Miten niinkuin omasta mielestä meni tämä kuntaliitosprosessi?
Karstulan imago nyt
Anonyymi
351032
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Ei menny niin kuin linnassa sovittiin...
Ei menny ollenkaan.. hölmöä kun päätyivät ennen virallista kokousta kuka minkä viran saa. Kannonkoski ei tykännyt..
Milloinkas se Karstulassa menee, aina jostain vuotaa ja kusee.
Saarijärvi nauraa...
Suurin piirtein Suomen positiivisin!
Ollut joskus kauan sitten, nyt ihmiset naureskelee toiminnalle.
Ollaan melkein lähtöasetuksissa, eli ei mennyt ihan putkeen tää hössötys !
Ja nyt se kaatui lopulta...
ALKO on ja pysyy Karstulassa!!!
Ei sitä tiedä.
Ja se LIITYT miten imakoon ? Hä
Kyllä se on mennyt omissa ja naapureiden silmissä. Tasaoainottamisohelman huipentumana johtaville viranhaltijoille palkankorotusesitys menossa kunnanhallitukseen. Ei voi ymmärtää. Mutta nuijiihan ne tämän. Sitten lisää, kun jonkinlainen kuntaliitos toteutuu.
Tulospalkkaus: soon tulos tai ulos !
Ei mitään pipulointeja
Nyt kovaa tsemppiä päälle
Karstulan kunnantalo tyhjenisi ensimmäisemn kuukauden jälkee lähes täysin.
Kunnanhallituksen ja - valtuuston tulee tehdä itsearviointi kaudesta ja vastata:
Montako kunnanjohtajaa sekä kj sijaista toiminut valtuustokaudella
Montako johtavaa Viranhaltijaa syöty melkein hengiltä ja savustettu ulos
Paljonko henkilöstöä lähtenyt pois muista syistä kuin eläkkeelle
Paljonko lisääntyneet oikaisuvaatimukset ja eriävät mielipiteet
Miten muuttunut velkaantumisaste ym. kriisikuntakriteerit
Paljonko muuttaneita kunnasta ja kuntaan
Paljonko laittomia päätöksiä
Paljonko menetetty valtionosuuksia ym tuloja lyhytnäköisellä toiminnalla
Miten kuntakuvan on käynyt toimintanne ansiosta
Ym. Ym.
Nyt meni pakka uusiksi !!!
Nyt tulisi jokaisen ehdokkaasi mielivän miettiä, onko toiminut kunnan edun mukaisesti. Härskiä touhua on ollut.
Kepulaiset sössineet oikein olantakaa kunnassa, toivottavasti tällänen toiminta saadaan loppumaan mahdollisemman piaan.
Myös valtakunnan politiikka vaikuttaa vaaleissa, jos kansa edes vaivautuu enää uurnille. Hallituksen maaseutua kurjistavat päätökset romahduttavat ainakin keskustan ja demareiden kannatuksen. Ellei sitten tule tarjolle jotakin ihan uutta. Olisiko Karstulassakin sijansa puolueisiin sitoutumattomalle ryhmälle kuten Pihtiputaalla? Siellä sitoutumattomilla on jo ehdokkaaksi ilmoittautunut enemmän kuin millään poliittisella puolueella.
Vastuuttaminen meni hyvin. Roolitehtävät oli jaettu ja kaikki viimestä silausta vaille valmis. Sitten vaan koki vastaesityksen kaatua römpsähti Että pikkusen harmittaa.
Kaikk on hyvin ja paranee vaan. Nokka pystyyn
Nm perä irti tervasta
Ei hätää Kyyjärveltä tulee rehellisiä kunta poliitikkoja hätiin. 2k
No just näin joo , pelastamaan ?
Se saattaakin olla Karstulan pelastus, että naapureista tulee rehellisempiä päättäjiä pöytään ja paikalliset huijarit potkitaan pellolle.
Nythän uudessa kuviossa kunnan nimiasiakin ratkeaa:
Uusi nimi on Nopola.
Kirvukoski olis suuuperhyvä nimi uudelle yritykselle. Lykkyä tykö enempi tällä kertaa!
Nopola tai Kiminki on hyvä.
Nousula koska nousemme yhä.!
Suur-Kiminki kuvaa parhaiten uutta suurkuntaa. Kiminki on keskeisellä paikalla valtaväylän varrella. Karstula on sivussa.
Karstulan teollistumisen juuret on juuri Kimingillä. Kimingillä oli raudan tuotantoa jo kun muualla kuokittiin naurismaita.
Lumiankunta sopisi uuden kunnan nimeksi..........
Näis paikois ei nousta enää,kuin Harsunkankaalle hiihtämään ja Kirkkovuorelle maisemia katsomaan , siinä on nousut, sieltäkin lasketaan vain alas sit.
Karstulan demareilla haasteita ihan omissa prosesseissaan: https://keskustelu.suomi24.fi/t/16842999/karstulan-demarivaltuutetulle-kolme-tuomiota-saarikan-hoitajan-ja-taman-lasten-hairitsemisesta
Mitehä se olisi jos Karstulas olisi K.järveen liittymisestä kansalaisäänestys, monikohan olisi liittymässä ? Kyyjärvellä luulen suurin osa on vastaan ihmisistä ! Näin mututuntumalla ainakin, kuka sen hyvän tietää,ei kukaan vielä.