Jiätie Vuonislahesta 1960 luvulla...Kolille.

Anonyymi

Se on vanaha keksintö. Ei sillon tarvinna eriksseen tehä mittää jiätietä. Sillo ajettiin, eikä meinattu.
Eräs taksiautoilija ajoi Vuonislahesta Kolille Citikalla kuutteen minnuuttiin. Se oli se lahnamallin citikka, jossa kyyti oli kun lentävällä matolla leijjailluu. Ne oli aekoja ne.

11

248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Muistat viärin. Kyllä ol rättikattositikka. se se vasta leijukkii. Ja oli iso jiävara.

    • Anonyymi

      Tuosta Citikan jousituksesta tuli vaan mielee yks juttu Tamperee Hervannasta.
      Siellä muuan Irakilainen puisteli mattoosa parvekkeelta käsin, nii suomalaine naapuri siihen tokas, jotta: Lentoako suunnittelet.

    • Anonyymi

      60-luvulla minä ajoin Kevätlahdelta Kolille. Ehkä joku ajoi Vuonislahdestakin.

    • Anonyymi

      Kaupunginniemestä Kolille oli jäätie jo ainakin 50-luvun alussa ja luultavasti jo paljon aiemminkin. Keväällä 1954 tapahtui Lieksan jokisuulla onnettomuus, jossa Kolilta autolla palannut seurue upposi autoineen jokeen. Yksi seurueesta pelastautui auton ikkunasta, mutta kolme miestä hukkui.

      • Tapaus sattui 22.4.1954. Kolilta jäätietä pitkin Lieksaan palaamassa olleiden miesten auto upposi jokisuulle noin 500 metrin päähän Kevätniemen rannasta. Auton mukana hukkuivat tiemestari Väinö Heinonen ja toimitusjohtaja Emil Uosukainen. Rakennusmestari Einari Antikainen pelastui onnettomuudesta.


    • Anonyymi

      Kopioin Wanhan viestin, koska arvelin, että se poistetaan välittömästi, kuten täällä on ollut tapana tehdä asiakirjoittajien aloituksille ja viesteille.

      Tapaus sattui 22.4.1954. Kolilta jäätietä pitkin palaamassa olleiden miesten auto upposi jokisuulle noin 500 metrin päähän Kevätniemen rannasta. Auton mukana hukkuivat lieksalainen tiemestari ja toimitusjohtaja. Lieksalainen rakennusmestari pelastui onnettomuudesta.

    • Anonyymi

      Onneksi Wanhan teksti on töherryksestä huolimatta luettavissa! Oikein mukava tavata Wanha palstalla pitkästä aikaa!

    • Anonyymi

      Uutinen ei ole salainen. Löysin sen lehdestä. Se on luettavissa nimineen ja pelastajineen sanomalehti Karjalaisen etusivulta huhtikuun 22. päivän numerosta vuodelta 1954. Wanhan viestissä on tapahtumalle päivän muistivirhe. Onnettomuus on sattunut 21.4.1954.

    • Kirjoitukseni oli tämän vuoden ensimmäinen. Saattoi olla myös viimeinen, koska mikään ei ole muuttunut palstalla parempaan suuntaan muutaman viime vuoden aikana. Meitä vanhoja ei täällä näy enää olevan.

    • Anonyymi

      Tuskin ylläpito tekee tuollaisia töhryjä. Se ei kuitenkaan osaa tehdä mitään niiden poistamiseksi. Todella surullista toimintaa asiallisia kirjoittajia kohtaan.

    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      84
      1626
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      269
      1541
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      270
      1276
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      1252
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      867
    6. 66
      844
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      64
      837
    8. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      821
    9. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      40
      817
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      44
      781
    Aihe