Johan nyt on perkele mikä ajaa ihmiset väenväkisin laskettelukeskuksiin vaikka on tiedossa että on kova riski saada koronatauti. Uskotaanko niin lujasti omaan erinomaisuuteen omassa käsihygieniassa ja turvaväleissä jotka sata varmasti kuitenkin pettää ihan vaan huomaamattaan. Ravintoloiden linjastoissa on kyllä aluksi käsidesiputelit mutta kun syödään pöydässä ja hypistellään maskia ja pyyhitään nokan sankaa sitten käydääs hakees santsia ja kahveet jonka jälkeen nuollaan sormista munkkisokerit ja käydään viälä hakees kakaroille mehuu ni laulu on valmis. Koittakaas vaan seurata omaa kahvilakäyttäytymistänne niin alkaa aikalailla hirvittää. Veikkaan että ens viikolla koronaluvut yli tuhannessa per päivä.
Laskettelukeskukseen mentävä vaikka henki lähtis.i
4
137
Vastaukset
- Anonyymi
No höh. Ei kait laskettelukeskuksessa tarvitse ryysiä toisten iholla kuten ei muuallakaan. Omassa mökissä omalla porukalla ja harkitut kauppakäynnit niin ei ole riski tavallista suurempi.
- Anonyymi
Mitäs varten sieltä etelästä tarvii muutenkaan lähtee mihinkään kun siellä on kaikki niin hyvin. Ravintolat auki hiihtoladut upeassa kunnossa luntakin niin, että pärjäätte siellä. ÄLKÄÄ TULKO TÄNNE POHJOISEEN SEN KORONAN KANSSA !!!
- Anonyymi
Miksi täällä kommentoit kahvilakäyttäytymistä? Laskettelukeskus on aivan eri asia.
- Anonyymi
Ootko seurannut Lapin tai Pohjois-Pohjanmaan kuntien koronalukuja? Esim. Inarissa 11 koko vuoden aikana. Ei ole paljon huonommin asiat muuallakaan, eikä tullut koronalinkoa joulua, ei hiihtolomilla ei pääsiäisenä.
Ulkolajit on turvallisia ja kyllä pohjoisen yrittäjät on olleet helisemässä - kassan pohja on tullut vastaan aikaa sitten. Toki voidaan laittaa paikat kiinni.
Mökkibilettäjät ovat ne tartuntansa vieneet mukanaan loman jälkeen, kun hiihtokeskusten sairaanhoitopiirit ovat julkisestikin lausuneet ettei hoidossa ole vieraan kunnan asukkaita.
Pohjoisen väestöntiheys on ihan eri maata kun etelän. Se jo auttaa hillitsemään leviämistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1956818- 1592006
- 1131668
- 511370
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️551218Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢491083Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu991045Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?6967Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan251934- 41909