näyttää olevan Treen uudisrakentamisen trendi. "Kyllä sopu sijaa antaa", on vanha suomalainen sanonta. Mikseipäs sitten perhesoluasunto, jossa jaetaan kylppäri ja keittiö. Takaisin Amurin puutaloidyllin aikaan. Tosin nyt vain 5000/neliö. Kiitos grynderit.
20-30 neliön perheasunto
Anonyymi
45<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 45
Vanhimmat
Minä asun sitten lukaalissa asumistuella.
Luin Aamulehdestä artikkelin jossa ihmeteltiin miksi rakennetaan hyvin pieniä asuntoja jotka sopisivat kai ehkä johonkin sijoitukseen mutta ei varsinaiseen perheasumiseen. Vaikutti kummalliselta koska ihmisiä muuttaa Treelle ja jo täällä olevat lisääntyy, perhekunnittain. En oikeasti ymmärrä miksi niin.
Eikö täällä kuolla ollenkaan? Laiteta asuntoja kiertoon?
Vähän aikaa sitten taloyhtiöstä, jossa asun kuoli vanhus. Se asunto meni kiertoon.
Maailmassa on jo liikaa porukkaa. Lopettakaa lisääntyminen.
Miksi vieläkin rakennetaan niitä 20 neliön koppeja? Ja niistä sitten kynitään vuokraa silti 500e euroa tai välillä jopa enemmän.
Paha ilmastollinen haitta kun rakennetaan ainoastasn sijoitusmielessä. Monilla on kaksois-, jopa kolmoiskoteja, jotka pääosin ovat tyhjillään mutta aiheuttavat kuin auto tyhjäkäynnillään silti hiilidioksidipäästöjä.
Ei tilaa tarvi paljoa tietenkään, kun on tietokone tai kännykkä
naamassa kiinni mykkänä koko perheellä,
tää on tätä päivää.
Samoin kun perhe on "perhelounaalla "
Kaikki murjottaa kännykkä naamassa kiinni,
sit ihmetellään kun meni niinkuin meni tämäkin......
Etuovessa on Tampereella sijaitsevia uudiskohteita myynnissä 1304 kappaletta. Niistä alle 30-neliöisiä on 188 kappaletta. Yli 60-neliöisiä on 348 kappaletta. Suurin kohteista on 294 neliötä.
Onko Etuovi ainoa uudiskohteiden välittäjä Tampereella? Myös vanhempia asuntoja on kai myynnissä.
Noilla tiedoin Tampereella ei olisi asuntopulaa.
Moni haluaa myös muuttaa lähikuntiin, jotka ovat muuttovoittoalueita.
Omasta taloyhtiöstänikin muutama on muuttanut Kangasalle.
Kaipa niitä muuallakin markkinoidaan. Etuovihan ei siis ole välittäjä, vaan ilmoitusalusta. Otin luvut esiin sen takia, että avausviestissä esitettiin täysin valheellisiä väitteitä uudistuotannosta.
Sait ne tiedot vain yhdestä lähteestä, joten omat tietoskin mitä ilmeisimmin ovat vääriä.
Voit mennä toteamaan tilanteen palvelusta ihan itse.
Kun siellä eivät ole kaikki uudiskohteet en viitsi tutkia sitä alustaa. Eihän se kerro asiasta kuin osan.
Mutta jo sekin, mitä siellä on, riittää kertomaan, että aloituksen väitteet on valheellisia.
Esim. monikulttuuriset perheet voivat tarvita myös traditioidensa tai kulttuurinsa tähden isompia perheasuntoja. Miten tähän asuntotarpeeseen on varauduttu?
Toistan itseäni, mutta edelleen totuus on se, että ihmiset EIVÄT HALUA ostaa pieniä asuntoja, vaikka rakennusliikkeet niin väittävätkin. Kysymys on siitä, että rahat eivät riitä normaalikokoisiin perheasuntoihin.
Joo, pyydä anteeksi tölväisyäsi, minulla on jo asunto.
Mitä tölväisyä?
Moisten kopperoiden rakentaminen pitäisi kieltää lailla uhmisarvoa alentavina.
Lisää säästöä saisi jättämällä pois myös vessan seinät.
Keittiöiden seinät on jo aikoja sitten jätetty pois.
Mihin perheasuntoja tarvitaan lisää, kun perheiden määrä vähenee ja yksinasuvien määrä kasvaa? 20:n vuoden kuluttua isoja perheasuntoja saa samaan hintaan kuin yksiöitä, koska perikunnat haluaa eroon isoista vastikkeista ja niskaan kaatuvista taloyhtiöiden remonttilainoista.
Ei ole olemassa oikeushenkilöä nimeltä "perikunta". On kuolinpesä..
Olisi hyvä käyttää oikeita sanoja.
Missähän on tutkittu, että perheiden määrä vähenee?
