Pitääkö lähteä Venäjälle tankkaamaan tai ostaa oma tankkiauto kun Suomessa ei liikuta kohta kun sähköllä?
Missä motoristit tankkaavat tulevaisuudessa?
Anonyymi
551
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jos vähääkään aikataulut menee niinkuin yleensä asioissa tässä maassa niin ole huoletta ja palaile asiaan muutaman vuoskymmenen jälkeen.
Sähköskootttereita on ollut jo pidempään kuin sähköautoja ja jopa HD:llä on sähköprätkä.
Oli muuten ehkä kuukauden hölmöin avaus.
Minkälaisia on muuten toimintasäteet mainitsemillasi kapistuksilla? Entä kauanko akkujen lataus täyteen kestää tyypillisesti?
Juuri+tänäänhän+autoala+kertoi+uutisissa+että+viellä+vuonna+2030+80%+autokannasta+kulkee+bensalla/dieselillä.+Sen+jälkeen+vety+alkaa+yleistymään+ja+vuonna+2040+jo+15%+uusista+autoista+vetykäyttöisiä.+Sähkö+jää+vain+ihimeneväksi+välivaiheeksi+koska+on+niin+kelvoton+hitaan+latauksen+takia.
Latausajat lyhenee koko ajan ja kun akkkuteknologiassa saavutetaan jokin läpimurto ja varauskyky kasvaa huomattavasti ja/tai latausajat lyhenee todella paljon niin peli on selvä.
Samaa tekniikkaa voidaan toki sitten käyttää prätkissäkin...