Marinin hallituksen ministeri Krista Kiuru julisti eilen Eduskunnassa keskusteltaessa kolmen murhasta epäillyn tapausta, että eri hallitukset ovat parantaneet kerrallaan sosiaalihuollon tilannetta, niin hekin. Mutta resurssit eivät riitä. Se on Marinin hallituksen selitys kerrasta toiseen: resursseja ei ole riittävästi. Ja rahaa kyveltään!
Vastaus on väärä. Resursseja on riittävästi, ehkä liikaakin,
Miksi syntyy tilanteita ja palvelut takkuavat, viranomaiset tuntevat riittämättömyyttään, vaikka resursseja on lisätty? Ja vaikka lisättäisiin edelleen, niin tulos olisi sama.
Miksi? Siksi, että toimintatavat ovat väärät.
Laatuprosessi koostuu kolmesta osa-alueesta; input -> temput -> output.
Jos syntyy huono tulos (output), pitää tarkistaa
1. Oliko input sellainen, mitä on määritelty. Jos on, niin
2. Oliko temput sitä, mitä on määritelty. Jos on,
niin jotain pitää muuttaa.
Resurssipula on huono selitys. Jos resursseja on lisätty, eikä tulokset muutu, niin sitten tempuissa on vikaa. Toimintatapoja pitää muuttaa, muuten tulos ei muutu vaikka kuinka lisäisi resursseja. Niin se on.
Paras tulos voi syntyä vähemmällä rahalla ja paremmalla toimintatavalla. Vastuunsa tuntevat ihmiset yleensä tekevät, mitä heille on määritelty tehdä. Katsokaa Sisäilmaa-tv-sarja. Siinä näkee, että vuodesta toiseen, hallituksesta toiseen tulevat muutospaperit ei korjaa tilannetta, jos ei pureuduta varsinaisiin rakenteisiin ja hyvän tuloksen estäviin rajoitteisiin. Pitää muuttaa toimintatapoja.
Kuunnelkaa asiantuntijoita. "Resurssit eivät riitä", on huono vastaus, huono tekosyy tehdä tuloksia parantavia muutoksia.
Tykistössä, jos tykki ei kulkenut maastossa, niin vähennettiin porukkaa. Jo alkoi liikkumaan. Vähäisemmillä resursseilla kohdistettiin voima niihin asioihin, jotka saivat tuloksen aikaan. Armeija oli hyvä johtamiskoulu.
Vähemmillä resursseilla voi saada parempaa tulosta. Kuunnelkaa asiantuntijoita!
Anonyymi
0
55
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään13713134Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen823599Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,952884Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?361359Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2731354Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1441279Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1121236Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S121147- 801031
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin184923