”Talven yli ajaminen pelkällä sähköllä tuntuu utopistiselta ajatukselta. Mikäli käytössä on lämmin autotalli, ajomatkat ovat lyhyitä, esilämmitys on käytössä ja ulkolämpötila on maltillinen, pelkän sähkön käyttäminen voimanlähteenä voi olla mahdollista. Muissa tapauksissa se on hyvin epätodennäköistä”
https://www.is.fi/autot/art-2000007809687.html
Milloin tämä uskotaan ja vouhotus lopetetaan?
Antaa ihmisten ajaa millä ajavat niin liikenne toimii. Ilmastoa emme kuitenkaan pelasta vaikka kuinka kurjistaisimme ja vaikeuttaisimme omaa elämäämme.
https://www.is.fi/autot/art-2000007809687.html
Milloin tämä uskotaan ja vouhotus lopetetaan?
Antaa ihmisten ajaa millä ajavat niin liikenne toimii. Ilmastoa emme kuitenkaan pelasta vaikka kuinka kurjistaisimme ja vaikeuttaisimme omaa elämäämme.
Vastaukset 43
Vanhimmat
Kovasti pitää käyttää tuota sähköä, että pääsee säästämään sähköä sähköautolla...
Ruotsin sähköautot säästää, sähkön hinta noussut yli kuusinkertaiseksi talven aikana.
Niinhän se nousee suomessakin heti kun tarpeeksi moni hölmö on hankkinut sähköauton.
Iltasanomissa ja Iltalehdessä ei paljon panna painoa asiantuntemukselle, ja se näkyy tuossakin jutussa. On minullakin mielipide ja käsitys yhdestä jos toisestakin asiasta, mutta en minä ihan kaikkea viitsi julkaista.
Joissakin hybrideissä se on kuten jutussa sanotaan, mutta saatavana on myös sellaisia joissa akusto on lämmitetty tai sen saa lisävarusteena.
Akuston lämmitys vie vain muutaman kymmenen wattia/tunti. Tarvetta akuston lämmitykselle on meillä n. 10-30 vrk/vuosi. Kulutus ei siis ole mitenkään merkittävä vuositasolla. Jos ajatellaan, että autoa käytetään 365 päivänä vuodessa ja pääosin kaupunkiajossa, niin päästöjen väheneminen on todella merkittävä, vaikka muutama päivä vuodessa ajettaisiin pelkällä polttomoottorilla.
Tuossa IS:n jutussa ei puhuttu mitään täyssähköautosta. Niissä on huomattavasti erilaiset järjestelmät. Toki niihinkin pakkanen vaikuttaa.
Asiaa ymmärtämättömät tietysti vetävät vaikka mitä satunnaisseikkoja argumenteikseen, mutta niistäpä ei tarvitse välittää.
Kehitystyötä tehdään edelleen ja asialla on maailman parhaista parhaat. Jonakin päivänä sähköauto on lyömätön kulkine maanteillämme. Tuo päivä ei ole kaukana.
Sille ette mahda mitään.
Eikös ne olleet kovasti vastaan, kun hevoseton ajoneuvo tuli tiellä vastaan? Ainahan kaikkea edistystä on vastustettu, varsinkin jos se maksaa.
Taas on joku dieselmyrkytyksen saanut lukutaidoton kommentoimassa.
Lue edes ensimmäinen rivi ja otsikko niin et puhu paskaa.
Tuossahan ajettiin näillä "huijaushybrideillä" joita ladattaviksi hybrideiksi kutsutaan.
Sähköauto oli tänäkin aamuna ainut auto jolla ei ollut mitään vaikeuksia lähteä liikenteeseen kun pakkasta oli -34.
