Miljoona eroa olisi komeaa!

Anonyymi

Pystyykö eroakirkosta.fi siihen??? Todellinen haamuraja.

10

339

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Puhkaistaan nyt ensin 800 000 ja asetetaan sen jälkeen seuraava tavoite.

    • Riippuu siitä miten DVV toimii. Jos erot siirtyvät sen palveluun ja se tuottaa tilastoja, niin EK:n nykyinen laskuri hyytyy.

      Jos mennään nykymallissa, niin ei miljoonassa liene mitään kummallista. Se on vain kuusi vuotta lisää, tai viisi jos tulee vähän piikkejä.

      Eropotentiaaliahan on paljon enemmän kuin neljännesmiljoona.

      • Anonyymi

        Epäilen että kovinkaan moni ei käytä DVV,tä. Suurin osa eroista tapahtuu edelleen tämän sivun kautta.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Epäilen että kovinkaan moni ei käytä DVV,tä. Suurin osa eroista tapahtuu edelleen tämän sivun kautta.

        Oli heitä sentään melkein tuhat viime kuussa. Ihan tuntuva osuus.


    • Tiedetäänkö jo, kuinka suuri osuus viime vuoden eroista oli DVV:n kautta?

      • Anonyymi

        Kyllä siinä miljoonassa on tekemistä. Kuitenkin massa on jo aika pieni mikä vuosittain eroaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä siinä miljoonassa on tekemistä. Kuitenkin massa on jo aika pieni mikä vuosittain eroaa.

        Kirkon nelivuotiskertomuksessa aina kysytään kuinka moni kirkon jäsenistä harkitsee kirkosta eroamista. Viimeksi vuoden 2020 paperissa luku oli lähes miljoona kirkkoon kuuluvaa. Ei kirkosta eroaminen ole pysähtymässä vielä moneen vuosikymmeneen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kirkon nelivuotiskertomuksessa aina kysytään kuinka moni kirkon jäsenistä harkitsee kirkosta eroamista. Viimeksi vuoden 2020 paperissa luku oli lähes miljoona kirkkoon kuuluvaa. Ei kirkosta eroaminen ole pysähtymässä vielä moneen vuosikymmeneen.

        Tästä eroakirkosta.fi julkaisi myös tiedotteen. Jostain syystä se ei vaan näy pääsivulla.

        https://eroakirkosta.fi/dynamic/index.php/media/none/tiedote_02_2020.html?year=2020


      • Kyllä ja ei. Kirkontilastot.f:n kuukausikohtaisia tilastoja voi verrata EK:n tilastoihin. Toisaalta EK tilastoi eropäivän mukaan, kirkontilastot taas eron rekisteröintipäivän mukaan. Lisäksi muutos tapahtui vasta marraskuussa ja uusi muutos joulukuussa.

        Niinpä vaikka jotain voisi laskea, niin oikeastaan tässä pitää odottaa puoliväliin ensi kuuta. Silloin tulevat helmikuun luvut, ja jos erovirta on nyt tasaista, siitä saanee kohtuullisen tarkan arvion.


    • Anonyymi

      DVV:n osuus eroista tulee kasvamaan merkittävän suureksi ja hidastaa selvästi miiljoonaan eroon pääsemistä ek.fi:n kautta.
      Villi arvaus 2027. "Ennustaminen, varsinkin tulevaisuuden ennustaminen, on vaikeaa."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. VVM Riikka Purra ministerin asemassaan valehteli ja rikkoi perustuslakia.

      Valtiovarainministeri Riikka Purra (PS) kiisti Ylen ykkösaamussa luvanneensa ennen vaaleja, ettei pienituloisilta leikat
      Politiikka
      111
      18313
    2. Me, Suomen kansa, vaadimme Riikka Purran eroa ministerin tehtävästä

      Riikka Purra on toistuvalla valehtelullaan osoittanut olevansa epärehellinen henkilö. Perustuslain kohdassa 60 § edell
      Maailman menoa
      158
      7452
    3. Purra ennen vaaleja: "pienituloisten etuuksista leikkaaminen ei meille käy"

      "...perussuomalaisten ero muun muassa kokoomukseen, joka haluaa leikata pienituloisten etuuksista, se ei meille käy."
      Maailman menoa
      88
      4058
    4. Toksinen persuvasemmisto

      Kun toksiset ihmiset eivät kykene hallitsemaan sinua, saamaan sinua näkemään asiat niin kuin he haluaa, toimimaan niin k
      Maailman menoa
      27
      3013
    5. Rikkaiden ja yritysten veroaleen ei ole varaa

      Ei pieni Suomi pysty elättämään vanhenevaa väestöä nykyisellä veroasteella. Ainakin 5-prosenttiyksikköä pitää kokonaisve
      Maailman menoa
      72
      2712
    6. Hotelli Kainuu konkurssiin

      Vasta laajenivat Eskobarilla ja nyt näin https://www.kainuunsanomat.fi/artikkeli/hotelli-kainuu-hakeutunut-konkurssiin
      Kuhmo
      100
      2426
    7. Tikkunenällä on kovat luulot itsestään

      Mut ei tarjottavana muuta kuin katkeruutta, ilkeyttä ja ilkeä luonne hyih.. oikea miesten nielijä Onneksi kaivatullani
      Ikävä
      20
      2374
    8. "Minua ei kiinnosta opiskelu eikä töissä käyminen"

      Voiko lausunnosta päätellä lainkaan mikä puolue saattaisi ajaa tuollaisen kansalaisen elämäntavan mahdollistamista? htt
      Maailman menoa
      106
      2179
    9. Mitä Purra oikeasti sanoi ennen vaaleja...

      ...pienituloisten leikkaamisesta? Tässä se on. "Esimerkiksi se, mistä aiotaan leikata, perussuomalaisten ero muun muass
      Maailman menoa
      127
      2156
    10. Huomentaaaa

      Hyvää huomenta.... Tiiätkö kuinka vaikeata susta on ottaa mitään selvää ja ymmärtää yhtään mitään? Mukavaa päivää... sil
      Ikävä
      38
      2032
    Aihe