Mitkä luokitellaan pintamateriaaleiksi?

Anonyymi

Heippa!

Olen ensimmäistä kertaa teettämässä kph-remonttia, ja selkeästi en ole osannut ottaa kaikkea huomioon.
Urakkasopimusta tehdessämme en osannut vielä sanoa varmuudella mitkä laatat valitsisimme, joten päädyimme siihen, että hankin laatat erikseen ja jätetään ne urakkatarjouksen ulkopuolelle. Tämä kirjattiin termillä, ei sisällä pintamateriaaleja.
Itse puhuin koko ajan laatoista, mutta nyt rakennusfirma on veloittamassa multa myös esimerkiksi laasteja.

Onko jossain joku virallinen lista, mistä näen mitkä tosiaan luokitellaan pintamateriaaleiksi, muutenhan tämä on aika tulkintakysymys? Teoriassahan sitten kai kaikki sauma-aineet ja kaikki pinnalle jäävä on pintamateriaalia?

Tietenkin, tyhmyydestä sakotetaan, mutta tuntuu ikävältä että kun itse puhun laatoista, niin kukaan ei korjaa sen "pintamateriaali" - kirjauksen tarkoittavan itse asiassa melkoista listaa asioita. Tietenkään eivät korjanneet, toki heidän etunsa oli että hyväksyin tarjouksen, jonka oletin sisältävän lähes kaiken paitsi laatat.

2

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Laasti ja sauma-aine tarvitaan laattojen kiinnitykseen. Kyllä asia on ok.

    • Anonyymi

      Normaalia toimintaa, mistä se rakennuttaja voisi etukäteen tietää millaisia laasteja ja saumaaineita tarvittaisiin ja osaisi sen perusteella hinnoitella ne oikein?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      79
      8278
    2. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      89
      7522
    3. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      21
      7476
    4. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      200
      7123
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      86
      5939
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      82
      5820
    7. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      104
      5542
    8. Windows-herrasmiehet vs. Kaulahuivikerho

      ======================================== W I N D O W S - H E R R A S M I E H E T ==============================
      Sodat
      0
      4500
    9. Persut ne lomailee veronmaksajien piikkiin

      Nämä rötösherrat kyllä putoavat onneksi eduskunnasta. Ja kuten Marin maksoi aamupalansa, niin nämä reissut pitää periä m
      Maailman menoa
      28
      3259
    10. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      2
      1607
    Aihe