Migreenin takia olen lopettelemassa kahvittelua. Vuosia olen ihmetellyt, mistä migreeni tulee. Vasta pari päivää sitten hokasin, että aurat ilmestyivät, kun olin juonut aamu- ja päiväkahvin. Aina näin ei käy, mutta aion silti kokeilla kahvittomuuden vaikutusta migreeniin. Nyt on päänsärkyä vieroitusoireena. https://www.iltalehti.fi/terveysuutiset/a/ee743b82-72ba-4238-9500-ee57f1d947cd
Kahvituttaako?
10
122
Vastaukset
- Anonyymi
Minullakin oli nuorena enemmän noita "sahanteriä" ja "valonlepatuksia" silmissä. Näkökenttäpuutokset myös oireina. Ja sitten pakko-oksennukset ennenkuin alkoi helpottaa. Kahvia join aina.
- Anonyymi
Auttoiko kahvittelun lopettaminen?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Auttoiko kahvittelun lopettaminen?
En lopettanut kun tuli sitten ne vieroitusoireet, en osannut sitä edes yhdistää migreeniin...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En lopettanut kun tuli sitten ne vieroitusoireet, en osannut sitä edes yhdistää migreeniin...
Minulle kofeiinin Puute (korostuksen takia isolla) aiheuttaa migreenin, joten en jätä kahvia.
- Anonyymi
Mokkamasterisumpit tuli jo hörpättyä. Koskaan ei ole elämän aikana päätä jomottanut. Olen kyllä aika isopäinen, joten aivoilla varmaan tarpeeksi liikkumatilaa.
Heikoilla yksilöillä ei hormonit toimi ja kärsivät sitten migreenistä.
- Anonyymi
Itseltäni jäivät migreenikohtaukset n, 40 ikävuoden kohdalla. Nyt olen 53 ja aivan oireeton migreenille.
Ps ne joilla ei ole migreeniä eivät ymmärrä mitä kova päänsärky on ......- Anonyymi
Aloittaja on jo eläkeiässä ja migreeni alkoi kymmenkunta vuotta sitten. Olen litkinyt kahvia pienestä pitäen. Silmälääkäri luokitteli päänsäryttömäksi migreeniksi, mutta särkyäkin on välillä. Aurallisen jälkeen olo on aika vetämätön, mutta onneksi kohtauksia ei ole joka päivä. Kahvi voi olla yksi laukaiseva tekijä.
- Anonyymi
Kahvi on aika kovaa kamaa, sillä varmasti on monenlaisia haittavaikutuksia, itseäkin on alkanut epäilyttämään, kun aloitin kahvinjuonnin , niin tuli ihmeellisiä särkyjä, jotka eivät tunnu paranevan. Pitänee kokeilla kahvittelun lopettamista, kertokaa kokemuksista, jotka olette lopettaneet.
- Anonyymi
Aloittaja on ollut noin kaksi viikkoa ilman kahvia. Kova päänsärky vaivasi aluksi pari päivää, mutta olo on nyt kohentunut. Juon kahvin sijasta kaakaota mukillisen kaksi päivässä. Kaakaon pieni kofeiinimäärä ei tunnu haittaavan ainakaan toistaiseksi. Aurallista migreeniä ei ole ollut, mutta se oli ennenkin satunnaista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1381329
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä39916Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad32644- 14600
Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46597Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä26578Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30557- 25555
Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver17543Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17523