Vähemmillä resursseilla voi saada parempaa tulosta. Kuunnelkaa asiantuntijoita!

Anonyymi

Marinin hallituksen ministeri Krista Kiuru julisti eilen Eduskunnassa keskusteltaessa kolmen murhasta epäillyn tapausta, että eri hallitukset ovat parantaneet kerrallaan sosiaalihuollon tilannetta, niin hekin. Mutta resurssit eivät riitä. Se on Marinin hallituksen selitys kerrasta toiseen: resursseja ei ole riittävästi. Ja rahaa kyveltään!

Vastaus on väärä. Resursseja on riittävästi, ehkä liikaakin,

Miksi syntyy tilanteita ja palvelut takkuavat, viranomaiset tuntevat riittämättömyyttään, vaikka resursseja on lisätty? Ja vaikka lisättäisiin edelleen, niin tulos olisi sama.

Miksi? Siksi, että toimintatavat ovat väärät.

Laatuprosessi koostuu kolmesta osa-alueesta; input -> temput -> output.
Jos syntyy huono tulos (output), pitää tarkistaa
1. Oliko input sellainen, mitä on määritelty. Jos on, niin
2. Oliko temput sitä, mitä on määritelty. Jos on,
niin jotain pitää muuttaa.

Resurssipula on huono selitys. Jos resursseja on lisätty, eikä tulokset muutu, niin sitten tempuissa on vikaa. Toimintatapoja pitää muuttaa, muuten tulos ei muutu vaikka kuinka lisäisi resursseja. Niin se on.

Paras tulos voi syntyä vähemmällä rahalla ja paremmalla toimintatavalla. Vastuunsa tuntevat ihmiset yleensä tekevät, mitä heille on määritelty tehdä. Katsokaa Sisäilmaa-tv-sarja. Siinä näkee, että vuodesta toiseen, hallituksesta toiseen tulevat muutospaperit ei korjaa tilannetta, jos ei pureuduta varsinaisiin rakenteisiin ja hyvän tuloksen estäviin rajoitteisiin. Pitää muuttaa toimintatapoja.

Kuunnelkaa asiantuntijoita. "Resurssit eivät riitä", on huono vastaus, huono tekosyy tehdä tuloksia parantavia muutoksia.

Tykistössä, jos tykki ei kulkenut maastossa, niin vähennettiin porukkaa. Jo alkoi liikkumaan. Vähäisemmillä resursseilla kohdistettiin voima niihin asioihin, jotka saivat tuloksen aikaan. Armeija oli hyvä johtamiskoulu.

0

53

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

        Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
        Maailman menoa
        88
        2924
      2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

        "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
        Maailman menoa
        81
        2399
      3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

        Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
        Maailman menoa
        75
        2228
      4. Riikka Purra on ihana, jämpti

        Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
        Maailman menoa
        26
        2197
      5. Mies, näen sinua hetken

        ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
        Ikävä
        7
        1716
      6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

        Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
        12
        1475
      7. Mitä ajattelet

        Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
        Ikävä
        83
        1267
      8. Taas alkoi soidinmenot.

        Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
        Ikävä
        8
        1140
      9. Mitä eniten haluat

        Kaivatustasi.
        Ikävä
        69
        1097
      10. No miten meni?

        Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
        Ikävä
        119
        1054
      Aihe