Jiätie Vuonislahesta 1960 luvulla...Kolille.

Anonyymi

Se on vanaha keksintö. Ei sillon tarvinna eriksseen tehä mittää jiätietä. Sillo ajettiin, eikä meinattu.
Eräs taksiautoilija ajoi Vuonislahesta Kolille Citikalla kuutteen minnuuttiin. Se oli se lahnamallin citikka, jossa kyyti oli kun lentävällä matolla leijjailluu. Ne oli aekoja ne.

11

318

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Muistat viärin. Kyllä ol rättikattositikka. se se vasta leijukkii. Ja oli iso jiävara.

    • Anonyymi

      Tuosta Citikan jousituksesta tuli vaan mielee yks juttu Tamperee Hervannasta.
      Siellä muuan Irakilainen puisteli mattoosa parvekkeelta käsin, nii suomalaine naapuri siihen tokas, jotta: Lentoako suunnittelet.

    • Anonyymi

      60-luvulla minä ajoin Kevätlahdelta Kolille. Ehkä joku ajoi Vuonislahdestakin.

    • Anonyymi

      Kaupunginniemestä Kolille oli jäätie jo ainakin 50-luvun alussa ja luultavasti jo paljon aiemminkin. Keväällä 1954 tapahtui Lieksan jokisuulla onnettomuus, jossa Kolilta autolla palannut seurue upposi autoineen jokeen. Yksi seurueesta pelastautui auton ikkunasta, mutta kolme miestä hukkui.

      • Tapaus sattui 22.4.1954. Kolilta jäätietä pitkin Lieksaan palaamassa olleiden miesten auto upposi jokisuulle noin 500 metrin päähän Kevätniemen rannasta. Auton mukana hukkuivat tiemestari Väinö Heinonen ja toimitusjohtaja Emil Uosukainen. Rakennusmestari Einari Antikainen pelastui onnettomuudesta.


    • Anonyymi

      Kopioin Wanhan viestin, koska arvelin, että se poistetaan välittömästi, kuten täällä on ollut tapana tehdä asiakirjoittajien aloituksille ja viesteille.

      Tapaus sattui 22.4.1954. Kolilta jäätietä pitkin palaamassa olleiden miesten auto upposi jokisuulle noin 500 metrin päähän Kevätniemen rannasta. Auton mukana hukkuivat lieksalainen tiemestari ja toimitusjohtaja. Lieksalainen rakennusmestari pelastui onnettomuudesta.

    • Anonyymi

      Onneksi Wanhan teksti on töherryksestä huolimatta luettavissa! Oikein mukava tavata Wanha palstalla pitkästä aikaa!

    • Anonyymi

      Uutinen ei ole salainen. Löysin sen lehdestä. Se on luettavissa nimineen ja pelastajineen sanomalehti Karjalaisen etusivulta huhtikuun 22. päivän numerosta vuodelta 1954. Wanhan viestissä on tapahtumalle päivän muistivirhe. Onnettomuus on sattunut 21.4.1954.

    • Kirjoitukseni oli tämän vuoden ensimmäinen. Saattoi olla myös viimeinen, koska mikään ei ole muuttunut palstalla parempaan suuntaan muutaman viime vuoden aikana. Meitä vanhoja ei täällä näy enää olevan.

    • Anonyymi

      Tuskin ylläpito tekee tuollaisia töhryjä. Se ei kuitenkaan osaa tehdä mitään niiden poistamiseksi. Todella surullista toimintaa asiallisia kirjoittajia kohtaan.

    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      86
      6023
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      325
      5201
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2658
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      51
      2605
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      83
      1842
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      103
      1669
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      111
      1531
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1521
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      120
      1420
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1393
    Aihe