Sanktioistako apua?
Anonyymi
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kyllä tuo on jopa opetus metodi. Ihmiset eivät vaan tykkää oppia ja etenkään jos se tuntuu ikävältä (sanktiot) mutta täyttä asiaa tuo ajatus. Ihmisistä tulee tyhmiä sdp höttösessä ja nykyään vihervassarien ulosteessa.
Taitaa olla muuten niin että vihreät juuri ovat se porukka joka pitää opettaa sanktioilla koska heillä tuntuu elämän realiteetit olevan hukassa. He ovat ihmisiä joiden vanhemmat vihasivat lapsiaan, koska se olisi muuten ollut mukavuutta vaativampaa.
En ala linkkiäsi lukemaan, joten en tiedä tarkkaan sitä, mistä on kyse. Sen tiedän, että esim. USA:ssa on vankiloissa vankeja väestöön suhteutettuna kymmenkertaisesti Suomeen verrattuna. Eli jos otetaan uljaat periaatteet, että jokainen hoitaa asiansa, eikä valita, niin sivuvaikutuksena pahoinvointi synnyttää esim. rikollisuutta.
Itse näen koko elämän eräänlaisena vanhanaikaisena mittaritauluna. Siinä on erilaisia asteikoita (vaikka 1 - 10 ). Kun yhtä vipua vääntää, niin lukemat vaihtuvat monessa kohtaa. Yhtä asiaa ei voi muuttaa ilman, että moni muukin asia muuttuu. Eli esim. työttömyyden ratkaisu voi olla työttömyyskorvauksien poistaminen. Tosin siitä seuraa jotain muuta, esim. entiset työttömät päätyvät mielisairaaloihin ja vankiloihin.
Tai voidaan päättää, että perheväkivaltaa ei tarvitse ehkäistä. Ehkä vankimäärät taas lisääntyvät. Tai kielletään raskaudenehkäisy väestön lisäyksen nimissä. Katulapset , hyväksikäytetyt lapset, adoptiot, lapsikauppa ja lapsenmurhat lisääntyvät. Lukutaito alenee.
Erilaiset tuet ja palvelut ovat hyvinvointiyhteiskunnan kompromissi. Niillä tarjotaan kansalle sen verran hyvinvointia, että pahin mekkalointi jää väliin. Toinen vaihtoehto on elää totalitäärisessä yhteiskunnassa, ja kieltää kansalta kaikki. Silloin myös mitä tahansa saattaa tapahtua, ja kellään ei ole mitään turvaa. Paitsi tietysti kultalusikka suussa syntyneillä. Siihen asti, kunnes joku pääsee livahtamaan paukku kassissa heidän tontilleen.