Onko pakolaisille annettu vapaus olla käyttämättä hengityssuojaimia.
Pakolaisille kasvomaskit
Anonyymi
41<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 41
Vanhimmat
On unohtunut mainita, jotta olisi hyvä heidänkin moista rättiä käyttää.
Näyttäs mustakaavuilla olevan aika hyvä suojaus.
Avopäin kelillä kuin kelillä.
Kyllä ne on niitä suomalaisia "koviksi" tai teinejä, jotka ovat avopäin pakkasella. Bimbolla menee tukka sekaisin jos on pipo päässä.
Jaa pipo on ilmeisesti mielestäsi kasvomaski😁
Jaa, avopäin mielestäsi tarkoittaa ilman maskia? 😁
Eräs Helsingin Itäkeskuksessa haastateltu somali sanoi kysyttäessä, että miksi hän ei käytä kasvomaskia, syyksi sen, että vääräuskoisten antamien ohjeiden ja määräysten noudattaminen on islamin vastaista.
Toinen jossain haastattelussa kertoi syyksi suomalaisten tunnollisuuden maskin käytössä ja suosituksissa. Heidän ei siksi tarvitse.
Tarjosin eräälle "ei alkuperäisväestöön kuuluvalle" naiselle maskia bussipysäkillä. Asian hän ymmärsi oikein hyvin, mutta ei kelvannut.
Karkottaa maskittomt maasta.
Höpö höpö. Maahanmuuttajat ei pidä meitä vääräuskoisina mutta tajuavat sen, että oleellista on turvavälit.
Jos tarjosit maskia pysäkillä, niin luuli varmaan että paskaista maskia tarjosit.
Raksilan prismassa puolikymmentä lämi banaanippuja... ei kellään maskia. Eipä siitä hirvinnyt mennä banaaneja ottamaan... kävin myöhemmin pakolais vapaasta kaupasta hakemassa.
Tuiran Lidlin tuotteet lienee pahiten lämitty.
Ei luullut, koska näki maskipaketin, josta tarjosin. En koskaan itsekään kulje vain yhden maskin varassa, vaan kassissa on 10 kpl paketti. Aina.
Aha, eli kun käytät paketista yhden, heität yhdeksän pois ja laitat tilalle taas uuden 10kpl:n paketin? Aina?
Pakolaisille omat kaupat... no jakelu pisteet. Yhteiskunnan varoilla eläville ei tarvi kassoja... viekööt mitä haluaa.
Taisit nähdä omia märkiä uniasi ja kusta housuun.
Sitten lestoille ja maalaisille voisi myöskin viedä ruoat kotipihaan?
Ja eläkeläisille kans.
päässäkin on rätti
Kyseinen suoja on suositeltava ja vapaaehtoinen. Ei pakollinen. Tiedoksi vaan. Eikä todellakaan tee autuaaksi.
Pitäsi ensin ymmärtää kieltä... jotta osaisi käyttää maskia. THL:n mukaan se on niin monimutkainen käytettävä, jotta parempi olla käyttämättä jos ei ossaa.
Kyllä jokainen tervejärkinen sen ymmärtää, että tällaisessa koronatilanteessa kuin nyt Suomessa on, on vastuullista käyttää kasvomaskia. Pitäisi maassa olla maskipakko ja kovat sakot sellaisille, joilla ei ole mitään terveydellistä syytä olla käyttämättä maskia.
Mielestäni maskittomat ovat itsekkäitä, piittaamattomia ihmisiä, jotka myöskin voivat olla koronan levittäjiä ja sitä varmasti ovatkin monesti.
Sama koskee näitä rokotuskielteisiä - heitä voisi myös sanoa oikeammin kulkutautimyönteisiksi.
Poliot, tuberkuloosit, isorokot ja muut vaaralliset taudit on saatu hävitettyä Suomestakin, kun lapset rokotetaan noita tauteja vastaan eli ko. rokotteet kuuluvat lapsiin liittyviin rokoteohjelmiin Suomessa. Vaikkakin koronarokotteilla voi olla sivuvaikutuksia, mutta suhteessa siihen, mitä se rokotus voi ihmisiä pelastaa, on huomattavasti suurempaa.
