pulkkila-piippola ym.

Sii­ka­lat­van maa­pe­räl­lä ainakin viisi tuu­li­puis­to­sel­vi­tys­tä – jo sadasta voi­ma­las­ta kunnan kassaan vuo­sit­tain noin kolme mil­joo­naa euroa
9205
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Niin on , lisää on tulossa. Uudistuminen on pääsemässä vauhtiin.

Äänestä

nyt on viimein herätty .

Äänestä

Seutukuntamme on nousemassa Suomen tärkeimmäksi uusiutuvan energian tuottoalueeksi.

Äänestä
  • Toivottavasti se ei tarkoita, että seutukunnassamme asuu sitten jatlossa tuulimyllyjen terveyshaitoista kärsiviä ihmisiä.
    Selvittäkää haitat ennen päätöksiä. Jos haittoja ei ole, niin siitä vain myllyt pystyyn. Jos haittoja on, niin ei myllyjä.

    Äänestä

Kun kaikki myllyt saadaan pyörimään voidaan tehdä kansalaisaloite: Tuulivoima kiinteistöverotulot huomioon kun lasketaan kuntien valtionavustusosuuksia. Valtio saisi miljoonia kaikenlaiseen tarpeelliseen kuten maahanmuuttajille, eteläeurooppalaisille, kehitysapuun. Autoilun verotulotkin romahtaa. Sitä tehdään liika kallista köyhille.

Äänestä
  • Juurikin noin. Kyllä valtio puolensa pitää. Ja köyhät kunnat pysyy köyhinä.

    Äänestä

Suomen Tuulivoimayhdistys ry: ”….KYMMENEN tuulivoimalan puistossa yhden tuulivoimalan purkukustannus on tällä hetkellä tapauskohtaisesti vaihdellen noin 60 000 – 120 000 euroa, kun kaikki voimalat puretaan samalla kertaa ja perustus maisemoidaan paikoilleen.”
Jos myllyfirma menee nurin ja on aika purkaa myllyt (n.20 vuoden päästä) jää purkukustannukset maanomistajalle, jos hän on varaton niin sitten purkukulut jää kunnan maksettavaksi.
Netistä löytyy paljon tietoa haulla: tyylimyllyjen purku.

Äänestä

Uudet sopimukset tuotavat maanomistajalle 20-30:tureuroa/Vuosi.
Eipä ihme jos näitä muutamat hinkuu.
Hinkuu joko vääryydellä,ja vain itselle?

Äänestä
  • Ihminen on ahne ja tätä ominaisuutta valtio, kunnat ja tuulivoimarakentajat käyttävät hyväksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Sii­ka­lat­van maa­pe­räl­lä ainakin viisi tuu­li­puis­to­sel­vi­tys­tä – jo sadasta voi­ma­las­ta kunnan kassaan vuo­sit­tain noin kolme mil­joo­naa euroa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu