Tiedoksi Nivalalaisille

Anonyymi

Liittyen Nivala lehdessä olleeseen juttuun, Tuulivoimasta totesin seuraavaa äänetöntä tuulivoimalaa ei ole vielä keksitty, nykyisin käytössä olevien voimaloiden melu on täydellä teholla 107 db. Jos jotkut voimaloiden lähellä pitkään asuneet ihmiset väittävät etteivät ole koskaan kuulleet mitään ääntä, ovat he joko kuuroja tai ajavat jonkin muum tahon asiaa. Toki useissa tuulivoima yhtiöiden sopimuspapereissa on kohta jossa sitoudutaan olemaan arvostelemasta tuulivoimaa on ilmeistä että tämä voi tehdä ihmisistä kuuroja. Melu raja asunnoissa öisin on 25 db eli huomattavasti pienempi mitä voimalan täydet melut.

8

217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuka välittäisi niistä, jotka pakotetaan tuulivoimaloiden lähellä asumaan?

    • Anonyymi

      Salaliittoteoriaa, että ihmiset pakotettaisiin kuuroiksi. Heh heh! Selventävä kirjotus oli nivala-lehdessä, että ei ole ollut mitään häiriötä.

      • Anonyymi

        Selventävä kirjoitus Nivala lehti jonka päätoimittajan mieltymys on tiedossa, melu mittari ei muuten valehtele, noloa pitää jotakin lehden juttua todisteena, omaa päätä voi käyttää, mielipide vaikuttamista tuommoinen homma on.


    • Anonyymi

      Onhan se selvä asia, että liikenteen melu peittää kaupungissa alleen tuulivoimaloiden melun. Kokkolassa tuolla asuntomessualueellakin on ollut ongelmana justiin öinen autoilla rällääminen, josta melua tullut niin paljon, että siitä on valitettu. On ihan eri asia tuoda tuulivoimalat hiljaiselle maaseudulle, jossa ennestään ei juuri minkaanlaista melua esiinny niinkuin kaupungeissa. Tämäkin asia vahvistaa sitä, että tuulivoimalat pitäisi sijoittaa moottoriteiden varsille, satama-alueille ja kaupunkien liepeillä, missä sähköä myös eniten kulutetaan. Siis hop, hop tuulivoimaloita rakentamaan Helsingin seudulle ja mieluummin vielä kaupungin edustalle merelle.
      Maaseudun ihmisten elinympäristön pilaaminen tuulivoimaloiden meluasaasteella ei ole pikkujuttu. Elinympäristön pilaamisesta pitäisi asukkaille maksaa hyvät korvaukset. Jos ei tähän asiaan jatkossa kiinnitetä huomiota, niin uskon, että mellakoilta ei Suomessakaan vältytä.

      • Anonyymi

        Olet oikeassa. Maaseudun asujamistot on jätettävä tuulivoimarakentamisen ulkopuolelle.

        Tuulivoimaloita etenkin pk-seudulle. Espooseen rakennetaan todnäk ensimmäiset tuulivoimalat Ämmässuolle. Se on kaatopaikka-alue, nyt tietysti erilainen kuin ennen, mukana kierrätystä ja biojätteen käsittelyä.


    • Anonyymi

      Feikkitietoa aloitus.

      • Anonyymi

        Kumoa ja perustele jos pystyt...


    • Anonyymi

      Hyvä asia tuulivoima minusta. Nimimerkki Karstakyrpä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      88
      4525
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      26
      3314
    3. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      20
      3065
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      41
      2936
    5. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      49
      2777
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      117
      2767
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2569
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2305
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2115
    10. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      7
      1841
    Aihe