Tänään aamulla sattui kohdalle yksi kappale idiootteja Audi-kuskeja, jonka oli punaisiin valoihin tultaessa ihan pakko päästä edelleni. Tyyppi oikein mielenosoituksellisesti koukkasi eteeni ja kun kehtasin vähän valoja vilkuttaa ja käsimerkkiä näyttää, niin pöntöltä paloi käämi totaalisesti. Pömpeli kiilasi eteeni ja tuli mäkättämään ikkunasta, että "turpiis saat jos toiste näyttelet merkkejä...".
Idiootti vaaransi omansa ja muidenkin terveyden vain siksi, ettei voinut niellä omasta typerästä ajotavastaan johtunutta protestointia. Harmi, ettei tullut otettua rekkaria ylös. Olisin voinut julkistaa sen täällä.
Idiootti vaaransi omansa ja muidenkin terveyden vain siksi, ettei voinut niellä omasta typerästä ajotavastaan johtunutta protestointia. Harmi, ettei tullut otettua rekkaria ylös. Olisin voinut julkistaa sen täällä.
Vastaukset 12
Vanhimmat
näitä "maailmannapojahan" Suomen maasta löytyy.
Aivan vastaava tapaus sattui kohdalleni eräs arkiaamu työmatkaruuhkassa. Uudehko Volvo harrasti kaistapujottelua ja koukkasi lopulta suoraan eteeni joten väläytin kerran valoja. Tämä sankari vain reagoi siten että aloitti jarruttelemaan edessäni, sekä tietenkin kansainväliset käsimerkit päälle.
Minusta kiilailijat mieltävät autonsa HYÖKKÄYSVAUNUKSI.
Itse jätän huomattavan turvavälin heihin,jopa vaihdan reittiäni jos mahdollista.
Kerran yksi Audi-kuski teki tyylipuhtaan ohituksen juuri ennen liikennevaloja. Punaisissa sitten seisottiin peräkkäin ja annoin vähän ääni- ja valomerkkejä, että pois alta. Kun valot vaihtuivat, ajoi Audi sivuun ja niin tein tyylipuhtaan ohituksen, mutta kyllä sen jälkeen takapuskurissa riitti kaikennäköisiä merkkejä, mutta ohitus mikä ohitus.
Ei sitten tullut mieleen, että olisit voinut yksinkertaisesti päästää hänet edelle ottamatta mitään pulttia?
Annoin vain tyypille pikku vinkin, että sellainen kiilailu on typerää. Ja siis sehän koukkasi siihen eteeni valoissa, mutta valojen jälkeen katsoi vielä aiheelliseksi vaarallisesti koukata yhden kaistan yli eteeni ja tulla mäkyttämään.
Eihän noi kiilailijat varmaan mitään opi pikku huomatuksista, mutta se ei tarkoita, että se kiilailu pitäisi vain hyväksyä ja antaa noiden minäminä pömpeleiden käyttäytyä miten huvittaa.
kelloon! Saatanaaks tulee räpättämään. On varma että ei mun ikkunoita tule koputtelemaan mikään helvetin audi-kuski...
...se Audi olekin oikeasti IFA
Audi on niitä harvoja vanhempia automerkkejä, jotka ovat aina olleet etuvetoisia, siis aikaansa edellä. Muutenhan Audin politiikka on ollut aika määrätiedotonta, ensin muutettiin Audi 50 Poloksi, kun Audista tehtiin se parempi merkki ja nyt lopetettiin A2:n valmistus, kun Audista tehtiin taas se parempi merkki.
Eikös se Audi ole alunperin ollut köyhän miehen mersu? Mikähän se nyt on kun mersut ovat kokeneet aivan inflaation, noita Saksasta tuotuja kopperoita on jo joka paikka väärällään. Kaikkein eniten naurattaa se, että sieltä tuodaan jopa vanhat loppuunvedetyt taksimersutkin tänne ja sitten ollaan polleita.
Sitä minä vaan ihmettelen, että edelleen Audissa on mielestäni todella huono istuin. Se tuntuu oudolta kun kuitenkin Saksassa osataan tehdä hyviäkin istuimia.
Itselläni oli Audi 80 jonkin aikaa, minkään muun auton kanssa en ole jäänyt tielle niinkuin sen kanssa. Minulla oli kännykässäkin hinurin numero ensimmäisenä ja sitä tarvittiin usein.
Muistuipa mieleeni samanlainen LUUSERI Audisti eräässä kaupungissa.Ajelin Mondeon peräs sopivanmatkan päässä ja edessä tulevaan risteykseen paloi punaiset. Mondeo hiljenteli ja takaa tuli Audi vasenta kaistaa helekutisti ja kiilasi Mondeon eteen.Vaihdoin kaistaa kun näin sen olevan 2.5tdi(punasella i).Nyt kokeillaan mihin Audi pystyy,ajattelin.Ja kun vihree syttyi,lähettiin menee ja Audi JÄI."Nahka" tuli ja sen jälkeen Audi pysyi takana vaikka rauhas ajettiinkin.
Kiilailu, röyhkeys ja piittaamattomuus muista on niin tavallista, ainakin Hesassa. Ottaa päähän, mutta olen yritänyt olla provosoitumatta. Usein tuntuu että ne on jotain pikkupomoja tai myyntitykkejä joilla on autoetu ja omasta mielestä lyömätön peli alla. Olisikohan kyseessä seksuaalista turhautuneisuutta tai siitä ettei oma vehje toimi.
Koulujen loma-aikoina kiilailua ei näe. Siitä voi päätellä, että kiilailijat ovat ulkostadilaisia, jotka ovat muualla ajaneet ajokorttinsa. Kaupunkiliikenteen säännöt ovat heille tyystin vieraita.