Jiätie Vuonislahesta 1960 luvulla...Kolille.

Anonyymi

Se on vanaha keksintö. Ei sillon tarvinna eriksseen tehä mittää jiätietä. Sillo ajettiin, eikä meinattu.
Eräs taksiautoilija ajoi Vuonislahesta Kolille Citikalla kuutteen minnuuttiin. Se oli se lahnamallin citikka, jossa kyyti oli kun lentävällä matolla leijjailluu. Ne oli aekoja ne.

11

360

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Muistat viärin. Kyllä ol rättikattositikka. se se vasta leijukkii. Ja oli iso jiävara.

    • Anonyymi

      Tuosta Citikan jousituksesta tuli vaan mielee yks juttu Tamperee Hervannasta.
      Siellä muuan Irakilainen puisteli mattoosa parvekkeelta käsin, nii suomalaine naapuri siihen tokas, jotta: Lentoako suunnittelet.

    • Anonyymi

      60-luvulla minä ajoin Kevätlahdelta Kolille. Ehkä joku ajoi Vuonislahdestakin.

    • Anonyymi

      Kaupunginniemestä Kolille oli jäätie jo ainakin 50-luvun alussa ja luultavasti jo paljon aiemminkin. Keväällä 1954 tapahtui Lieksan jokisuulla onnettomuus, jossa Kolilta autolla palannut seurue upposi autoineen jokeen. Yksi seurueesta pelastautui auton ikkunasta, mutta kolme miestä hukkui.

      • Tapaus sattui 22.4.1954. Kolilta jäätietä pitkin Lieksaan palaamassa olleiden miesten auto upposi jokisuulle noin 500 metrin päähän Kevätniemen rannasta. Auton mukana hukkuivat tiemestari Väinö Heinonen ja toimitusjohtaja Emil Uosukainen. Rakennusmestari Einari Antikainen pelastui onnettomuudesta.


    • Anonyymi

      Kopioin Wanhan viestin, koska arvelin, että se poistetaan välittömästi, kuten täällä on ollut tapana tehdä asiakirjoittajien aloituksille ja viesteille.

      Tapaus sattui 22.4.1954. Kolilta jäätietä pitkin palaamassa olleiden miesten auto upposi jokisuulle noin 500 metrin päähän Kevätniemen rannasta. Auton mukana hukkuivat lieksalainen tiemestari ja toimitusjohtaja. Lieksalainen rakennusmestari pelastui onnettomuudesta.

    • Anonyymi

      Onneksi Wanhan teksti on töherryksestä huolimatta luettavissa! Oikein mukava tavata Wanha palstalla pitkästä aikaa!

    • Anonyymi

      Uutinen ei ole salainen. Löysin sen lehdestä. Se on luettavissa nimineen ja pelastajineen sanomalehti Karjalaisen etusivulta huhtikuun 22. päivän numerosta vuodelta 1954. Wanhan viestissä on tapahtumalle päivän muistivirhe. Onnettomuus on sattunut 21.4.1954.

    • Kirjoitukseni oli tämän vuoden ensimmäinen. Saattoi olla myös viimeinen, koska mikään ei ole muuttunut palstalla parempaan suuntaan muutaman viime vuoden aikana. Meitä vanhoja ei täällä näy enää olevan.

    • Anonyymi

      Tuskin ylläpito tekee tuollaisia töhryjä. Se ei kuitenkaan osaa tehdä mitään niiden poistamiseksi. Todella surullista toimintaa asiallisia kirjoittajia kohtaan.

    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      82
      4627
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3837
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      176
      3627
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      64
      2070
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      78
      1268
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      129
      1132
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      144
      1069
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      49
      979
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      26
      891
    Aihe