Viitisen vuotta olen kärsinyt suht pahasta jännityksestä ja nyt olen ajatellut kokeilla siihen jotain lääkettä, monet kun ovat niistä kuitenkin saaneet apua. Vaan mites se lääkäriinmeno, mitä siellä tapahtuu? Kyseleekö se lääkäri paljonkin vai lähettääkö kenties psykologille vai kirjoittaako se vain reseptin eikä sen kummempia? Ehkä hieman typeriä kysymyksiä, mutta jännittäjä kun olen niin ajatus lääkäriin menosta pistää jo jännityksen kiertämään. Tarvitseeko sitä jännitää?
Lääkäriin menemisestä...
Annika25
3553
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kerrot vaan lääkärille avoimesti jännittämisestäsi ja kaikki oireesi. Kyllä se ymmärtää. Älä enää turhaan kärsi, vaan soita aika heti! :)
Kävin pari päivää sitten lääkärissä hekemassa apua jännitykseen.. Lääkäriin meno oli todella tuskaista ja nuoren lääkäritytön katseen alla oli ahdistavaa. Kauan hän kyseli ja kyseli, lopulta melkein itkin kun tuntui ettei se tahtonut auttaa. Lopuksi (melkein väkisin) sitten sain reseptin, mutta täytyy sanoa ettei jäänyt reissusta lainkaan hyvä mieli. Olen kuitenkin tyytyväinen että menin ja sain lääkkeet, vaikka koville otti.
Uskon että se on paljolti lääkäristä kiinni, mutta varudu ettei lääkäri ole välttämättä ymmärtäväinen. Mutta mene ihmeessä, lääkkeet auttavat ainakin minulla.
Juu, olin itse samanlaisissa fiiliksissä kuin sinäkin, kun könysin jännityksen takia lääkäriin. Kyllä jännitti! No, sain asian hoidettua n. viidessä minuutissa. Lääkäri kysyi, minkälaisia oireita on ja missä tilanteissa. Määräsi sitten propralia ja suositteli myös psykologin juttusille menemistä(en ole käynyt), mutta ei sen kummempaa..
Kannattaa kyllä mennä lääkäriin. Olo on sen jälkeen aika mukava ja rohkea, ainakin jonkin aikaa :)