Täällä on ihmetelty miksi Saarikko on vienyt Keskustan vasemmalle ja ajaa vasemmiston politiikkaa.
Älkää ihmetelkö. Onhan hänen miehensä myös pesunkestävä demari.
Kertoo arvopohjasta enemmänkin. Viihtyy niin kotona kuin töissä demarien kanssa.
Tätä te Keskustassa halusitte. Älkää nyt Ihmetelkö verojen kasvua.
Saarikon vasemmistolaisuus
6
77
Vastaukset
- Anonyymi
En tiedä Saarikon miehestä.....mutta Saarikko itse puhelee mitä sattuu. Kyselytunnilla torstaina sai sen käsityksen, että hän on ainoa surkeassa nykyhallituksessa, joka on tehnyt mitään esityksiä. Hänellä oli puheidensa mukaan joku komitea toiminnassa tai juuri aloittamassa toimintansa joka asiassa.
Sitten hän menikin solmuun ajatusten ja kielensä kanssa. Kertoi, että nuoria auttaakseen kepulla ja hänellä on meneillään suuri kesätyökampanja. Totta se onkin, unohti vain kertoa, että se työllistää EU:n ulkopuolisia ihmisiä. Leppä juuri hetki sitten kertoi, että on tuomassa Ukrainasta suuren joukon kausityöntekijöitä?- Anonyymi
Marjat mädättää peltoon ja metsiin, sekö olisi mallisi.
Liian arvokkaita mädättää, varmana joku vihreä Uuno olet.
Kepun johtohenkilöitä on jo Maalaisliiton ajoilta sijoiteltu puolueensa sisällä vasemmisto- ja oikeistoakselille. Näin tehtiin myös sinä parinkymmenen vuoden aikana, kun kepu oli yhtäjaksoisesti hallituksessa vain SDP:n kanssa ilman että kukaan kepun näkyvistä henkilöistä olisi avoimesti liputtanut porvarihallituksen puolesta.
Jos siis Saarikko halutaan määritellä vasemmistokepulaiseksi, siinä ei ole mitään uutta. Tylsää sellainen kuitenkin on, jos ei viitsitä hakea väitteelle tukea Saarikon ajatuksista, vaan määrittely perustuu pelkästään siihen, että kepu sattuu istumaan punamultahallituksessa tai että hänen miehensä on demari. Toivoisin edes vähän vaivannäköä vaikkapa 1970-luvun tyyliin, jolloin toimittajat ja muut ajattelijat käyttivät yksittäisistä kepulaista niinkin rohkeita termejä kuin että "hän kuuluu kepun mustaan tusinaan". Musta miellettiin ainakin siihen aikaan äärioikeiston väriksi.- Anonyymi
Ei tässä mitään haluta määritellä. Faktat on faktoja ja kun katsoo hänen ajamaansa politiikkaa, niin ei tässä ole mielipiteestä kyse. Myös Marin totesi Kulmunin olleen maanvaiva. Saarikko vasemmistolaisena ei häiritse ollenkaan.
Fakta on myös, että Saarikon puoliso on pesunkestävä demari. Kovin vastenmielisenä ei voi siis demaria kotonaankaan pitää.
Vaikeaa kepulla tuntuu olevan tosiasioiden tunnustaminen. Anonyymi kirjoitti:
Ei tässä mitään haluta määritellä. Faktat on faktoja ja kun katsoo hänen ajamaansa politiikkaa, niin ei tässä ole mielipiteestä kyse. Myös Marin totesi Kulmunin olleen maanvaiva. Saarikko vasemmistolaisena ei häiritse ollenkaan.
Fakta on myös, että Saarikon puoliso on pesunkestävä demari. Kovin vastenmielisenä ei voi siis demaria kotonaankaan pitää.
Vaikeaa kepulla tuntuu olevan tosiasioiden tunnustaminen.Korvataan sitten sana määritellä avauksen mukaisesti sanalla ihmetellä eli:
"Jos siis Saarikko halutaan ihmetellä vasemmistokepulaiseksi, siinä ei ole mitään uutta. Tylsää sellainen kuitenkin on, jos ei viitsitä hakea väitteelle tukea Saarikon ajatuksista, vaan ihmettely perustuu pelkästään siihen, että kepu sattuu istumaan punamultahallituksessa tai että hänen miehensä on demari. Toivoisin edes vähän vaivannäköä vaikkapa 1970-luvun tyyliin, jolloin toimittajat ja muut ajattelijat käyttivät yksittäisistä kepulaista niinkin rohkeita termejä kuin että "hän kuuluu kepun mustaan tusinaan". Musta miellettiin ainakin siihen aikaan äärioikeiston väriksi."
- Anonyymi
Saarikko voi puhua lämpimikseen mitä haluaa, mutta käytännössä juuri hän on vastuussa maassa harjoitettavasta vasemman laidan politiikasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242391Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3441997Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä251866Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o101673Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581488Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise121022Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181009- 63865
- 55860
Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?2808