Tiedoksi Nivalalaisille

Anonyymi

Liittyen Nivala lehdessä olleeseen juttuun, Tuulivoimasta totesin seuraavaa äänetöntä tuulivoimalaa ei ole vielä keksitty, nykyisin käytössä olevien voimaloiden melu on täydellä teholla 107 db. Jos jotkut voimaloiden lähellä pitkään asuneet ihmiset väittävät etteivät ole koskaan kuulleet mitään ääntä, ovat he joko kuuroja tai ajavat jonkin muum tahon asiaa. Toki useissa tuulivoima yhtiöiden sopimuspapereissa on kohta jossa sitoudutaan olemaan arvostelemasta tuulivoimaa on ilmeistä että tämä voi tehdä ihmisistä kuuroja. Melu raja asunnoissa öisin on 25 db eli huomattavasti pienempi mitä voimalan täydet melut.

8

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuka välittäisi niistä, jotka pakotetaan tuulivoimaloiden lähellä asumaan?

    • Anonyymi

      Salaliittoteoriaa, että ihmiset pakotettaisiin kuuroiksi. Heh heh! Selventävä kirjotus oli nivala-lehdessä, että ei ole ollut mitään häiriötä.

      • Anonyymi

        Selventävä kirjoitus Nivala lehti jonka päätoimittajan mieltymys on tiedossa, melu mittari ei muuten valehtele, noloa pitää jotakin lehden juttua todisteena, omaa päätä voi käyttää, mielipide vaikuttamista tuommoinen homma on.


    • Anonyymi

      Onhan se selvä asia, että liikenteen melu peittää kaupungissa alleen tuulivoimaloiden melun. Kokkolassa tuolla asuntomessualueellakin on ollut ongelmana justiin öinen autoilla rällääminen, josta melua tullut niin paljon, että siitä on valitettu. On ihan eri asia tuoda tuulivoimalat hiljaiselle maaseudulle, jossa ennestään ei juuri minkaanlaista melua esiinny niinkuin kaupungeissa. Tämäkin asia vahvistaa sitä, että tuulivoimalat pitäisi sijoittaa moottoriteiden varsille, satama-alueille ja kaupunkien liepeillä, missä sähköä myös eniten kulutetaan. Siis hop, hop tuulivoimaloita rakentamaan Helsingin seudulle ja mieluummin vielä kaupungin edustalle merelle.
      Maaseudun ihmisten elinympäristön pilaaminen tuulivoimaloiden meluasaasteella ei ole pikkujuttu. Elinympäristön pilaamisesta pitäisi asukkaille maksaa hyvät korvaukset. Jos ei tähän asiaan jatkossa kiinnitetä huomiota, niin uskon, että mellakoilta ei Suomessakaan vältytä.

      • Anonyymi

        Olet oikeassa. Maaseudun asujamistot on jätettävä tuulivoimarakentamisen ulkopuolelle.

        Tuulivoimaloita etenkin pk-seudulle. Espooseen rakennetaan todnäk ensimmäiset tuulivoimalat Ämmässuolle. Se on kaatopaikka-alue, nyt tietysti erilainen kuin ennen, mukana kierrätystä ja biojätteen käsittelyä.


    • Anonyymi

      Feikkitietoa aloitus.

      • Anonyymi

        Kumoa ja perustele jos pystyt...


    • Anonyymi

      Hyvä asia tuulivoima minusta. Nimimerkki Karstakyrpä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      100
      2273
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      221
      1924
    3. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      176
      1752
    4. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      101
      1316
    5. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      38
      1220
    6. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1108
    7. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      276
      823
    8. 90kW kulutus

      Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit
      Maailman menoa
      180
      681
    9. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      47
      655
    10. Vanhemmassa miehessä

      on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo
      Ikävä
      50
      651
    Aihe