Jiätie Vuonislahesta 1960 luvulla...Kolille.

Anonyymi

Se on vanaha keksintö. Ei sillon tarvinna eriksseen tehä mittää jiätietä. Sillo ajettiin, eikä meinattu.
Eräs taksiautoilija ajoi Vuonislahesta Kolille Citikalla kuutteen minnuuttiin. Se oli se lahnamallin citikka, jossa kyyti oli kun lentävällä matolla leijjailluu. Ne oli aekoja ne.

11

411

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Muistat viärin. Kyllä ol rättikattositikka. se se vasta leijukkii. Ja oli iso jiävara.

    • Anonyymi

      Tuosta Citikan jousituksesta tuli vaan mielee yks juttu Tamperee Hervannasta.
      Siellä muuan Irakilainen puisteli mattoosa parvekkeelta käsin, nii suomalaine naapuri siihen tokas, jotta: Lentoako suunnittelet.

    • Anonyymi

      60-luvulla minä ajoin Kevätlahdelta Kolille. Ehkä joku ajoi Vuonislahdestakin.

    • Anonyymi

      Kaupunginniemestä Kolille oli jäätie jo ainakin 50-luvun alussa ja luultavasti jo paljon aiemminkin. Keväällä 1954 tapahtui Lieksan jokisuulla onnettomuus, jossa Kolilta autolla palannut seurue upposi autoineen jokeen. Yksi seurueesta pelastautui auton ikkunasta, mutta kolme miestä hukkui.

      • Tapaus sattui 22.4.1954. Kolilta jäätietä pitkin Lieksaan palaamassa olleiden miesten auto upposi jokisuulle noin 500 metrin päähän Kevätniemen rannasta. Auton mukana hukkuivat tiemestari Väinö Heinonen ja toimitusjohtaja Emil Uosukainen. Rakennusmestari Einari Antikainen pelastui onnettomuudesta.


    • Anonyymi

      Kopioin Wanhan viestin, koska arvelin, että se poistetaan välittömästi, kuten täällä on ollut tapana tehdä asiakirjoittajien aloituksille ja viesteille.

      Tapaus sattui 22.4.1954. Kolilta jäätietä pitkin palaamassa olleiden miesten auto upposi jokisuulle noin 500 metrin päähän Kevätniemen rannasta. Auton mukana hukkuivat lieksalainen tiemestari ja toimitusjohtaja. Lieksalainen rakennusmestari pelastui onnettomuudesta.

    • Anonyymi

      Onneksi Wanhan teksti on töherryksestä huolimatta luettavissa! Oikein mukava tavata Wanha palstalla pitkästä aikaa!

    • Anonyymi

      Uutinen ei ole salainen. Löysin sen lehdestä. Se on luettavissa nimineen ja pelastajineen sanomalehti Karjalaisen etusivulta huhtikuun 22. päivän numerosta vuodelta 1954. Wanhan viestissä on tapahtumalle päivän muistivirhe. Onnettomuus on sattunut 21.4.1954.

    • Kirjoitukseni oli tämän vuoden ensimmäinen. Saattoi olla myös viimeinen, koska mikään ei ole muuttunut palstalla parempaan suuntaan muutaman viime vuoden aikana. Meitä vanhoja ei täällä näy enää olevan.

    • Anonyymi

      Tuskin ylläpito tekee tuollaisia töhryjä. Se ei kuitenkaan osaa tehdä mitään niiden poistamiseksi. Todella surullista toimintaa asiallisia kirjoittajia kohtaan.

    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      5
      1264
    2. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      168
      1183
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      102
      1045
    4. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      987
    5. 131
      884
    6. Me, kaikki suomalaiset, emme pommita Pietaria

      Vaikka Suomen tasavalta, yhdessä muun Euroopan sekä USA:n kanssa käykin hyökkäyssotaansa Venäjää vastaan, pommittaen nyt
      NATO
      271
      879
    7. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      71
      874
    8. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      786
    9. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      45
      773
    10. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      395
      753
    Aihe