Kyselin Saunalahden ADSL-Liittymä toimivuudesta. Toimiiko liittymä hyvin vai onko ollut ongelmia ?
Olen ajatellut vaihtaa Elisan kaapelimodeemi yhteyden Saunalahden ADSL-Liittymään.
Mitä ilmaisia palveluita saa liittymän mukana, kun ottaa saunalahden liittymän ? Paljonko saa esim. Sähköposti tilaa ? Vai onko se ilmaista ?
Olen ajatellut vaihtaa Elisan kaapelimodeemi yhteyden Saunalahden ADSL-Liittymään.
Mitä ilmaisia palveluita saa liittymän mukana, kun ottaa saunalahden liittymän ? Paljonko saa esim. Sähköposti tilaa ? Vai onko se ilmaista ?
Vastaukset 8
Vanhimmat
No kaikkiin noihin löydät vastaukset Saunalahden sivulta. Ainakin täällä pääkaupunkiseudulla toiminut moiteetta. Kympin liittymä ollut. Liittymään kuuluu 5x100 megan sähköpostiossoa, 50 megaa kotisivutilaa, 20 ilmaista tekstiviestiä netin kautta kk, oman palvelimen pito. Noi nyt tuli mieleen äkkiseltään. Lisää infoa löydät varmasti Sauniksen sivulta.
Ollut Saunalahden ADSL vuodesta 2003. Sinä aikana pari 1-2h katkosta sekä yksi noin puolen viikon katkos (joka meni kyllä meidän lähiön puhelinkaapelin katkaisseen kaivinkoneen piikkiin).
Vaihdoin pätkivän ja työntekijöitään ulos potkivan ruotsalaisen Soneran Saunalahteen ja hyvin on toiminut. Mulla 8/1 mb liittymä ja postilaatikko muistaakseni 100 megaa. Muutenkin Sauniksen omat sivut tuntuvat hyviltä ja asiantuntevilta Soneran Microsoft-propagandan jälkeen, siellä on juttua mm. Unixista ja palvelimista ja kiinteästä ip:stä, jotka kiinnostaa minua. Sonera kun piti asiakasta lähinnä idioottina ja oletus oli että jokaisella on XP/IE6/Outlook/F-Secure...
Ite just vaihtanut saunalahden nettitikusta ADSL:ään ja samanlainen pätkiminen vähän väliä jatkuu.. Hermot ihan kireellä kun mitään ei tapahdu. Välillä toimii hyvin ja todella nopeasti mutta seuraavalla klikkauksella voikin taas kestää kauan eikä nettiä löydy. Asun kuitenkin Helsingissä jossa pitäis yhteydetkin olla kunnossa.
Säätelin reitittimen asetuksia kun tuppas mulla pätkimään inhottavasti niin lakkas siihen. Samoin soitto sauniksen tukeen auttaa esim. tilanteessa jossa linja tukehtuu kun yritetään tunkea 10 megaa 5 megaa kestävään linjaan. Oletko soittanut tukeen? Jos et, niin soita äläkä täällä valita.
Siinäpä meillä asiantuntija! Siis miten muka tungetaan 10 megaa 5 megaa kestävään linjaan?
Itse vaihdoin Anvian monopoli alueella kun asun heidän 5 megasen saunalahden tuplalaajakaistaan eli adsl mokkula. Sain 5 megaa nopeamman liittymän ja 10 euroa halvemman kuukausimaksun.
Anvia on hinnoitellut itsensä aivan pihalle!
Jos Elisan kaapeli voi olla et kysymällä erikseen voit saada saman tekniikan sauniksen puoleltakin, vaikka saatavuus näyttäis vain adsl-saatavuutta muuten, Kantsii soittaa saunikselle ja kysyä siirtotilauksen mahdollisuutta säilyttämällä sama tekniikka, saisit sauniksen 100M kaapelin (joka todnäk halvempi mitä nykyinen)
Itse en ihan helpolla nimittäin vaihtai kaapelia adsl:n jos ei täysin pakko.