Selkäsärkyä ms,muilla?

Anonyymi

Selkä ollut nyt jo pidemmän aikaan hiton kipeä.
Ei alaselkä,lähinnä puolenvälin jälkeen.
Onko muilla ja käytättekö särkylääkettä,kipugeeliä tms.?

2

299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On ollut jo useamman kuukautta selkä kipeä, mietin, liekö johtuu tecfiderasta, jota reilun vuoden nyt käyttänyt. Myös MS-tautiin kuuluu selkäkipu.

    • Anonyymi

      Niin minulla on selkäkipua n. vuuodesta -14 lähtien..Kuuluu kai MS sairauteen?.Minulla on kylläkin kirjoitettu erilaisia asioita selästä.Protruusit eli välilevyrappeunat ja hermojuurioireisto ja esim yhdessä kohtaa artriitti ja lanneristiselän alueen spondyloosi yms yms..että sitten myös nuo..Minulla on todettu vasta vähän aikaa sitten MS.
      En voi oikein syödä kipupillereitä kun hermokipulääkkeet esim. eivät oikein onnistu.(Lyrica,triptyl,gababentin esim eivät oikein köy,mutta voihan niitä toki kai kokeilla sitten?? kun joillekin aina köyvätkin..Mutta siis minulla ei ole noista mitään kokemusta kun en köytä niitä siis että köyvätkö MS:n kanssa siis?Minulla ei oltu MS ää todettu vielä silloin kun noita kokeilin.. )Mutta no joskus otan panadol eceediiä esim että vähän viiltävintä kipua voi rauhoittaa se esim?esim selästä?..Dolan voi joskus harvoin otettuna kanssa tuntua esim hyvältä.Sitten minulle ei tramalia (mikä sen nykyinen kauppanimi nyt liekään?) ole koskaan kirjoitettukaan.Mutta ehkä se hyväkin kun olikohan tramalissa jo huume vaikutus tai vai muistankohan väärin että jotakin vähän niinku morfiini johdannaista olisi osittain jolloin vaarallinen riippuvuus voi muodostua suht nopeaan..??.Mutta mulla noita ihan tavallisia särkylääkkeitä vaan harvoin otossa..Mutta kuule et voi oikein kysellä muilta kipu lääkkeitä kun ovat niin henkilökohtaisia kokemuksia siis täysin keho ja ihmiskohtaisia asioita että se joka toimii toisella ei toimikaan ollenkaan toisella humioi se asia!!..Että olisi hyvä löytää joku lääköri ehkä joka tietäisi ja tukisi sinun kokeilusi..eri lääkkeeillä?.Tuota tramalia esim taitavat käyttää todella kovista erikoisen vaikeista suht pysyvistä luuston tuhoutumis juttujen jälkeen vasta käytössä eli esim pieleen menneet selkäleikkaukkset jälkeen tai jonkun auto onnettomuuden aiheuttaman selän tuhoutuman jälkeen esim että onhan sillä ihmisiä jotka oikeasti sitä tarvitsevat!.Että mielenkiinnolla kyllä itsekin seuraan mitä ms sairaat tänne sinulle selän kipujen suhteen ehdottavat..kun itsellä on todettu vasta vähän aikaa sitten ms sairaus, niin en niin asioista tiedä vaikka selästä.olenkin kärsinyt kipuja monta vuotta.. .Että toivottavasti saat parempia ehdotuksia avuksi..ja hyvää kevättä vaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      126
      5626
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      96
      4853
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      140
      4804
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      391
      2359
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      130
      2266
    6. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      1
      1996
    7. 109
      1876
    8. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      256
      1607
    9. 382
      1363
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      60
      1203
    Aihe