripuli on kestänyt noin kuukauden. Tiedä sitten, mikä tauti sijoittuu niiden väliin.
Ilmeisesti sinun on toimittava oireiden mukaan. Jos vointi romahtaa, mene päivystykseen. Jos pärjäät, ja oireilu jatkuu, niin tutkimuksiin oireiden kestettyä kuukauden.
https://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00059
https://www.iltalehti.fi/terveysuutiset/a/3e962232-5ca9-40d7-8d8e-c4a397a5e6e1
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 522127
- 622042
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p131561- 621372
- 501339
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41855Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit90727Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118717Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit33688- 40653