Jokainen täysijärkinen ymmärtää, että se maski ei ole kuin pieni lisäsuoja. Eli pysy sinäkin pois sieltä kaupasta kuttäilemästä toisia. Suomessa media julkaisee mitä se haluaa ja ei julkaise mitä se ei halua. Suomen media on korruptoitunut. Se ei ainakaan maahanmuttajille ole informaatiota antanut. Et sinäkään vieraskielisilessä maassa ymmärtäisi välttämättä pitää esimerkiksi maskia. Ruotsissa suomalaistaudtaiset 70- luvulla sinne muuttaneet ovat edelleen niin untuvikkoja kielellisesti, etteivät ole osanneet toimia kuten korona edellyttää ja siksi heitä on sairastunut paljon enemmän suhteessa Ruotsin kantaväestöön. Eli asiat ei ole niin mustavalkoisia.
Höpön höpö - sinä se vasta todellinen vaahtoaja olet. Puhut täyttä sontaa eli skeidaa.
Tässä maassa mamuille on taatusti ohjeistukset myös heidän kielellään - mikä ihmeen mamumyönteinen heppu oikein olet. Ja median leimaat korruktoituneeksi. Ethäs sinä edes ymmärrä, mitä sana korruptio tarkoittaa. Käyhän poika ensin maissa, jossa korruptio on oikein maan tapa asiassa kuin asiassa tule sen jälkeen tännee paasaamaan teemasta.
Oikein amistyyliin täällä esität asiantuntijaa ja osoitat tietojesi rajallisuutta. Todella tyhmää tekstiä täällä suollat - oikein todellisen trollin tyyliin.
Maskipakko ei ole lakisääteinen. Maahanmuuttajien ei periaatteessa tarvitse lakia edes noudattaa, koska sitä ei ole heidän kielellään ja ymmärrettävästi kirjoitettu. Niin se kuulkaa on ja vika on kotouttamisessa.
Maskipaketeissa huonot käyttöohjeet... niin myös kortsu ym. Paketeissa. Ei pakolainen niistä ymmärrä.
Eihän lestatkaan tiedä miten kortsuja käytetään ja milloin.
Olihan se lääkäri kerran lestalle sanonut "etkö käytä kondoomia", kyllä käytän mutta kustessa ja naidessa otan pois, tuumasi tuo lesta.
Totta. Siinä yksi hekkolahjaisten porukka, joka lisääntyy vain kuin rotat.
Näyt olevan itse vastaavasti todella lahjakas, tai sitten et.
Ohivalon lemmikit ! Saavat mennä ja tulla miten haluavat .
Maskia osaa käyttää oikein vain korkeasti koulutetut terveysalan ammattilaiset. Näin oli THL:n ja hallituksen mielipide vuosi sitten.
Maskia osaa käyttää oikein vain korkeasti koulutetut terveysalan ammattilaiset. Näin oli THL:n ja hallituksen mielipide vuosi sitten. Se siitä ja sen kestävyydestä.
Maskia osaa käyttää oikein vain korkeasti koulutetut terveysalan ammattilaiset. Näin oli THL:n ja hallituksen mielipide vuosi sitten. Pöljä kansa ja pakolaiset ei osaa niitä käyttää. Se siitä ja sen kestävyydestä.
Niin kauan kuin heitä ei kotiuteta, niin periaatteessa kyllä, juuri noin.
Naisilla on tämä tumma huntu, miehillä voi olla erivapaus myös virusmaskeista.
Mies on kuningas jota naisten tulee palvella. Näin on sääntö pakolaisilla ja listoilla
Oikein. Ei akkoja kannata kuunnella.
Olisi se sinunkin joskus edes kannattanut kuunnella äitees, olisi voinut sinustakin sitten tulla ihan oikea ihminen.
Ei tässä äiteetä tarvi avuksi huutaa. Antakaa pakolaisille lissää rahhoo jotta saavat ostaa niitä rättejä.
Banaaneihin myös rahhoo. Ei tarvi käydä kaupassa kuolaamassa niiden perään.