Ei ollut hankaluuksia polttomoottoriautollakaan tänä aamuna, vaikka taivasalta oli lähtö, eikä kulutukseen tullut isoja heittoja pitkälläkään matkalla. Sähköautoilija on varmaan huomioinut lähtiessään, että akuilla ajomatka on lähes puolta lyhempi, kuin kesäkelissä. Yleensähän sähköauto otetaankin taajamiin kotoa kaupalle ja takaisin autoksi, että ei lopu virta kesken.
Ettäkö tuli kiihkoissaan ostettua sähkölelu ja nyt harmittaa kun totuus paljastuu? Ymmärrän...
Oliko se sinun ainut auto ?
Älä yleistä !
Alusta lähtien on ollut täysin selvää, että sähköautoissa tulee olemaan
ongelmia pakkaskeleillä ja niillä jotka ajavat pitkiä matkoja harvaanasu-
tuilla alueilla.
Kun dieseleitten päästöjä lähdettiin alentamaan sanoivat kaikki dieselistit,
ettei autossa tarkene ja sitten käytettiin enenevästi polttoaineella toimi-
via lämmityslaitteita, jonka jälkeen kokonaispäästöissä ollaan melkein
lähtötilanteessa.
tietoniekka mualima ei kertonu jotta onko nissanissa hyvät ylpyrässä ohittelu omintaisuuvet ja sumutusvalo ja vakonopeusrutistin testi olis kansa mielen kiintonen lukee. hyrpiitillä ei nissani kule mutta karpiitilla sen suattasi suaha kulukemaan. rakantaatko ne sen näköhormin torikentälle kaupustelu hallin kylykeen kun eivät näy potuliaan sitä suavan rakennettuu. näköhormi kannattaa sijoitto silleen ettei se haittaa ylpyröissä ohittelemista eikä vakonopeushuristimen käyttövä
Tekniikan Maailmasta poimittua:
Aikoinaan liikenneministeriö kertoi kirjallisessa vastauksessaan ohituskiellon aikaansaaviksi liikennemerkeiksi mm. seuraavat numerot:
-Merkki 166 eli Liikenneympyrä
ei koske nissaniloita joisuussa. ylpyröissä pittää ohitella ja sumutusvaloloita poltella
Tuota pykälää en löytänyt, mutta sitten selvisi: siskon lapsosilla on leikkihuoneen lattialla sellainen liikenneaiheinen matto, jossa saa ympyrässä ohitella ja puhua pöryyttää sekavia , kuten sinäkin. Ja potalla käyvät tenavat välillä istunnolla, joten kakkiaihekin yhdistää teitä.
eipä sitä lasten lelumattoloista löyvykään. ylpyröissä ohittelu on vanaha joisuulainen kansan perinne ja sumutusvaloloihen polttelu etennii kesä kelissä on ammon aikanen täkäläinen harraste. ylpyrä kakkimista ei suositella kun siinä voipi ohtellessa männä nissanin pyörät kakkaan
Ei ympyröissä ole koskaan ohiteltu, oot vain unta nähnyt. Sumuvalopellet ovat toki kyllä levinnein pellelaji tuolla liikenteessä.
Koko Nissan-hullutushan sai alkunsa siitä kun joku tällä foorumilla valitti valkoisen Nissanin ohittaneen hänet Joensuulaisessa liikenneympyrässä.
Kun samoihin aikoihin palstalla valitetiin myös sumuvalojen käytöstä, niin eikö Nissan-kommentaattori lie siinä tullut siitettyä ja synnytettyä.
Protestitrolli koko kirjoittelija joka tekee pilkkaa kaikenmaailman valittajista ja huvittelee muiden ärsyttämisellä.
Olikohan ihan noin?
Just niin se on. Pidempään palstalla olleet tuntevat kyllä taustat.
"Valkea Nissan
Anonyymi
02.11.2019 09:36
Mitähän liikkui (?) päässä sillä valkoisella vanhalla Nissan Sunnyn kuskilla, joka ohitti rautatieaseman kohdalla liikenneympyrässä sisäkautta toisen henkilöauton? Heti tämän jälkeen Nissan-kuski ryhmittäytyi Suvantosillan päässä vasemmalle kääntyvälle kaistalle, mutta kiihdyttikin valojen vaihduttua vihreäksi suoraan linja-auton edestä.
