päällimmäinen ohjelma korkeammalla prioriteettilla

Anonyymi

Miten Linuxissa saisi sen ohjelman mitä käyttäjä käpistelee, automaattisesti korkeammalle prioriteetille kuin muut.
Vähentäisi tahmaamista ja parantaisi käyttökokemusta.

13

155

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eiköhän tuo ole automaattista toimintaa? Skeduleri tekee päätöksen, mikä ohjelma menee ajoon, ja jos sen msg que:ssa on eventtejä, se menee ylöspäin listalla. Näin ollen kun alat kirjoittamaan esim. päätteeseen tekstiä, tämän prosessi aktivoituu ja päätyy nukutetuksi vain jos jokin tärkeämpi aktiviteetti menee edelle?
      Käyttäjä voi toki vinkata kernelille priorisoinnista ja käynnistää ohjelman nice-komennon läpi 'nice -n 20 ohjelma'. Jos prosessi on jo käynnissä, saman ajaa renice.
      Ja toiseen suuntaan: joko nice:lla, tai jos ohjelma rohmuaa cpu-resurssia, voi asentaa cpu-limit ohjelman rajoittamaan prosessorin käyttöä. Tämä toimii niin, että asetetaan esim. 75% tavoitearvo prosessin ajossa olo ajalle ja jos tästä mennään yli, ajoaikaa ei tipu! Mikään täydellinen tämä rajoitus ei ole.

    • Anonyymi

      Sen tiedän että se ei ole automaattista eikä komentorivin käyttäminen kyllä ole automaattista.

      Harmi koska kun taustalla on jotain raskasta, käyttäminen alkaa tahmata.

    • Anonyymi

      Oletusprioriteetti on 0. 'man nice' ja saat tietää lisää. Yleisesti ottaen tuo skeduleri käyttää ajoon tulevan prosessin valintaan jotain algoritmia ja yhtenä valintaperusteena on tuo prioriteettiarvo eli niceness-arvo. Muita perusteita on ainakin prosessin saamat erinäiset signaalit/eventit: Jos jonossa on prosessoitavaa odottamassa, miksikäs prosessia ei suoritettaisi? Helppoja tapauksia ovat prosessit, jotka odottavat jotakin tapahtuvaksi, kuten näppäinpainallusta, koska niitä ei tarvitse skeduloida ennen tuota eventtiä juuri ollenkaan. Hiiren klikkaus aiheuttaa siis prosessin skeduloinnin jossakin vaiheessa. Riippuu mitä muuta on ajossa, kuinka pian.
      Kuitenkin 'top' komennolla näet mitä prosesseja on ajossa, siitä on graafisiakin versioita olemassa. Itse asiassa sillä pääsee muuttamaan prioriteetti eli niceness arvojakin 'r' komennolla(renice).
      Sitten voit rajoittaa yksittäisiä prosesseja: 'cpulimit -e firefox -l 50' asettaa 50% rajan firefoxille, raja ei ole tiukka, koska riippuu muista asetuksista, koska se mm. tulee tarkistetuksi.
      Hidastelu voi johtua monesta asiasta, mm. ohjelma voi lukea levyltä kirjastoja pitkään, mikä aiheuttaa tahmaamista. Kannattaa tutustua ehä cgroups:iinkin jos haluaa säätää oletusarvoja? Pitäisin tätä kuitenkin kärpäsen ampumisena tykillä..
      Tuolla on selkeää esitystä asiasta:
      https://developer.ibm.com/technologies/linux/tutorials/l-lpic1-103-6/

      • Anonyymi

        On se vaikea tuo tuommoinen linnux.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        On se vaikea tuo tuommoinen linnux.

        Vaihda johonkin yleisempään distroon kuin linnux.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        On se vaikea tuo tuommoinen linnux.

        Vaihda johonkin yleisempään distroon kuin linnux.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vaihda johonkin yleisempään distroon kuin linnux.

        "Jokin meni pieleen kokeile kohta uudelleen" :
        ja sitten niitä tulikin jo kaksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vaihda johonkin yleisempään distroon kuin linnux.

        No, winkkarissa et pääse säätämään tätä yhtään sen enempää - enkä kyllä osaakaan, kun winkkari on winkkari.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No, winkkarissa et pääse säätämään tätä yhtään sen enempää - enkä kyllä osaakaan, kun winkkari on winkkari.

        Osaamattomuutesi tiedetään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Osaamattomuutesi tiedetään.

        Windows tyrkyttää niitä omia kehoitelmiään vaikka pakolla jos vapaaehtoisuus ei tehoa.


      • Anonyymi

        Kyllä tuo on ihan perinteistä Linuxia mutta miten tuon saisi toimimaan automaattisesti?

        Enkä kysynyt kokonaissuorituskyvystä vaan vain ja ainoastaan miten saa vai saako ollenkaan sitä toiminnaallisuutta että käyttäjän juuri kyseisellä hetkellä käyttämän ohjelman prioriteetti nousisi.
        Linkin jutussa ei ole mitään kyseisestä asiasta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä tuo on ihan perinteistä Linuxia mutta miten tuon saisi toimimaan automaattisesti?

        Enkä kysynyt kokonaissuorituskyvystä vaan vain ja ainoastaan miten saa vai saako ollenkaan sitä toiminnaallisuutta että käyttäjän juuri kyseisellä hetkellä käyttämän ohjelman prioriteetti nousisi.
        Linkin jutussa ei ole mitään kyseisestä asiasta.

        Jos tarkoitat että sinulla on avattuna useita ohjelmia, niin vain aktiivinen on käytössä ja hallittavissa.
        Jos taas tarkoitat että useammassa ohjelmassa on samanaikaisesti jatkuva prosessi käynnissä, prioriteettia ei käsittääkseni voi määrittää, ellet rakenna siihen omaa ohjelmaa, eli kaikki hidastuvat, jos potku nöyrtyy.


    • Anonyymi

      Alla oleva linkki voisi auttaa asiassa:
      https://askubuntu.com/questions/245428/how-to-know-the-pid-of-active-window
      Tuolla on ohjeet, kuinka saada aktiiviseen ikkunaan liitetyn prosessin id, jonka voi sitten syöttää renice-ohjelmalle. Vanha pid-talteen ja vanha niceness-arvo, jotta seuraavalla kierroksella voi ne palauttaa, mikäli prosessi on vaihtunut? Skriptissä sitten vain looppi, jolla muuttaa asetuksia esim. 1-2 sekunnin välein?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      177
      988
    2. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      672
    3. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      76
      670
    4. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      581
    5. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      549
    6. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      46
      530
    7. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      106
      520
    8. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      37
      513
    9. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      499
    10. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      21
      488
    11. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      273
      482
    12. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      47
      464
    13. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      34
      455
    14. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      37
      431
    15. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      91
      428
    16. 21
      422
    17. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      26
      420
    18. Sofia ja Jeffrey yhdessä

      Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      415
    19. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      24
      406
    20. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      67
      398
    Aihe