Elämä on arkipäiväistynyt

😷👓👜kun pyhäpäiviä ei enää vietetä niinkuin ennen. Kaupatkin ovat aina auki. Päivien rytmittäminen on tärkeää, että tulisi vietettyä tarpeelliset lepoajat.

"Pyhä aamun rauhaa, hiljaa huokuu maa."

6

51

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kauppojen aukioloajat voisivat olla vaikka 8-18 arkipäivisin ja sunnuntaisin kiinni.
      Se on se raha, ahneuden synti joka on sekoittanut ihmisen.

      • Pärjättiinhän sitä ennenkin, vaikka kaupat olivat lauantaina auki muutaman tunnin ja sunnuntaisin kiinni. Ihmisillä on isot jääkaapit ja pakastimet missä voi säilyttää monen päivän ruoat. Itse yritän olla sunnuntaisin käymättä kaupassa. Se onkin aika helppoa, kun ei viitsi katsella tyhjiä hyllyjä. Varsinkin leipäpuolella on puutteita


    • Anonyymi

      Mukava aloitus.. itse vietän tuota pyhäaamun rauhaa kuin vain pystyn. Tänään olin 04: aikaan kaupassa kyllä. Kirkollinen pyhäaikahan alkaa jo lauantaina klo 18. Usein olen silloin haudoille kynttilöitä sytyttämässä kun ehtookellot soittaa samaan aikaan.
      Hieno tunnelma.
      Eipä siellä kukaan ihminen enää soita, vaan joki koneisto avaa luukut soittaen kelloja.

      Siitäkin hommasta joku voisi saada muutaman tunnin palkan, jos vaan kirkkoveron maksajia riittää, mutta tekniikka vie työt. Ennen ihmisiltä heikkeni selkä ja terveys raskaissa toissä. Nykyään kevyissä töissä tuolissa lysyssä ähräämällä.

      • Lepopäivän pyhittäminen ei ole ollenkaan pahasta. Nykisen kiireen ja kellon perässä juoksemisen aikana rauhalinen hetki tekemättä yhtään mitään olisi todella rentouttavaaa.

        Tuli noista kauppa-asioista mieleen ne pikkuiset putiikit, joira ennen oli melkein joka korttelissa. Nekin työllistivät kivasti. Lisäksi oli mukava pipahtaa hakemassa se jaffapullo tai maitolitra pienestä kaupasta missä ei palkjon mahtunut edes kävelemään. Isoissa hehtaarihalleissa ei ole ollenkaan sellasta kivaa tunnelmaa mitä oli niissä pienissä kaupoissa.


    • Anonyymi

      Liittyy varmaan vähän elämänvaiheeseenkin, ruuhkavuosina stressaantuneet käyvät ylikierroksilla ja eivät osaa asettua aloilleen hetkeksikään, kauppaanki lähdetään aikaa tappamaan. Rauhallisemmassa elämänvaiheessa moni turha alkaa karsiutua pois, materiakin alkaa menettää merkitystään.

      • Se on muuten totta, että elämänvaiheella pn merkitystä. . Silloin kun lapsi oli pieni niin kauppojen viikonloppuiset aukiolot vähensivät arkipäivien kiireitä ja pienensivät stressiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      67
      1242
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      901
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      338
      709
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      661
    5. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      111
      655
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      646
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      638
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      592
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      574
    Aihe