Melkoisia kaheleita on siis liikenteessä.
XXX-653."
Tästä ei käy ilmi, ettäkö juuri kirjoittaja olisi ohitettu. Pikemminkin tuo "ohitti toisen henkilöauton" viittaisi, että silminnäkijää (valittajaa?) ei olisi ohitettu, vaan hän olisi vain nähnyt tapahtuman.
Tämä liikenneympyrässä ohittelu lienee osasyyllinen tämän eräänkin henkilön mielenvikaisuuden syntymiseen?
Ihmeen vakavasti ja tosissaan jotkut vain tuntuvat ottavan tuon Nissan-trollin sepustelut...
Tää nissan-höperö menee ihan vaan mausteena vakiopöristimineen ja kakkina omassa kengässään, mutta tuo "valitti valkoisen Nissanin ohittaneen hänet" kuulosti vaan normaalimman henkilön kirjoittamana pupulta. Ei se "pidempään palstalla oleminen" vielä kaikille tarkoita sitä, että voisi totuudesta puhua.
Sähköautokeskustelu menikin sitten nissankäräjiksi...
Liikenne- ja viestintäministeriön taannoisessa muistiossa on arvioitu, että päästökauppa nostaisi bensiinin ja dieselin kuluttajahintoja jopa kymmenillä senteillä eli litrahinta pumpulla voisi ylittää jopa kahden euron rajan.
Huu- haata nämä hintojen noston tarkoituksista valehtelu, polttomoottori autoilun verotusta ja polttoaineen hintaa korotetaan siksi, että näiden kalliiden sähköautojen ostajille kerätään köyhiltä auton omistajilta rahaa ostohinnan alentamiseksi.
Näin on! Viherhörhelöt toteuttaa fantasioitaan toisten kustannuksella.
Kannatan sähköautoilua. Erityisesti talvella. Se on jännää. Voi jännittää kahta asiaa.
Riittääkö sähkö ja mistä saa lisää.
Otat sähköauton takakontista sen sähköjerrykanisterin ja haet sähköä lähimmästä mummonmökistä. Edellyttäen tietysti että mummolla on mökissään sähköt.
Näillä siirtohinnoilla saattaa mummo lykätä koivua uuniin ja tuohustaa tilleyn valossa, ruoja...
Höpsis, eihän sitä kanisterilla. Minä on otan akun ja käyn sillä hakemassa. Sais mummo pitee huolen jotta ei ois mökillään sähkökatkoa sillon.
Otat sähköauton akut mukaan...? Tuota... No niin...
Satakiloisen akun tempaiset vain kainaloon ja viet laturiin. Varmaa on, että sillä sähköautolla et aja, ennen kuin olet käyttänyt hinurin lavalla merkkiliikkeessä remontissa. Remontin hintaa voi vain arvailla, jos akun olet rikkonut, Niin 5000- 6000 euroon on vielä pikkusumma.
Miksikäs ne akut pitäisi "tempaista kainaloon ja ladata", jos auto muutenkin viedään merkkiliikkeeseen?
Kun voima loppuu korpeen niin eikun "auto" merkkiliikkeeseen.
Helppoa ja kätevää, eikö totta?
Ruotsissa oltiin luopumassa ydinvoimasta ja niitä ajettiin alas, mutta nyt sähkön kulutuksen lisääntyessä jossa sähköautoilu on merkittävässä osassa mieli taitaa muuttua. Sähköpula on todellinen ja hinta on noussut Ruotsissa moninkertaiseksi talven aikana, joten ydinvoimalat on alkaneet kiinnostaa uudelleen tietojen mukaan. Vihreäthän ovat olleet Suomessakin vastustamassa ydinvoimaa, mutta takki on tainnut kääntyä tässä sähköautohössötyksessä, koska energiaa ei voi tyhjästä luoda sanotaan viisaassa kirjassa. Eiköhän se pieni polttomoottori ole paras, edullinen ja varmin voimanlähde auton keulilla näillä leveysasteilla, tai mihin sitten on sijoitettukaan.
