Huoneistotietojärjestelmä (ASREK-hanke)
Maanmittauslaitoksen tuottama ja ylläpitämä huoneistotietojärjestelmä on otettu käyttöön Suomessa vuonna 2019. Järjestelmän perustaminen ja suunnittelu aloitettiin vuonna 2015 poikkihallinnollisena ASREK-hankkeena, josta maa- ja metsätalousministeriö vastasi ja joka oli yksi Sipilän hallituksen kärkihankkeista. Vaikka varsinainen hanke on päättynyt vuoden 2019 lopussa, järjestelmän kehittäminen ja ylläpitäminen jatkuu edelleen.
EI OLE VIELÄ VALMIS, kuudes vuosi jo menossa. Muistettiinkohan kilpailuttaa ?
Tällä tavalla rahastetaan irtaimen omaisuuden luetteloinnista. Aina maksat omista tiedoistasi, jos tarvitset. Pelkkä rekisteröinti maksaa 58 €.
Maanmittauslaitoksen tuottama ja ylläpitämä huoneistotietojärjestelmä on otettu käyttöön Suomessa vuonna 2019. Järjestelmän perustaminen ja suunnittelu aloitettiin vuonna 2015 poikkihallinnollisena ASREK-hankkeena, josta maa- ja metsätalousministeriö vastasi ja joka oli yksi Sipilän hallituksen kärkihankkeista. Vaikka varsinainen hanke on päättynyt vuoden 2019 lopussa, järjestelmän kehittäminen ja ylläpitäminen jatkuu edelleen.
EI OLE VIELÄ VALMIS, kuudes vuosi jo menossa. Muistettiinkohan kilpailuttaa ?
Tällä tavalla rahastetaan irtaimen omaisuuden luetteloinnista. Aina maksat omista tiedoistasi, jos tarvitset. Pelkkä rekisteröinti maksaa 58 €.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Jospa on ajateltu asuttaa Afrikka Suomeen rekisterin avulla.
Jos Marin,Harakka, Kiuru, Pakonen...asiaa valmistelee, se ei valmistu koskaan.
Tämä on/oli Sipilän hallituksen hanke. Kai tässä on jarruna ohjelmiston tekijän osaamattomuus tai halua rahastaa jatkuvista muutostarpeista. Aikahan on rahaa.
Huoneiston omistajien tiedoilla maanmittauslaitos tekee rahaa. 1.1.2024 huoneiston omistuksen rekisteröinti maksaa 69 €/huoneisto.
Koska maanmittauslaitos ei pysty rekisteröintiä hoitamaan kohtuu ajassa omistuksen vaihtuessa, tulee uudelle omistajalle vaikeuksia. Ei voi esim. osallistua yhtiökokouksiin, jos ei saa valtakirjaa entiseltä omistajalta. Olisi tärkeää saada osallistua äänioikeuden kera kokouksiin, koska menossa on suuria remonttihankkeita.
Lisäksi maanmittauslaitos kerää kiinteistö- ja asunto- osakeyhtiöitten laina- ja tilatietoja. Onko mitenkään esim. lailla säädetty mihin niitä tietoja luovutetaan. Kansalaisten tietoja jaetaan eli heidän tiedoillaan käydään kauppaa.
Ihmetyttää, että miksi maanmittauslaitos saa perustaa rekistereitä asunto-osakkeista. Osakkeet ovat IRTAINTA OMAISUUTTA.
Kymmenes vuosi jo tätä järjestelmää rukata. Paljonkohan tämä on tullut jo maksamaan ? Kansalaiset maksaa. Olemme rikas maa, kunhan emme valtion lainoja ota huomioon.
Vääriä tietoja kun ei osata !
Tämä kuten muutkin siiretty sähköiseen järjestelmään, kun perehtyy asiaan ei siinä ole mitään vaikeaa. Vanhat osakekirjat jää pois, siinä idea, kaikki on sähköisessä muodossa. Kuten yltä näkee heille vaikeaa, kyllä asisntuntijat näitä tekee jos ette itse osaa. Rahastavat vain pankit aika raskaasti mokomastakin joka helppoa älylliselle. 10vuotta on aikaa osakkaalla siirtyä sähköiseen järjestelmään. Vaikka asunnon myyjä ei olisi rekisteröinytkään, ei tarvitakkaan myynti hetkellä, muuta kuin uusi osakkeen omistaja on velvollinen 3 kuukauden aikana sen tekemään. (maanmittauslaitos käyttää "omistaja" nimikettä, ennen oli "haltija")
Jos ei sähköisessä muodossa vielä myynti ja osto tapahtuma tehdään vanhalla mallilla. Kun sähköisessä muodossa osakekirja, se tehdään netissä myynti/osto tapahtuma. Vähän perehtyneelle helppo teko. Alussa piti taloyhtiön koko asakekanta siirtää sähköiseen muotoon, se oli taloyhtiön tehtävä, sitten jokainen osakkeen omistaja tekee kohtansa itse sähköiseen muotoon. Mennään joko maanmittauslaitoksen sivulle tai suomi.fi kautta, sieltä löytyy hyvät ohjeet. Alussa oli taloyhtiön kirjaaminen ilmaista, minäkin tein taloyhtiöstämme. Sitten osaakkaan kohdalla tekeminen itsestään on maksullinen, se vain kerran tehdään, se siinä sitten.
Näistä tulee herkästi kun osaamaton selittää vaikeita, kun ei ole oppinut tällaisiin.
Kieltämättä kun aletaan tekemään tuntuu alussa monimutkaiselta, kun näin kohdallanikin nyt jo 5 kertaa naapureille ja sukulaisellekkin, siinä ei kauaa nokka tohissut. Se vähän kuin pankki asiat siirretty hoidettavaksi sähköiseen muotoon, jotka käytettynä on käteviä ja nopeita hoitaa asiansa kännykän kautta vaikka tietokoneella, niin on isompi näyttö. Pankeilla erilaisia kirjatumismuotoja, kun kerran käyttää se jää mieleen. Sama kun autoa vaihdetaan myydään tai ostetaan sekin netin kautta hoituu kätevästi ja sukkkelaan joko Trafin kautta tai vakuutusyhtiön sivujen kautta. Ei siinäkään ulkopuolisia tarvita. Sama nyt uutena mainittu maanmittauslaitoksen sähköinen palvelu.
Käteistä ei nykyään oikeastaan juurikaan käytetä, kaikki muuttunut sähköisiksi palveluiksi.
"uusi osakkeen omistaja on velvollinen 3 kuukauden aikana sen tekemään."
-Tuli lyönti virhe, aika on 2 kuukautta.
uusi osakkeen omistaja on velvollinen 2 kuukauden aikana sen tekemään.
Nykyään kaikki maksaa virastoissa asioiminenkin. Ei kukaan tee kuin ennen ilmaiseksi enää. Tai mitä tehdäänkin ne vähäisiä. Jos esim. asioit ns nimismiehen kansliassa, sekin maksaa, joka ei ennen maksanut, eikä halpa olekkaan.
Jos nimismies niistää housuun, se jää omalla kontolle paitsi laitoksessa.
Ei nimismiehiä ja niiden kanslioita ole ollut enää pariinkymmeneen vuoteen.
Opettele lukemaan: " Jos esim. asioit ns nimismiehen kansliassa""
Tiedätklö mitä tuo "ns" tarkoittaa, et tiennyt.
Ei se tiedä kun Pankko ei ole kansakoulua käynyt.