Tilastokeskus kerää kaikenlaista tietoa ihan vain huvin vuoksi.
http://www.stat.fi/til/perh/2019/perh_2019_2020-05-22_tie_001_fi.html
Ei ole olemassa myöskään "perheasuntoja". Asunnoissa kun ei ole määritelty, montako henkilöä asunnossa saa tai pitää asua. 200-neliöisessä asunnossa saa asua vaikka yksin ja 30-neliöisessä asunnossa saa asua vaikka 20 henkilöä.
Voi olla, että huhu yksinasujista on rakennuttajien markkinointikikka, jotta saavat rakentaa näitä pikkuyksiöitä.
On kyllä puhuttu yleisesti, että moni asuu yksin. Vanhuksilta on usein puoliso kuollut ja opiskelijat eivät ole vielä löytäneet puolisoa.
Puhutasn myös "ensiasunnoista". Itse ostin heti reilun kaksion ASP tililläni. Seurasin jonkin aikaa, että tästä yhtiöstä vapautui sopiva.
Tuohonkin löytyy tilastotietoa, ei tarvi leikitellä salaliittoteorioilla.
http://tilastokeskus.fi/til/asas/2019/asas_2019_2020-05-20_tie_001_fi.html
Mutta se, että ihmiset haluaisivst nimenomaan todella pieniä asuntoja tulisi korjata lsuseeksi, että sijoittajat haluavat pieniä asuntoja. Ihmisillä, jotka omaksi kodikseen haluavat ostaa asunnon ei ole varaa muuhun kuin pieneen niiden kalleuden vuoksi.
Päättäjät päättävät rakennuskaavoista. Kaupunkikuva ja asuntotuotanto on heidän käsissään. Ketä kuuntelevat?
Viimeisimmät tiedot ovat vuodelta 2019, ja sen jälkeen suunta on taas muuttumassa.
Tarvitaanko tätä asuntotuotantoa todella vai onko se turhaa rakentamista sijoitusmielessä?
Se pilaa ilmaston ja maisemat.
Varsinkin kun suurin osa näistä uudisrakennuksista on niin rumia ja tiheästi rakennettuja.
Eihän nykyään saa lautasellekaan lappaa liikaa ruokaa ja heittää sitä roskiin ruokahävikin vuoksi. Miksi sitten saa rakentaa turhaan millä on vielä suurempi vaikutus luontoon ja ympäristöön?
Kakkos- ja sijoitussasunnot pitäisi kieltää llailla.
Mikä se sellainen asunto on, johon ei muuta kukaan? No sellainen, joka tuottaa tappiota rakentajalleen ja omistajalleen. Eli jos asunto rakennetaan, ostetaan, ja laitetaan vuokralle niin että joku sen vuokralle ottaa, niin onko se rakennettu turhaan?
Kiitos tiedosta. Kerrotko ensi lauantain oikean lottorivinkin jo tänään?
Oletko täällä vain kiukutellaksesi vai onko sinulla jotain annettavaa tähän keskusteluun?
Miksi sitten asuntoja on myynnissä kuukauditolkulla? Ei niisä kaikissa kukaan asu. Pelkkiä energian tuhlareita.
Kakkosasunnossa ei asu välttämättä kukaan kuin omistaja silloin tällöin jos sille päälle sattuu. Muuna aikana se on tyhjäkäynnillä oleva saastuttaja.
Jos tilanne on sellainen, niin siloinkaan se ei tuota tappiota kenellekään. Omistajalla on varaa pitää asunto välillä tyhjillään. Onko se siis jokin sellainen ongelma, joka pitäisi ratkaista jotenkin?
Se saastuttaa tyhjillään. Uusuen rakentaminen saastuttaa. Jos jäävät pitkiksi ajoiksi tyhjilleen saastttavat itse rakennusvaiheen lisäksi tyhjäkäyntiä päälle.
Asuntoja siis ei pidä rakentaa vain rakentamisen vuoksi sijoittajille saastuttamaan ja pilaamaan luontoa.
Asuntopoliisi tutkimaan ja laskemaan kaikki asunnot ovatko tyhjillään.
Uusia ei saa rakentaa ennen kuin kaikki vanhat ovat käytössä.
Paljonkohan nuo tyjillään jo vuosia olleet hotellit ja liiketilatkin saastuttavat koko ajan? Alkaa jo tosissaan tympiä tämä ylenpalttinen rakentaminen.
Eipä ne liiketilat muutoin tyhjillään olisi, mutta kun ihmiset virusuhan takia pysyttelevät kotonaan.
Kiitos vastauksesta. Siitä näkee hyvin, mikä se varsinainen ongelma on.
Ostoskeskukset ovat tyhjää tilaa täynnä mutta asuntojen pitää olla tiiviiisti rakennettuja, pieniä, ja ahtaita.
Lisää itsemurhakuutioita ja itsemurhia.