Kun (jos) kaikki autoilijat tulevat riippuvaiseksi sähköstä niin se on valtiolle ja sähköyhtiöille ehtymätön runsaudensarvi. Sähkön veroja ja hintaa voi nostaa kuinka paljon vaan, ihmisten on pakko maksaa jos aikovat ajella.
Olipa autojen käyttövoima mikä hyvänsä, niin aina autoilija maksaa rankimman mukaan, ei se siihen lopu jos polttomoottoreista luovutaan.
Talvi takana (ja kevät edessä) sähköautolla. Ei tallia, koko talven ollut takapihalla. Laturina kolmivaihevirta. Tähän mennessä sähkönkulutus kaikkine latauksineen ja esilämmityksineen 2,82€ / 100km. Pisin ajomatka oli asiakkaiden luona Joensuu-Kuopio-Varkaus-Joensuu plus parit kiertelyt asiakaskaupungeissa; yhteensä 405 km yhdellä latauksella päivänä jolloin ulkona oli n. 15 astetta pakkasta. Olisi voinut ladata tien päällä/kohteissa, mutta ei tarvinnut.
Kakkosautona bensa-auto ja vastaavalta ajalta kulutus esilämmityksineen 11,29€ / 100km. Autot ovat hieman eri ikäluokkaa (bensa 2015, sähkö 2020) joten suorassa vertailussa ei ole järkeä mutta ainakin tässä taloudessa viimeinenkin bensa-auto vaihtuu sähköautoon sitten kun sähköautojen akustot antaa ajaa sen 1000km kesällä per lataus (eli n. 800km talvella esilämmityksen kera).
Ai miksi sähkö? Ympäristön takiako? Ei todellakaan, se on ihan sivuseikka. Sähkö siksi koska tehot, ajamisen mukavuus ja käyttämisen helppous. Saa aika monta bensa-autoa tulla viereen kokeilemaan miten lähtee, ja saa myös aika monta huoltoa tehdä bensa-autolle sillä välin kun sähköautooni vaihtelen pyyhkijänsulkia ja lasinpesunesteitä :)
En olisi vielä kaksi vuotta sitten uskonut kirjoittavani näin koska olin viimeiseen asti bensalenkkari (hyvällä tavalla siis), tykkäsin vähän tuunailla kulkupuolta, aina joku harrasteauto kakkos- tai kolmosautona jne, ja pidin itseäni henkeen ja vereen automiehenä. No, nyt olen kai sitten sähköautomies?
Mitä väliä sillä on kuinka auto "lähtee"? Sillä kyllä on kuinka kauas autolla pääsee...
Sähköautopohatta mainostaa...
Se "lähteminenkö" jäi jutusta vain mieleen?
Keskoset autoista puhuessaan käyttävät lähtemistä, nollasta sataan ja lähe viivalle termejä...
Ei tuo pelkkä sähköautomies riitä. Sinun pitää olla myös autosähkömies.
Jos pitää olla vaikka Lapin reissua varten polttomoottori kakkosauto, että ei tarvitsisi pelätä sähkön puutteen vuoksi jääntiä tien päälle, niin eikös autoilun kulut pitäisi laskea yhteen.
Eikös siellä Lapissa Suomen päälaella ole niin iäkkäitä salaman tappamia käkkärämäntyjä, että kun lataustöpselin hakkaa kylkeen kiinni, niin seuraavana päivänä pääsee jo Teslalla kylille.
Onkohan yksi maailman vaeltavimmista kansoista, kun kaikki tuntuvat nyt sinne lappiin ajelevan?